Švedų vakaras CSKA sporto komplekse

Iš Maskvos – Vytautas SAULIS

Vakar Rusijos sostinėje baigėsi pasaulio graikų ir romėnų imtynių 47-asis čempionatas. 55 šalių sportininkai Maskvos CSKA sporto rūmuose, kur prieš 15 metų vyko „Žalgirio” ir CSKA krepšininkų dvikovos, vakar išsidalijo paskutinius 4 medalių komplektus (iš viso kovota dėl septynių).

Lietuviai medalių dalybose nedalyvavo

Straipsniai 1 reklama

Jau rašėme apie pirmų dviejų atletų – V.Venckaičio ir V.Šidlausko – pasirodymą. Pirmą dieną ant trijų kilimų rungtyniavo 3 svorio kategorijų atstovai, tarp jų ir du mūsiškiai. 19-metis Valdemaras Venckaitis (66 kg), atsidūręs vyrų kompanijoje, nesutriko, tačiau priemonių juos įveikti nerado. Jis 0:3 pralaimėjo pasaulio pirmenybių bronzos medalininkui kubiečiui Chuanui Marenui – imtis buvo lygi, bet varžovas ėmėsi aktyviau, atliko 3 paridenimus. Vakare mūsiškį nugalėjo ir prityręs moldavas Tudoras Gaivanas. Dar rimtesnis varžovas I rate laukė 20-mečio Valdo Šidlausko (84 kg) – pasaulio čempionate Švedijos pilietybę turintis armėnas Ara Abrahamianas per du kėlinius surinko 10 balų, todėl trečio neprireikė: pergalė pasiekta aiškia persvara. Su juodaodžiu prancūzu Meloninu Numoni lietuvis jautėsi drąsiau ir net pirmavo 1:0, tačiau trečio kėlinio pabaigoje praleido du varžovo veiksmus ir pralaimėjo 1:3. Tikėjomės, kad šeštadienį mūsiškiams seksis geriau: vilčių teikė Artūras Stankevičius, kovingai nusiteikęs buvo olimpietis Mindaugas Ežerskis, nustebinti žadėjo Mindaugas Mizgaitis. Deja, planai neišsipildė. A.Stankevičius (74 kg) tiek pirmoje imtyje su vengru T.Berzica, tiek antroje – su rumunu S.Rusu – buvo pasyvus, daugiausia gynėsi, todėl teisėjas mūsiškį dažnai statė į parterį. Tuo ypač naudojosi vengras, paridenimais jis pelnė 2 taškus, o vieną palydėjo ir metimu (3 tšk.), tad pergalė įtikinanti – 5:0. Kovodamas su rumunu Artūras irgi daugiausia gynėsi, o kai antrą kėlinį pagavo varžovą, pakėlė, bet pritrūko jėgų atlikti veiksmą. Kadangi varžovas pirmavo 2:0 (pergalei reikia surinkti 3 tšk.), prireikė trečio kėlinio, kurį sportininkai pradėjo „kryžiumi” – sukabinę vienas kitam rankas už nugaros. Vėl mūsiškis, kuris laikomas itin tvirtu, nieko nepadarė.

M.Ežerskis (96 kg) lygiai kovojo su Vokietijai atstovaujančiu kroatu Mirko Engličiumi, bet, atsidūręs parteryje, pralaimėjo tašką. Netrukus mūsiškis turėjo galimybę persverti – į parterį teisėjas paklupdė varžovą, Mindaugas sugriebė, bandė permesti, bet… Antrą kėlinį vėl mūsiškis atakuoja, bet rezultatyviai neužbaigia metimų. Vėl trečiajame kėlinuke „kryžius”: M.Engličius uždirba dar taškų ir laimi 2:1. Pasirodo, jog šis pralaimėjimas buvo lemtingas, nes kitas varžovas – baltarusis Europos vicečempionas Sergejus Lištvanas, tik pradėjus imtis, pasiskundė, jog jam traumuotas šonkaulis, ir pasitraukė – M.Ežerskis laimėjo be kovos, bet tai nieko nedavė, jis buvo priverstas pasitraukti ir drabužinėje lieti karčias apmaudo ašaras.

M.Mizgaitis (125 kg), tik prieš porą mėnesių po sunkios traumos atnaujinęs treniruotes, neatsilaikė prieš praėjusio čempionato bronzos medalininkų graikų Ksenofoną Kuciubą ir greitai atsidūrė ant menčių. Pirmoje imtyje jis sugebėjo išsilaikyti visas 6 minutes, tačiau turko Ilmazo Guljentos persvara buvo ryŽki – 4:2.

Trenerių G.Kozovskio ir G.Nikolajonoko nuomone, mūsiškiai padarė pažangą, ypač V.Venckaitis, tačiau pasivyti geriausius reikia ir laiko, ir atletų darbo. Kaip sakoma – kentėti, dirbti – tuomet ateis sėkmė: gal po metų, kai Prancūzijoje vyks kitas čempionatas, gal 2004 m. Atėnuose.

Pilnutėlė salė plojo Švedams

Abi dienas salė buvo pilnutėlė – Žiūrovai sėdėjo net ant laiptų, bilietų prašė iš toliau. Tačiau pirmieji finalai kiek nuvylė šeimininkus: iš trijų aukso medalių du atiteko Švedams, vienas – rusams.

55 kg svorio kategorijoje čempionu tapo iš Dagestano kilęs Jekaterinburgo imtynininkas Geidaras Mamedalijevas, įveikęs turkmėną Nepesi Guhulovü, bet efektingiausiai ėmėsi bronzos medalininkas iranietis Hasanas Rangrazas (2001 m. pasaulio šempionas, pusfinalyje pirmaudamas prieš N.Guhulovą 11:0, atsipalaidavo ir… atsidūrė ant menčių).

66 kg svorio kategorijoje Švedijos vicečempionas Džimis Samuelsonas 3:0 įveikė azerbaidžanietį Faridą Mansurovą, o 84 kg atletas Švedijai atstovaujantis armėnas Ara Abrahamianas (grupėje įveikė V.Šidlauską) paskutinę papildomo laiko minutę po „kryžiaus” atliko metimą ir 3:1 įveikė rusą Aleksandrą Menšikovą.

Prezidentas išrinktas vieningai

Beje, per varžybų įkarštį vestibiulyje pamatėme ilgametį FILA prezidentą serbą Milaną Erceganą – pakumpusį, suvytusį, „išaugtinėmis kelnėmis” (nesiekė batų) – ir jį pakeitusį energingą elegantišką šveicarą Rafaelį Martinetį, tarsi simbolizuojančius sena ir nauja sporto šakoje, kuri dabar atsinaujina.

Tai patvirtino ir triskart olimpinis (l. imtynių) čempionas minskietis Aleksandras Medvedis interviu „Respublikai”: – FILA kongrese naujasis prezidentas išrinktas vieningai, nes visi nori permainų. IOC spaudžia imtynininkus, nori išmesti graikų ir romėnų imtynes iš žaidynių, bet to nebus, gal tik svorio kategorijos keisis. Dabar, padarius tik septynias, sunkiausi vyrai (per 125 kg) išėjo į dziudo – koks gi imtynių grožis be sunkiasvorių