| |

Lietuvos Dziudo klubai

1. Alytaus dziudo federacija Alytus, Jaunimo 38-24 38645,mob.8685 81502

2. Šakių dziudo klubas ‘Audra’ Parko9, Giedraičių km., Šakių sen., Šakių raj. Fax: 8 345 60122, Mob: 8 699 26430 sk_audra@centras.lt

3. Vilniaus m. dziudo federacija Vilnius, Sniego 7, 22 618073

4. Elektrėnų klubas ‘Draugystė’ Elektrėnai, Trakų 4-2, Sporto centras- Draugystės 20 , Tel/Fax: 8 528 39578, mob. 8687 93940

5. Panevėžio raj. Dziudo klubas Panevėžys, Liepų al. 4, 8 45462670, Fax:845 582965, mob. 8685 23328 KKSS Fax:8 45 501366

| |

Shotokan karatė KIU egzaminas

Tai yra tipinė programa pakartojanti tradicinę treniruotės struktūrą, pilnai pritaikyta sportinio karatė WKF taisyklėms ir tinkanti nuosekliam aukštos klasės sportininkų ruošimui. Be to programa yra gera metodinė priemonė kasdieniniame instruktoriaus darbe. Visos trys dalys: KIHON, KATA, KUMITE – sudaro vientisą KIU egzaminą, kurio metu egzaminuojamasis turi mintinai žinoti laikomo egzamino KIU reikalavimus ir atlikimo eilės tvarką. Be to egzaminuojamasis turi žinoti tarptautinius terminus, laikytis DODŽIO etiketo. Atliekant KIHON, visos veiksmo sudėtinės dalys (stovėsena, technika,iškvėpimas) atliekami vienu metu. Negali būti “plaukiančių judesių”, t.y. kai užimama pozicija, o po to atliekama technika. Šis principas neatitinka SHOTOKAN stiliaus reikalavimų.

| |

Diržų spalvų aiškinimas

Kiriiro obi – rudas diržas
Ruda – tai žemes spalva, patikimumo. pastovumo simbolis. Rudas diržas pažymi mokinius, kurių karatė technika jau patikima, kovos dvasia pastovi. Šie mokiniai kūnu ir dvasia pasiruošę eiti Budo (kovos meno) keliu, bet dar nėra karatė meistrai. Tai gerai įdirbta žemė į kurią galima sėti grūdus.

Kiroi obi – juodas diržas
Juoda – tai nakties spalva, kuri atėjo pasibaigus pirmai dienai, prasidėjusiai geltona dienos šviesa, perėjusiai į oranžinę besileidžiančios saulės spalvą, prisotinusia žalios augalų spalvos, patyrusią dangaus, vandenyno, horizonto gilumą, įgijusią gerai įdirbtos žemės spalvą. Juodas diržas – tai karatė meistras, kuris pasiekę kūno ir dvasios harmonijos laipsnį reikalingą toliau žengti Budo keliu.

| |

Shotokan karatė varžybų taisyklės ir terminai

Hikiwake – lygiosios
Encho sen – kovos pratęsimas
Aiuchi- abiejų sportininkų vertinamos atakos tuo pačiu momentu
Hansoku – diskvalifikacija
Hansoku chiu – perspėjimas
Shiro (aka) hansoku, aka (shiro) no kachi – balto (raudono) diskvalifikacija, raudono (balto) pergalė
Shiro (aka) no kiken nijyori, aka (shiro) no kachi – baltam (raudonam) atsisakius tęsti kovą, raudono (balto) pergalė
Atoshibaraku – 30 sekundžių iki kovos pabaigos
Fukushin shugo – teisėjų sušaukimas
Sai shiai – nauja kova, pratęsimas
Uke imasu – blokas
Nukite imasu – nepataikė
Haihai – greitesnis, pirma ataka
Jowai – silpnai
Ma-ai – atstumas
Fujubun- ne visai gerai
Torimasen – neužskaitoma
Atenai- kontaktas
Mobobi – nėra gynybos, pasyvumas
Shikaku – diskvalifikacija iš varžybų
Meinai – nieko nemačiau

| |

Shotokan karatė stiliaus charakteristika, pagrindiniai terminai ir sąvokos

Shotokan karatė – hieroglifai Shoto pažodžiui – “pušys ir bangos”, Kan – “klubas”. Mokytojas rašydavo eilėraščius, mastė apie žmogaus ir gamtos harmoniją, puoselėjo pasaulinio humaniško karatė kūrėjo idėjas. G. Funakoshi pirmasis susistemino karatė veiksmus, praturtino Shotokan stiliaus arsenalą naujais kojų smūgiais, artimos kovos technika, paruošė sportinių varžybų taisykles. Shotokan karatė stiliaus išskirtinis bruožas yra kova iki vieno Ippon. Todėl treniruočių procese pagrindinis dėmesys skiriamas kiekvieno veiksmo ištobulinimui iki Či-Mei.

