Kas yra neištikimybė? Atsakyti į šį klausimą ne taip paparasta: vieni neranda sau vietos susapnavę erotinį sapną, kiti po audringos nakties pabunda nekalti lyg kūdikiai… Patyrinėkime kintamą „ištikimybės“ sąvoką istorijoje, kultūroje ir atskirų žmonių gyvenimuose.

Pamenate sceną, kur miuziklo „Čikaga“ herojė teisme prisipažįsta turėjusi keletą meilužių. „Iš mano vyro lovoje nieko gero. Ir, be to, aš su jais tik miegojau, mes niekada nevakarieniavome! Ar gi tai galima vadinti neištikimybe?“

Pati to nežinodama, naivioji Roksi uždavė vieną iš pačių paslaptingiausių būties klausimų. Nuo ko prasideda neištikimybė? Nuo minties, erotinės fantazijos, bučinių? Nuo miegamojo scenos ar pasisėdėjimo kavinėje? Net žodynas atsisako mums ką nors paaiškinti. „Ištikimybė – pastovus jausmas, prisirišimas“. „Neištikimybė – ištikimybės nebuvimas jausmuose, draugystėje, meilėje“. Vienas iš dviejų: arba aiškinamojo žodžių žodyno autoriai neturi supratimo apie sekso egzistavimą, kas mažai tikėtina. Arba ši plati sąvoka daugelį tenkina, nes labai tinka tiems, kas apsiputoję įrodinėja: būti neištikimu galima tik dvasiškai.

Kaip ten bebūtų, kai suaugę ir rimti žmonės atsakinėja į keblų klausimą, kur prasideda neištikimybė, pasirodo, kad kiekvienas tai supranta savaip. Kaip ir laimę. Pagal skirtingus sociologinius tyrinėjimus, nuo 10 iki 40 proc. moterų prisipažįsta, kad yra neištikimos pastoviam partneriui reguliariai ar kartas nuo karto, tarp vyrų pasiskirstymas kur kas platesnis: nuo 20 iki 60 proc.!

Jei jau visai sąžiningai, mes redakcijoje jau aštonerius metus negalime apsispręsti užaštrintos „klintoninės“ dilemos atžvilgiu: „Minetas – tai jau neištikimybė ar dar ne?“ Iš kairės manęs sėdi kolegos, kuriems akivaizdu, kad Bilas buvo neištikimas Hilary. Kolegos iš dešinės laikosi nuomonės, kad buvęs JAV prezidentas buvo žmonai ištikimas, todėl nieko Monikai „nedavė“, apisiribojant gautomis iš jos „malonėmis“. Galite įsivaizduoti, kokios žodžių batalijos įsiplieskia, kai abi pusės dėsto savo argumentus. Ir viskas todėl, kad mūsų dienomis nėra labiau platesnės ir sudėtingesnės sąvokos, nei „ištikimybė“.

Neseniai aš pažiūrėjau superšiuolaikinį filmą, kur filmo herojė miega su savo vyro draugu, kad liktų jam ištikima, todėl, kad vyras, savo ruožtu, turi pastovią meilužę, kurią žmona jam išrinko prieš daugelį metų…. Ir ką tai turi bendro su mumis, eiliniais mirtingaisiais?

Kad rastume atsakymą, mes atlikome savarankišką tyrimą, apklausdami nedidelę žmonių grupę. Pirmas pastebėjimas: jei mes klausdavome, nuo ko prasideda neištikimybė, 9 iš 10 moterų atsakymą pradėdavo žodžiais: „Kada jis….“.

Į tą patį klausimą vyrai (išskyrus patologinius pavyduolius) nesusimąstydami pradėdavo: „Kada aš…“. Tartum frazė „būti neištikimu“ yra tik vyriškos giminės. Be to, nesinori tikėti, kad 9 žmonos iš 10 yra ištikimos savo vyrams, kurie mėgsta nuotykius! Esmė tame, kad moterys ir vyrai į šį reikalą žiūri visiškai skirtingai. Vyrai linkę save vertinti daugiau nei atlaidžiai. Už tai moterys – ir apgautos, ir neištikimos – dažnai kalba apie kančias ir kaltės jausmą.

Moralė, religija ir draudimai daugelį amžių veikė moterų pasąmonę. Būkim atviri: nuo senovės laikų visuomenė užsimerkdavo prieš vyrų neištikimybę. Atseit, vyras yra poligaminis gyvūnas ir turi pratęsinėti giminę, apvaisindamas dauigybę patelių. Moterys, tūkstantmečius turėjusios nori nenori gimdyti palikuonis, atrodo, turėjo pasijausti išlaisvintos, atsiradus kontraceptikams. Bet, panašu, taip neatsitiko, nes tos, kurios įstatydavo savo nuosavam vyrui ragus, beveik visada jausadavosi nusikaltusios.

Susimąstykite patys: ištikimi jūs ar ne? Jei prireiks, atlikite testą. „Kam man kažkoks kvailas testas?“ – pasakysite jūs. O štai kodėl. Mokslinių tyrinėjimų apie moteriškąją neištikimybę autorė Patricia Delae iki šiol su šypsena prisimena, kad į klausimą „Ar esate ištikima savo partneriui?“ gavo tokį nuostabą keliantį atsakymą: „Ir taip, ir ne“. Arba dar geresnį: „Aš vyrui beveik ištikima“.

