Kai į šeimą įsibrauna depresija…

sad girl love people female Straipsniai.lt

Šią istoriją aprašyti leido joje dalyvavę asmenys, tikrieji jų vardai neskelbiami.

Į konsultaciją atvyko 45 metų moteris, kuri skundėsi pablogėjusia nuotaika, energijos stoka, sumažėjusiu aktyvumu, varginančiais nerimo priepuoliais. Paskutinį pusmetį Reginos niekas nedomino, ji jautėsi niekam nereikalinga, kalbėjo apie savižudybę, ypač jei vyras su ja išsiskirtų. Įtarinėjo jį neištikimybe. Dažnai kartojosi priepuoliai, kurių metu smarkiai plakė širdis, drebėjo visas kūnas, jautė skausmingus gerklės spazmus, dėl to bijodavo uždusti, dažnai kviesdavo Greitąją medicinos pagalbą. Vidaus organų ligomis nesirgo.

Regina papasakojo, kad yra ištekėjusi antrą kartą, vyras už ją jaunesnis beveik 10 metų, ir tai jai kelia baimę, kad ilgainiui vyrui taps nebepatraukli. Pirmasis jos vyras smarkiai gėrė ir baigė gyvenimą savižudybe. Tada Regina susirgo depresija, jautėsi kalta ir dėl vyro girtavimo, ir dėl jo mirties, tačiau depresija greitai praėjo. Antrą kartą ištekėjo iš meilės, stengėsi aukotis vyrui, kad tik jis nejaustų nepasitenkinimo santuoka, tačiau dabar visai nebematanti vilties ją išgelbėti. Į konsultaciją atvyko tik vyro iniciatyva, pati manė, kad norėtų nebent psichologo konsultacijos.

Straipsniai 1 reklama

Reginos vyras papasakojo, kad žmona jau keletą paskutiniųjų metų yra dirgli, nervinga, nesugyvenamo būdo, niekada jo neišklauso, linkusi konfliktuoti, reikalauti, namuose tapo labai valdinga. Negana to, neatlieka net elementarių namų ruošos darbų, nuolat “apsimeta serganti”, taip pat atsisako ir lytinių santykių. Vyro nuomone, turbūt veiksmingiausias būtų ilgalaikis gydymas ligoninėje, “jei dar įmanoma išgydyti”.

Moters elgesys buvo aiškiai demonstratyvus, ji buvo dirgli, nerimastinga, dėl savo blogos savijautos kaltino vyrą. Tyrimai rodė ryškų vegetacinės nervų sistemos funkcijos sutrikimą. Pacientei buvo diagnozuotas pasikartojantis depresijos epizodas ir panikos sutrikimas. Paskirtas gydymas nemažomis raminamųjų vaistų dozėmis ir zoloftu, kaip pirmiausia pasirenkamu veiksmingu antidepresantu moterims, nesąveikaujančiu su kitais vaistais, netrikdančiu moters endokrininės sistemos funkcijų, leidžiančiu tęsti darbą ir aktyvų gyvenimą bei kartu gydančiu ne tik depresiją, bet ir nerimo sutrikimus – šiuo atveju panikos priepuolius. Buvo labai didelė tikimybė, kad vaistas moteriai tiks ir bus gerai toleruojamas, nes tai rodė moterų depresijos gydymo zoloftu patirtis visame pasaulyje.

Po dviejų savaičių pacientė atvyko ramesnė. Dar po mėnesio Regina niekuo nebesiskundė, nuotaika buvo gera, panikos priepuoliai nebesikartojo, nebevargino mintys dėl ateities ir dėl galimos vyro neištikimybės.

Konsultuotis tą kartą užsiregistravo ir jos vyras. Algimantas skundėsi padidėjusiu nervingumu, dirglumu, energijos stoka, nerimu, sumažėjusiu darbingumu. Sakė, kad susinervinęs jaučia potraukį išgerti, o išgėręs tampa agresyvus. Tokia savijauta esanti apie metus, ir anksčiau jis tai siejęs su žmonos liga, bet dabar žmona yra rami, o nervingas tik jis. Algimantas atrodė ramus, santūrus, kalbėjo mažai, bloga nuotaika nesiskundė. Jam taip pat diagnozuota depresija, atipiška, slapta jos forma. Taip pat paskirta zolofto, kaip vieno saugiausių, sukeliančių mažai šalutinių poveikių, neslopinančių, įvairiapusio poveikio antidepresantų.

Praėjus dar porai mėnesių, niekuo nebesiskundė nei Regina, nei Algimantas. Sutuoktiniai daugiau kalbėjosi vienas su kitu, lengviau išsakydavo problemas ir sugebėdavo jas išspręsti. Nebeprireikė ir psichologo pagalbos. Regina ir Algimantas vėl pajuto, kad myli vienas kitą. Zoloftu reikėjo gydytis keletą mėnesių, kad ligos simptomai neatsinaujintų.

KOMENTARAS

Praktikoje labai dažnai matome, kaip psichologinės priežastys išprovokuoja depresiją, jei žmogus turi polinkį ja sirgti. Neretai pasitaiko, kad šeimoje nuo depresijos kenčia ne vienas. Paprastai depresija pasireiškia liūdesiu, pablogėjusia nuotaika, interesų ir iniciatyvos praradimu, energijos stoka, ir tokia būsena trunka kasdien ne trumpiau kaip 2 savaites. Tačiau depresija gali pasireikšti ir netipiškai; ypač vyrams. Labai dažnai depresiją lydi nerimas.

Nenuostabu, kad abiem sutuoktiniams toks veiksmingas buvo zoloftas, vienas iš saugiausių šiuolaikinių antidepresantų, nes tas pats vaistas puikiai šalina ne tik depresiją, bet ir nerimo simptomus.

Pagrįstai galima džiaugtis, kad tinkamai parinktas gydymas padėjo išsaugoti šeimą.

Gyd. Zita ALSEIKIENĖ
Medicinos centras “Neuromeda”

„Sveikas žmogus” 2001 m. Nr. 11

Views All Time
Views All Time
4272
Views Today
Views Today
2

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

6 + 4 =