| |

Karatė filosofija

Įsisavinus karatė veiksmus Jūs tik pradedate įsisavinti tikrąjį karatė. Tik tuomet, kada Jūsų mintys bus išlaisvintos nuo pastangų atlikti veiksmus, kada šaltakraujiškai pasitikėsite savimi, laisvai valdysite savo kūną, Jūs galėsite pajusti fizinį ir dvasinį saugumą, kuris jums padės kasdieniame gyvenime. Tada karatė Jums bus ne tik gynybos priemonė, bet ir būdas reguliuoti savo fizinę ir dvasinę būseną. Jūs nugalėsite ne tik priešininką, bet ir silpnumą savyje. Kovotojo vidinę būseną galima palyginti su lygiu, ramiu tvenkinio vandens paviršiumi, kuris atspindi viską kas jį supa. Jūsų ramios, laisvos mintys, absoliuti dvasinė ramybė leidžia tiesiogiai atspėti priešininko ketinimus, instinktyviai reaguoti į bet kokį situacijos pasikeitimą.

| |

Shotokan karatė

XX a. pabaigoje žmonija sukūrė gausybę tobulų ginklų žemėje, po vandeniu, kosmose. Tačiau domėjimasis karatė Pasaulyje ir Lietuvoje pastaraisiais dešimtmečiais žymiai išaugo. Įsikūrė daug tarptautiniu organizacijų, vyksta nacionaliniai, Europos, Pasaulio čempionatai, karatė studijuoja moksleiviai, studentai, namų šeimininkės, menininkai, verslininkai, policijos, saugos tarnybų darbuotojai ir kiti. Tačiau įvairios mokyklos, stiliai skirtingai interpretuoja karatė esmę. Vieni tai sutapatina su paprastu šou, kiti vertina tik sportinę kovą, treti prasmę ir jėgą mato kietų daiktų laužyme, ketvirti užsiiminėja, kad išmoktų gerai muštis gatvėje, kavinėje ir t.t. Visumoje tai yra paviršutinis požiūris, neatspindintis tikrosios karatė esmės. Daugelio karatė meistrų kartų tobulintas Karatė-do XX amžiaus pabaigoje įgijo ne tik geras sporto šakos reputaciją, bet ir tapo pagrįstu moksliniu metodu, formuojant harmoningą asmenybę. Tikrasis Karatė-do reiškia kūno ir dvasios harmoniją, teisingumo siekimą. Tai kova su savo prigimties silpnybėmis, sugebėjimas sutramdyti instinktus, laikinį įniršį.

| |

20 Funakoshi Shotokan karatė principų

Karatė kova pradedama ir baigiama pasisveikinimu pagarbiai nusilenkiant priešininkui. Karatė niekada nepuola. Karatė yra teisingumo pagalbininkė. Pirmiausia pažink save, tik po mokinkis pažinti kitus. Pirmiausia dvasia: po to technika. Visada turėk aiškų, švarų protą. Nelaimingų atsitikimų priežastis – dykinėjimas, nieko neveikimas. Negalvok, kad karatė gali išmokti tiktai iš Dodžio. Karatė išmokti tau reikės viso gyvenimo. Karatė yra viskas.

| |

Shotokan karatė istorija

Gichin Funakoshi, Okinavos mokytojų koledžo profesorius ir Okinavos kovų menų asociacijos prezidentas, yra žinomas kaip modernaus karate įkūrėjas. 1922-aisiais metais jis buvo pakviestas pademonstruoti naują karatė stilių pirmojoje nacionalinėje atletikos parodoje Tokijuje. Įkvepianti meistro Funakoshi asmenybė turėjo didelę įtaką pasirodymui, kuris tapo sensacija. Gausybė prašymų pasiekė meistrą, kol 1936-aisiais metais jis įkūrė Shotokan mokyklą. Ši data laikoma Shotokan stiliaus vystymo pradžia. Sensei Funakoshi buvo ne tik kovų menų genijus, bet ir literatūros talentas, parašęs knygą “Shoto“, kurios pavadinimas reiškia jo slapyvardį. Funakoshi mokykla buvo žinoma kaip Shoto mokykla, japoniškai Shotokan. Meistras savo karatė stilių sukūrė sujungęs dviejų pagrindinių Okinavos stilių technikas ir kata. To pasėkoje dabar Shotokan mokykla naudoja galingą Shorei mokyklos techniką bei kur kas lankstesnius Shorin mokyklos judesius.