|

Vaistų gamyba (referatas)

Dabartiniu metu įvairios kilmės vaistingosios medžiagos (augalinės, gyvulinės, sintetinės ), kad būtų patogiau jas priimti, prieš vartojimą vienokiu ar kitokiu būdu paruošiamos. Vaistų paruošimo būdus nagrinėja vaistų formų ir farmacinių preparatų technologija. Jau senovės Graikijos ir Romos gydytojai pradėjo tobulinti vaistų gamybą. Garsus Romos mokslininkas gydytojas Klaudijus Galenas (130-200 m.e.) pradėjo gaminti ištraukas iš vaistingųjų augalų, iš dalies atskirdamas veikliąsias augalo sudėtines dalis nuo neturinčių gydomosios reikšmės medžiagų. Jo garbei tokio pobūdžio ir kai kurie kiti preparatai vadinami galeniniais (Galenica). Pirmąjį receptūros vadovėlį parašė graikų gydytojas Skribonijus Largus (Skribonius Largus). Viduramžiais arabų mokslininkai davė nemažai žinių apie vaistų paruošimą ir išrašymą. Europoje pirmieji receptūros vadovėliai pasirodė XI – XII a. Šių dienų receptūra, kuri remiasi naujausiais medicinos ir farmacijos mokslų pasiekimais, žymiai skiriasi nuo praėjusių šimtmečių receptūros.

Farmacijos sektorius – kas tai? Verslas, pareiga ar žmogiškumas? (II dalis)
|

Farmacijos sektorius – kas tai? Verslas, pareiga ar žmogiškumas? (II dalis)

Turbūt daugelyje šalių vaistinės apibrėžimai esti panašūs arba vienodi. Pagal Lietuvos įstatymus vaistinė – tai juridinis asmuo ar šio įstatymo nustatytų juridinių asmenų padalinys, turintis teisę verstis vaistų ir vaistinių medžiagų įsigijimu, laikymu, vaistų ruošimu, vaistų bei vaistinių medžiagų kokybės kontrole, pardavimu (išdavimu) galutiniam vartotojui. Tačiau reikalavimai, pradedant vaistinių steigimu, jų priklausomybe, baigiant jiems įtaką darančiais įvairiais veiksniais, kiekvienoje šalyje yra skirtingi ir jie gali būti įtakojami įvairių faktorių, būdingų būtent tos valstybės vykdomai politikai sveikatinimo klausimais. Tačiau vienas bendras dalykas – farmacinė veikla visose valstybėse yra licencijuojama, pradedant valstybinėmis institucijomis (Belgija, Danija, Portugalija) ir baigiant visuomeninėmis organizacijomis (Jungtinė Karalystė). Taip pat verta išskirti Švediją – kaip valstybę, totaliai valdančią mažmeninį farmacijos sektorių: visos vaistinės priklauso valstybiniai organizacijai „Apoteksbolaget“ ir visi farmacijos specialistai yra šios kompanijos darbuotojai.

CIRRUS® – cetirizine hydrochloride, pseudoephedrine hydrochloride
|

CIRRUS® – cetirizine hydrochloride, pseudoephedrine hydrochloride

CIRRUS vartojamas simptomų, susijusių su sezoniniu ar nuolatiniu rinitu (nosies paburkimas, vandeninga rinorėja, čiaudulys, nosies ir akių niežulys, ašarojimas) gydymui. Skiriamas dėl priešalerginio (cetirizino hidrochlorido) ir nosies užburkimą pašalinančio (pseudoefedrino hidrochlorido) poveikio. Vartojant į vidų, cetirizinas visiškai ir greitai rezorbuojasi. Nevalgius maksimali koncentracija plazmoje vidutiniškai gaunama per vieną valandą. Absorbcijos maistas nesumažina; tačiau absorbcijos greitis sumažėja ir koncentracijos pikas pasiekiamas praėjus 3 valandoms po pavartojimo. Cetirizino metabolizmas kepenyse yra nežymus. Po pakartotino pavartojimo į vidų, per parą išsiskiria su šlapimu apie 65 % nepakitusio preparato. Cetirizino absorbcija ir išskyrimas (eliminacija) nepriklauso nuo dozės. Svyravimai tarp atskirų asmenų ir tam pačiam asmeniui yra nežymūs. Cetirizino eliminacijos pusperiodis plazmoje yra apie 9 valandas. Šis rodiklis padidėja ligoniams, kurių inkstų funkcija sumažėjusi. Cetirizinas tvirtai jungiasi su plazmos baltymais (93% ).

|

ACOTINUM (Geriamieji lašai, tirpalas)

Homeopatinis preparatas be patvirtintos terapinės indikacijos. Geriamieji lašai, tirpalas. Vartojamas atsisakant rūkymo. Palengvina ir pagreitina organizmo apsivalymą metus rūkyti. Sumažina potraukį ir poreikį rūkyti. Mažina fizinį ir psichinį nuovargį bei gerina miegą metus rūkyti. Vartojamas atsisakant rūkymo. Palengvina ir pagreitina organizmo apsivalymą metus rūkyti. Sumažina potraukį ir poreikį rūkyti. Mažina fizinį ir psichinį nuovargį bei gerina miegą metus rūkyti. Dozuojama individualiai, priklausomai nuo susirgimo eigos. Jei nenurodyta kitaip, preparato skiriama: vaikams nuo 14 m. amžiaus po 8 lašus du kartus per dieną, rytą ir vakare, suaugusiems po 20 lašų du kartus per dieną, rytą ir vakare. Galima vartoti ilgą laiką ir nebijoti pašalinio poveikio.

