Kaip įveikti šizofreniją?

Prisimenant Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, viena iš š.m. spalio 30 d. televizijos laidos „Sveikas žmogus“ temų buvo „Šizofrenija“. Tęsiame pažintį su šia viena sudėtingiausių ir daugiausiai kalbų visuomenėje sulaukiančia psichikos liga. Jos pavadinimą daugelis vartoja, kai nori ką nors pavadinti „nesveiko proto“, tačiau tai neturi nieko bendra su tuo, kaip pasireiškia ši liga.

TV laidos herojai apie psichikos ligą

Paprastai ligoniai slepia savo ligą ir stengiasi, kad apie ją niekas nesužinotų. Dainius nepabijojo atvykti į TV laidą. Jis papasakojo, kad psichikos liga pasireiškė taip, tarsi per vieną dieną jį būtų apleidusios visos jėgos. Tačiau liga neprivertė jo pasiduoti, vaikinas kreipėsi į specialistus, norėjo daugiau sužinoti apie tai, kas su juo vyksta, ieškojo galimybių bendrauti.

Straipsniai 1 reklama

Gyd. Laisvė Dembinskienė sakė, kad ši liga – tai visų pirma įvairaus sunkumo paūmėjimai – psichozės. Psichozės būsenos žmogus gali būti nekritiškas, sujaudintas, kartais – agresyvus ir pavojingas sau bei aplinkiniams. Dėl paūmėjimų ligoniams dažnai tenka atsigulti į ligoninę, liga progresuoja, tačiau vis dėlto 30 proc. sergančiųjų išlieka darbingi visą savo gyvenimą. Ligos progresavimą pristabdo medikamentai. Jie kontroliuoja pozityviuosius jos simptomus (haliucinacijas, kliedesius), o naujosios kartos medikamentais galima šiek tiek kontroliuoti ir negatyviuosius ligos simptomus (jausmų, valios, pažinimo sutrikimus).

Vaistų vartojimo problemos

Šizofrenijos gydymo pagrindas – medikamentai, vadinami antipsichotikais. Jų nauda aiškiai įrodyta. Tačiau bene didžiausia sėkmingo šizofrenijos gydymo problema ir yra ta, kad vaistų pacientai vartoja ne visada, per trumpai ar netinkamomis dozėmis. Žinoma, bet kuriam žmogui, kuris serga lėtine liga, nuolat vartoti vaistų nėra paprasta – tai atrodo didžiulė našta ir sergant daugeliu vidaus ligų, pvz., širdies ligomis ar diabetu. Žmonėms, sergantiems šizofrenija, kurie suvartoja mažiau nei 70 proc. jiems skirtų medikamentų dozės, pasireiškia sunkesni ligos simptomai, yra didesnė tikimybė, kad vėl teks gultis į ligoninę. Daugelis žmonių, kol apsisprendžia vartoti vaistų, jau būna patyrę keletą ligos atkryčių, kurių metu tarsi „iškrenta iš gyvenimo“ .

Dažnai žmonės nenori vartoti medikamentų ir dėl nemalonių nepageidaujamų poveikių: nerimo, dėl ko norisi nuolat judėti, raumenų sustingimo, drebėjimo ir kitų judesių, kurių negali kontroliuoti; svorio augimo; nuovargio ar silpnumo, sumažėjusio susidomėjimo seksu, erekcijos ar orgazmo sutrikimų; neigiamo poveikio širdžiai ir kt. Senosios kartos, dar žinomi kaip „klasikiniai“ antipsichotikai, sukelia daugiau nepageidaujamų poveikių nei naujosios kartos, arba „atipiniai“ antipsichotikai.

Išeitis – Rispolept Consta – pirmasis pasaulyje ilgo veikimo atipinis antipsichotikas

Daugeliu atvejų pakeitę gydymą naujosios kartos, arba „atipiniu“, vaistu, žmonės patiria daug mažiau nepageidaujamų poveikių. Tačiau neretai šizofrenija sergantiems žmonėms net ir naujos kartos vaistų kasdien vartoti yra sunku. Todėl mokslininkai sukūrė unikalų naujosios kartos ilgo veikimo atipinį antipsichotiką Rispolept Consta (risperidoną), kurio pakanka susišvirkšti kas dvi savaites. Žmonės, sergantys šizofrenija, kurie gydosi ilgiau veikiančiais medikamentais, džiaugiasi, kad tai suteikia jiems laisvę negalvoti apie kasdienį vaistų vartojimą ir kartu leidžia susikoncentruoti į kitus jiems svarbius gyvenimo aspektus.

Gydymasis ilgo poveikio Rispolept Consta injekcijomis turi daug privalumų:
· Preparato nereikia vartoti kasdien, injekcija garantuoja, kad vaistas tikrai pateks į organizmą ir susidarys nekintama jo koncentracija. Ilgo poveikio injekcijos padeda užtikrinti geresnį paciento bendradarbiavimą su gydytoju.
· Vaistas padeda spręsti pagrindinę – ligos atkryčių – problemą, ir pacientai gali gyventi įprastą gyvenimą, kurio nepertraukia gydymasis ligoninėje. Tai labai pagerina gyvenimo kokybę.
· Ilgo veikimo atipinio antipsichotiko forma pasižymi itin retais ir nesunkiais nepageidaujamais poveikiais, neslopina ir užtikrina ilgesnę bei kokybiškesnę remisiją (kai ligos simptomų nepasireiškia), smarkiai mažina tiek pozityviuosius, tiek negatyviuosius ligos simptomus.
· Dauguma žmonių teikia pirmenybę injekcijoms, o ne tabletėms. Jiems nebereikia nerimauti, kad pamirš suvartoti eilinę tablečių dozę, ir injekcijos atrodo veiksmingesnis gydymo būdas. Be to, naudinga reguliariai lankytis pas gydytoją – taip galima geriau kontroliuoti savo ligą.

Parengė gyd. Mindaugas Jasulaitis
Šilainių šeimos sveikatos centras

„Sveikas žmogus” 2004 m. Nr. 11

Views All Time
Views All Time
4726
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

84 + = 88