Moterų depresija

Laikoma, kad moterys dažniau nei vyrai patiria depresiją ir sunkiau ją įveikia. Specialistai išskiria aštuonias labiausiai paplitusias moterų depresijos rūšis.

Pogimdyvinė

Trunka kelis mėnesius po gimdymo. Ji atsiranda dėl staigaus gyvenimo būdo pasikeitimo, nuolatinės priklausomybės nuo kito žmogaus ir padidėjusios atsakomybės jausmo. Jaunai mamai dažnai būna sunku įprasti prie naujo statuso.

Neverta stengtis pergalėti save ir vaidinti mylinčią mamą. Visiškai normalu, kad kol kas nieko nejaučiate savo kūdikiui. Dabar jums būtina priprasti prie permainų bei naujo gyvenimo. Ilgainiui išmoksite būti labai gera mama. Neatsisakykite giminaičių siūlomos paramos. Po gimdymo jums reikia laiko atsigauti.

Amžiaus

Ja serga klimakterinio amžiaus moterys. Tuo periodu labai pakinta organizmo hormonų balansas, menopauzė irgi daro neigiamą poveikį.

Klimaksas dar nereiškia, kad atėjo senatvė. Be jūsų, niekas nežino, kokius pasikeitimus patiriate. Menstruacijų nebebuvimas dar ne tragedija. Todėl stenkitės nekeisti gyvenimo būdo. Nepamirškite ir hormonų terapijos galimybės, tik būtinai pasitarkite su gydytoju.

Kasmėnesinė

Ji dar vadinama priešmenstruacine. Depresija gali pasireikšti ir prieš menstruacijas, ir per jas arba po jų, viskas priklauso nuo organizmo.

Niekur nuo jos nesidėsite. Veikiausiai jau pastebėjote, kuriomis dienomis sunkiausia susivaldyti. Pasistenkite tuo metu nepersidirbti, nieko svarbaus neplanuoti ir, jei tik yra galimybė, pabūti namie. Neprošal būtų pasikonsultuoti su ginekologu – gal reikalinga hormonų terapija ar vitaminų kursas.

Išsekimo

Dar vadinama lėtinio nuovargio depresija. Atsiranda pervertinus savo jėgas ir dėl per didelės atsakomybės dėl prisiimtų įsipareigojimų. Jei nederinsite darbo ir poilsio, ateis metas, kai nebegalėsite atlikti darbų ir dėl to dar labiau kankinsitės.

Jums būtinas visavertis poilsis. Viena diena – ne išeitis. Pailsėti reikia ne vien fiziškai, bet ir morališkai. Po atostogų stenkitės nepažeisti dienos režimo ir nepradėkite dirbti kaip išprotėjusi. Išmokite realiai vertinti savo jėgas.

Reaktyvinė

Arba, kaip ją vadina, praradimo depresija. Ją sukelia artimųjų mirtis. Daugeliui atrodo, kad jie prieš artimajam mirštant buvo su juo susipykę, padarę jam ką nors negera ir nespėjo gauti atleidimo. Sunkesniais atvejais žmogus laiko save tiesiogiai ar netiesiogiai kaltu dėl artimojo mirties.

Pasistenkite suprasti, kad mirtis – natūralus ir neišvengiamas procesas. Ją būtina suvokti kaip būtinybę. Neslėpkite emocijų, verkite, rėkite, jei norite. Tikintiesiems labai padeda išpažintis ar apsilankymas bažnyčioje, netikintieji turėtų nueiti pas psichoterapeutą. Būtina atsiminti, kad yra dar daug artimų žmonių, kuriems būtinas jūsų palaikymas.

Nepasitenkinimo

Nepasitenkinimas gali būti seksualinio ir psichologinio pobūdžio. Kai žmogus pernelyg riboja savo troškimus, nepasitenkinimas virsta depresija.

Žinoma, geriausia laiku tenkinti visus organizmo poreikius. Tačiau kartais tai neįmanoma. Esant seksualiniam nepasitenkinimui pasistenkite suprasti, kad meilė ir seksas – du skirtingi dalykai. Nebūtina atsisakyti vieno, jei nėra kito. Galop yra ir savęs tenkinimo būdų.

Jei depresija psichologinio pobūdžio, naudinga rašyti dienoraštį – fiksuoti visas neišsakytas mintis ir išgyvenimus. Popieriaus lapas – puikus pašnekovas. Jis niekada nepertrauks ir niekam neišduos paslapčių.

Medikamentinė

Kyla be gydytojo priežiūros vartojant daug migdomųjų bei raminamųjų, veikiančių centrinę nervų sistemą.

Būtina liautis užsiiminėti savigyda ir net nekalčiausias tabletes gerti tik pasitarus su gydytoju. Kita vertus, jei jums buvo skirta antidepresantų, reikia atsiminti, kad kai kurie jų praranda savybes vartojami su tam tikrais maisto produktais. Gydantis jokiu būdu negalima gerti alkoholio.

Šią depresiją išgydyti gali tik gydytojas.

Aplinkybių

Kyla esant net mažiausiems erzinantiems veiksniams. Ja serga nestabilios psichikos asmenys. Pretekstas įpulti į depresiją gali būti blogas oras, geras oras, buitiniai nesklandumai, televizijos žinios, bet kokie garsai.

Pačiai įveikti tokią būseną neįmanoma. Kai tik likviduojate vieną erzinantį veiksnį, atsiranda kitas. Taip iki begalybės. Kreipkitės pagalbos į specialistą – jis ne tik padės atsikratyti simptomų, bet ir išsiaiškins tikrąją depresijos priežastį.

Parengė Liepa EGLINSKYTĖ

Views All Time
Views All Time
3762
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

31 − = 25