Iš gydytojo praktikos: komplikuotos depresijos gydymas

lovely redhead girl photo Straipsniai.lt

Gyvenimo istorija

38 m. amžiaus moteris kreipėsi dėl konfliktų šeimoje. Jos žodžiais, pati augo konfliktiškoje aplinkoje, nes tėvas gėrė, o motina buvo griežta, valdinga moteris. Ištekėjo prieš dešimt metų, išaugino du vaikus. Santykiai šeimoje buvo sudėtingi nuo pat pradžių. Vyras studijavo aukštojoje mokykloje, vakarais dirbo. Moteris augino vaikus, bet skundėsi, kad jai sunku vienai, pyko, kaltino vyrą, kad jis ja rūpinasi per mažai, nepadeda. Antrasis vaikas dažnai sirgo, buvo įtariama bronchinė astma, tada savo įtampą, nuolatinį nepasitenkinimą gyvenimu pacientė pradėjo vis dažniau slopinti alkoholiu. Artimųjų iniciatyva gydėsi ambulatoriškai nuo depresijos ir alkoholizmo, nors iki šiol yra įsitikinusi, kad gydymo jai nereikėjo. Vis tik pripažino, kad po gydymo tapo ramesnė, nors nepasitenkinimas vedybiniu gyvenimu liko. Savo nepasitenkinimą išreikšdavo priekaištais, barniais, neretai daužydavo indus, kildavo muštynės. Vyrą kaltindavo egoizmu, pradėjo įtarinėti neištikimybe.

Pagalbos paieškos

Straipsniai 1 reklama

Konsultacijos kreipėsi, kai vyras nusprendė palikti šeimą ir išsikraustė gyventi atskirai. Pacientei tai buvo visų jos abejonių dėl vyro nepagarbos, neištikimybės patvirtinimas. Jautėsi pažeminta, įžeista, vėliau būsena blogėjo, skundėsi labai bloga nuotaika, nuolat verkė, nebegalėjo susikaupti ir atlikti darbo, kurį buvo neseniai pradėjusi dirbti ir labai bijojo prarasti. Skundėsi, kad nemiega, neturi apetito, krito svoris, vargino stiprus nerimas, nepasitikėjimas savimi, bijojo, kad vėl pradės vartoti alkoholį. Neturėjo jėgų rūpintis vaikais, atrodė pasimetusi, išsekusi, nesirūpino savo išvaizda, niekuo nebesidomėjo.

Sudėtinga situacija

Nors iki šiol depresijos priežastys nėra visai aiškios, tyrimai patvirtina, kad depresiją sukelia specialių cheminių medžiagų neuromediatorių pusiausvyros sutrikimas galvos smegenyse. Nustatyta, kad depresija dažniau prasideda po reikšmingo žmogui stresinio įvykio (skyrybos, darbo netekimas), kaip ir aprašytai pacientei. Depresijos gydymą dažnai komplikuoja tai, kad kartu būna ir kitų psichikos sutrikimų, pvz., asmenybės sutrikimų, priklausomybė nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų ir kt. Buvo akivaizdu, kad ir šiuo atveju vien tik depresiją gydyti nepakaks, nes asmenybės bruožai bei bendravimo problemos liks ir trukdys toliau. Tačiau pacientei neatrodė, kad nepasitenkinimas bei nerimas galėjo būti susijęs su jos vidinėmis problemomis, kad impulsyvus elgesys yra jos charakterio bruožas. Jos nuomone, dėl visko buvo kaltas nedėmesingas, nerūpestingas, neištikimas vyras, nors pati matė, kad šiems savo kaltinimams įrodymų neturi. Pasiūlymą apsvarstyti savo griežtus įsitikinimus atmetė, bandymą pažvelgti į problemą iš kitos pusės įvertino kaip gydytojos siekimą palaikyti vyriškąją pusę ir individualios psichoterapijos atsisakė. Šeimos terapijos idėja ją sudomino, tikėjosi atvesti vyrą, kad terapeutė jam išaiškintų, kaip reikia gyventi, tačiau vyras ateiti atsisakė.

Vaisto pasirinkimas

Esant nestabiliai pacientės būsenai, priminus, kad kartą ankstesnis gydymas jai padėjo, vėl pasiūlyta gydyti medikamentais. Pasirenkant medikamentą buvo atsižvelgta į pagrindinius simptomus: depresiją, nemigą, nerimą, impulsyvumą. Šiuo metu antidepresantų pasirinkimas yra didelis. Jų nuotaiką gerinantis poveikis yra pakankamai stiprus, nepageidaujamų poveikių nedaug arba jie silpni. Be kitų antidepresanto pasirinkimo ypatybių, norėtųsi paminėti ir gydytojo asmeninį patyrimą skiriant pacientams vieno ar kito vaisto. Sėkminga asmeninė patirtis stiprina gydytojo pasitikėjimą vaisto efektyvumu, o tai padeda ir pacientui labiau pasitikėti gydymu. Moteriai paskyriau Cipralex (escitalopramo), nes jau buvau sėkmingai juo gydžiusi ne vieną pacientą, kuriam kartu su depresija pasireiškė nekontroliuojamos agresijos, savęs žalojimo, nesaikingo alkoholio vartojimo būsenos. Cipralex yra naujas selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI) grupės antidepresantas, selektyviausiai slopinantis serotonino grįžtamąjį įsiurbimą. Palyginti su kitais antidepresantais, jis yra veiksmingesnis, jo poveikis greitas, pasireiškia jau po pirmos savaitės. Escitalopramo (Cipralex) saugu vartoti su kitais vaistais. Dėl nerimo ir nemigos pirmą savaitę pacientei teko skirti migdomųjų bei neuroleptiko. Didžiąją konsultacijų laiko dalį tekdavo kalbėti apie vaistus, nes, pajutusi pirmuosius pagerėjimo požymius, pacientė vaistų vartoti nebenorėjo. Vis dėlto moterį pavyko įtikinti, kad gydymo Cipralex nenutrauktų. Tai, kad pacientė nejautė jokių nepageidaujamų poveikių, ypač pagerino jos bendradarbiavimą.

Išeitis visada yra

Stebėdama pacientę, mačiau, kaip ji keičiasi, kad Cipralex jai padeda. Pokalbiai su ja tapo ramesni, nuotaika pagerėjo, sugebėdavo kantriau išklausyti, sustiprėjo pasitikėjimas savimi, pradėjo kurti ateities planus.

Apibendrinant šią istoriją, galima pasidžiaugti, kad tinkamai parinktas veiksmingas vaistas net ir komplikuotu atveju padėjo rasti išeitį, sugrąžinti pacientei jos gyvenimo kontrolę.

Gyd. Birutė KAZILIONYTĖ
VšĮ Šeimos santykių institutas

„Sveikas žmogus” 2003 m. Nr. 10

Views All Time
Views All Time
8228
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

1 + 5 =