|

TILADE, TILADE MINT

Preparatas rekomenduojamas bronchinės astmos gydymui, kai būtinas pastovus priešuždegiminis gydymas, ypač tiems ligoniams, kurių astma nėra adekvačiai gydoma (vien tik bronchodiletatoriais ar “esant reikalui”). Tilade – natrio nedokromilas – nesteroidinis priešuždegiminis preparatas. Patekęs į kvėpavimo takus, veikia priešuždegimiškai (sulaiko histamino ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, sukeliančių uždegimą, išsiskyrimą iš ląstelių). Vartojant natrio nedokromilą astmos gydymui, sumažėja bronchų hiperaktyvumas, kosulys, bronchospazmas ir pagerėja kvėpavimas.

|

Vaistai ir nuodai

Du trečdaliai visų apsinuodijusių – „netyčiukai”. Senyvi žmonės gali pamiršti, kad vaistus jau išgėrė, ir dozę pakartoti. Skaudžiausios yra vaikų, radusių ne vietoje paliktų vaistų, netektys. Tačiau ir tokių atvejų nedaug. Apsinuodija daugiausiai jauni, sąmoningi ir dar sklerozės nepažeisti žmonės, kurie, neturėdami laiko nueiti pas gydytoją, bando gydytis patys arba pagal draugų rekomendacijas. Ne kartą rašyta, kad pats sau daktaru ir daktaras neturėtų būti: medicina ir farmakologija vystosi taip sparčiai, kad tik spėk sekti naujienas. Užeiti į ant kiekvieno kampo dabar įsikūrusias vaistines provokuoja reklama, o jai atsispirti esame visiškai bejėgiai. Nori nenori, magija tokia galinga, kad mes energingai pildome savo namų vaistinėles visais paskutiniais farmakologijos stebuklais net neįtardami, kad komplektuojame nuodų saugyklą.

|

Geriamos kapsulės “Cesradyston 200”

Tai yra augalinis vaistas, pagamintas iš jonažolės ekstrakto su standartizuotu hipericino kiekiu. Vartojamas gydyti psichovegetacinius sutrikimus, depresinę nuotaiką, baimę, nerimą ir miego sutrikimus. Vaistas gerina nuotaiką ir bendrąją savijautą. Įtampa, išsekimas, nerimas ir nervingumas bei baimė sumažėja. Prie šio preparato nepriprantama, net ir vartojant jo ilgai.

|

Tirpalas “Berubi compositum N”

Tai B grupės vitaminų kompleksas ir geležies gliukonatas. Vartojamas esant mažakraujystei, augimo sutrikimams, pablogėjus apetitui, sveikstant po persirgtų kitų ligų, padidėjus vitaminų poreikiui (pvz. nėštumo, žindymo metu), nukraujavus. Kūdikiams skiriamas esant padidėjusiam dirglumui. B vitaminų kompleksas, esantis berubio sirupo sudėtyje, yra labai svarbus organizmo nervų sistemos veiklai. Jo vartojant, pašalinami arba sumažinami dėl vitaminų trūkumo atsiradę nervų sistemos sutrikimai. B grupės vitaminai labai svarbūs kraujo gamybai ir organizmo augimui, kurio metu padidėja ir geležies poreikis.

|

Tabletės su apvalkalu “Aescuven forte”

Veiklioji medžiaga – kaštonų vaisių ekstraktas. Vartojamas gydyti įvairios kilmės lėtinio venų nepakankamumo simptomus: edemas (vandens sąstovis kojose), blauzdų mėšlungį, kojų niežėjimą, skausmus ir sunkumo pojūtį, mazginį venų išsiplėtimą (posttrombozinį sindromą). Trofinius pakitimus dėl nepakankamos audinių mitybos, pavyzdžiui, blauzdos opą (Ulcus cruris). Minkštųjų audinių pabrinkimą po sužeidimo ar operacijos. Preparatas didina nusilpusių venų sienelių tonusą ir elastingumą. Venų tonizavimas yra svarbi sąlyga, veninės kraujotakos sutrikimui šalinti. Vaistas normalizuoja venų sienelių pralaidumą, neleidžia skysčiams patekti į aplinkinius audinius ir atsirasti edemai. Iš edemų jis skatina skysčių išskyrimą ir taip jas naikina.

|

Prostaherb N Tabletės su apvalkalu

Veiklioji medžiaga – sausasis dilgėlių šaknų ekstraktas. Vartojamas gydyti šlapinimosi sutrikimus sergant gėrybine prostatos hiperplazija (prostatos adenomos I arba II stadija). Šis grynai augalinis vaistas ypač tinka ilgalaikiam gydymui. Jį vartojant palengvėja šlapinimasis, sumažėja liekamojo šlapimo kiekis pūslėje, dingsta nemalonūs pojūčiai. Šis vaistas tik lengvina negalavimus, kai padidėjusi prostata, tačiau padidėjimo nepanaikina, todėl pas gydytoją reikia lankytis nuolat.