„Dalis viskuo nusivylusių žmonių savo problemas sprendžia alkoholio ir narkotikų, kurie plinta tarp moterų ir jaunimo, pagalba. Tai labiausiai pažeidžiami visuomenės sluoksniai. Alkoholizmas plinta neprognozuojamai. Pagal literatūroje skelbtus duomenis, daugiau nei pusė moterų alkoholikių teigia geriančios vienos ir tik likusi dalis – su kompanija ar su vyriškiu”,- sako Kauno visuomenės sveikatos centro Sveikatos stiprinimo skyriaus psichologė Rasa Vaitkienė.

Šią situaciją patvirtina Lietuvoje atlikti įvairūs gyvensenos tyrimai. Kauno apskrities priklausomybių ligų centro (KPLC) duomenimis, 2002–2003 metais iš visų sirgusiųjų priklausomybe nuo alkoholio daugiau kaip 20 proc. buvo moterys.

Pastoviai mažėja 15 – 16 metų abstinentų gretos, tvirtina 2003 m. alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Europos mokyklose (ESPAD) projekto vykdytojai. Beveik pusė apklaustų bendrojo lavinimo mokyklas lankančių berniukų ir net trečdalis mergaičių yra vartoję alkoholį 40 ir daugiau kartų. Tyrime dalyvavo 5036 moksleiviai.

Didelį susirūpinimą Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) specialistams kelia 2004 m. jų pačių atliktų tyrimų išvados. Apklausus 394 vyrus ir 708 moteris, gyvenančius Kaune, Elektrėnuose ir Kėdainiuose, paaiškėjo, kad beveik 20 proc. 15 – 24 metų vaikinų ir 13 proc. merginų alkoholį vartoja net 1 – 3 kartus per savaitę. Apie 10 proc. jaunų vyrų alkoholį geria 4 –6 kartus per savaitę.

Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro specialistų, moterų alkoholizmas turi specifinių bruožų. Moterų priklausomybė dažniausiai atsiranda vėliau nei vyrų, pagalbos į gydymo įstaigą dauguma kreipiasi apie 40 – ies, jau priklausomos nuo svaigalų. Jei piktnaudžiavimo alkoholiu požymiai ima ryškėti vyresniame amžiuje, dažniausiai jie lydi anksčiau prasidėjusią depresiją. Sulaukę 50 – 60 metų moterys, skirtingai nei vyrai, žymiai rečiau nustoja gerti savo pastangomis.

Moterys dažniausiai pateikia šias besaikio alkoholio vartojimo priežastis: pogimdyminė depresija, nevaisingumas, abortas, gimdos pašalinimas, persileidimas, lytinis šaltumas; psichologinės traumos – artimųjų mirtis, skyrybos; ekonominiai ir socialinės gerovės stoka – pinigų stygius, kasdieninė rutina, sekinanti mažų vaikų priežiūra.

Specialistų nuomone, moteris į alkoholizmą gali pastūmėti: vieno arba abiejų tėvų netektis ankstyvoje vaikystėje, tėvų, o ypač motinos šiurkštumas, priešiškumas savo vaikui. Įtakos turi neadekvatūs jausmai: savęs nuvertinimas, kasdieninė įtampa, nesaugumas, susipainiojimas jausmuose ir t.t.

Mokslininkai jau seniai domisi ar alkoholizmas nėra paveldima liga. Užsienio mokslininkų tyrimai parodė, kad alkoholikų vaikai, palyginti su visa populiacija, turi 4 kartus didesnę tikimybę susirgti alkoholizmu. Didžiausias pavojus tyko asmenų, kurių abu tėvai alkoholikai arba šia liga serga motina. Polinkį alkoholiui dažniau paveldi berniukai.

Priklausomybės ligų tyrinėtojų pripažįsta, jog nuo alkoholio ar narkotikų priklausomas žmogus tik susilaikymo pagalba negali visiškai pasveikti. Tokiam asmeniui būtina psichologo bei psichoterapeuto konsultacijos ar dalyvavimas savitarpio anoniminėse pagalbos grupėse.

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai kaip vieną iš didžiausių blogybių įvardina labai pavėluotą sergančiųjų priklausomybe kreipimąsi į specialistus. Tuomet asmenis jau būna ištikusi krizė, jie nebegali negerti, yra praradę darbą ir šeimą. Greičiau pasveikti nemažas kliūtis daro negatyvus visuomenės požiūris į juos, ekonominės ir socialinės problemos. Gydymo ir reabilitacijos metu paslydę asmenys mokomi kaip gyventi su šia nepagydoma liga.

Pasak specialistų asmens piktnaudžiavimą alkoholiu gali padėti nustatyti pasaulyje gana paplitęs testas. Reikia sąžiningai atsakyti į keturis klausimus: „Ar jums kilo mintis, jog reikėtų sumažinti alkoholinių gėrimų vartojimą?”, „Ar aplinkinių kritika dėl jūsų svaiginimosi alkoholiu jus kada nors erzino?”, „Ar jautėtės kada nors kaltas dėl alkoholinių gėrimų vartojimo?”, „Ar esate kada nors ryte išgėręs vien tam, kad nusiramintumėte ir pagerintumėte savijautą?”. Jei nors į du klausimus atsakėte teigiamai, yra rimtas pavojus, jog jau turite alkoholizmo požymių. 

Viktorija Kleinienė
Kauno visuomenės sveikatos centro atstovė spaudai

Views All Time
Views All Time
5061
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!