Taigi neištikimybė – labai individuali sąvoka. Be to, ten kur beveik visi ryšiai vienkartiniai, kur bet kokie nuotykiai yra įmanomi ir netgi rekomenduotini, labai sunku nubrėžti padorumo ribas. „Universalus sutuoktinių tarpusavio santykių modelis jau nebeegzistuoja todėl, kad pasikeitė normos. Jos apsprendžiamos kiekvienos poros viduje. Tyrimai dažniausiai viską suveda į seksualinę neištikimybę, bet daugialiui flirtas, užkabinėjimai, ar kartais net draugiški santykiai yra nepriimtini, todėl, kad tai priklauso neištikimybės sričiai“, – tikslina sociologas Serge Cheumier.

„Kiekvienas žmogus, priklausomai nuo kultūrinės ir religinės priklausomybės, turi savo nuomonę apie neištikimybę, priduria gydytojas-seksologas Fransua Papneur. Musulmonė, kuri nešioja čadrą, gali būti apkaltinta neištikimybe, jei ji nusiims skarą prieš bet kurį vyrą, išskyrus savąjį, tuo tarpu europietės, nuogomis krūtimis besideginančios paplūdimyje, niekas neįtars nepadorumu. Priėmimuose matydavau moteris, kurioms atrodė, kad jos neištikimos vyrui jau vien todėl, kad jų fantazijose figūruoja kiti vyrai – be veidų, tikslina jos! Kai kurios iš jų jaučia, kad „nusidėjo“, kai joms komplimentus sako bendradarbis.“

Reta moteris laikys save neištikma žmona, net jeigu jai bus garantuotas visiškas konfidencialumas. „Vyrai stengiasi išpūsti savo išorinių pergalių skaičių, o moterys, atvirkščiai, visada mažina, – tvirtina Patricia Delae. – Pavyzdžiui, atnaujinti ryšiai su buvusiuoju „nesiskaito“: juk kalbama ne apie „naują vyriškį“, taigi tai neišdavystė. Jos taip pat „pamiršta“ papasakoti apie nuotykius po linksmo vakarėlio, kai buvo apimtos depresijos. Jei jas priremtum prie sienos, jos prisipažins, „kad „nusidėjo“, bet šios smulkmenos neima į galvą. Galų gale, kai kurios neigia, kad buvo vyrui neištikimos, nes nuodėmės momentu vyro jau nebemylėjo.“

Taigi, kai kalbama apie neištikimybę, mes daug atlaidesni sau nei nusidėjusiam savo partneriui. Mes suteikiame sau ypatingas privilegijas, neleisdami net dešimtosios dalies to savo mylimajam(jai). Kaip aiškina S. (30 metų), „paflirtuoti vakarėlyje, pasibučiuoti su simpatišku vaikinu kur nors kamputyje, tai greičiau provokacijos forma, nei reali neištikimybė, tuo labiau, jei vyras šalia, bet jei jis sau tai leistų , aš sudraskyčiau tą merginą visų akyse. Tą patį kalba ir A. (35 m.): „dalykinėse kelionėse man nutiko kartą ar du (atkreipkite dėmesį į „ar“. – aut.pastaba) nusileisti kolegos vilionėms. Mes kartu praleidžiame naktį, o ryte pabučiuojame vienas kitą į skruostą ir išsiskiriame. Bet kai pagalvoju, kad ir vyras gali pasielgti taip pat, akyse kaupiasi ašaros.“

Psichoterapeutas Polis Salomonas pabrėžia, kad išdavystė gali teigiamai paveikti santykių atsinaujinimą ir savęs pažinimą. „Labai sunku užkariauti ir pamilti savo nepriklausomybę, o ką kalbėti apie kito laisvę, – tikslina jis. – Nors, jei jūs iš tikrųjų žmogų mylite, jūs mylite ir jo „augimą“ bei vystymąsi. Neištikimybė – šio proceso dalis. Šio fakto supratimas reikalauja begalinės meilės ir kilniaširdingumo. Žinoma, nereikia dirbtinai sudarinėti ir provokuoti panašių situacijų – tai gali suteikti nemažai kančių. Bet jei romantika ir moralė mažiau darytų įtakos mūsų neištikimybės, kuri išlieka gėdingu reiškiniu, supratimui, tai pas mus skyrybų būtų kur kas mažiau. Išgyventi neištikimybės krizę ir neišsiskirti – subrendusių porų santykių požymis.“

Polis Salomonas pabrėžia, kaip pavojinga mažiausiame galvos pasukime pastebėti neištikimybę: „Neištikimybė prasideda kaip „išlaisvinantis judesys“ žmogaus viduje, ji veikia pasąmonę, vėliau ir sąmonę. Bet aš nesutinku, kad galvoti apie ką nors kitą – reiškia būti neištikimam. Ilgalaikis prisirišimas neturi nieko bendro su aistros kibirkštimi, kurią gali pajusti kiekvienas žmogus naujo susitikimo metu. Ji leidžia iš naujo vėl pasijusti gyvu žmogumi ir nėra nukreipta prieš „apgautą“ partnerį. Savaime suprantama, gerai būtų išmokti save valdyti, kad išvengtum slidžių atkarpų. Viskas pagrįsta poros susitarimu, kuriame gali būti ir mintis apie „teisę į seksą“.

Dar viena sensacija: permiegoti, pasirodo, dar nėra neištikimybė. „Net jei visuomenė reikalauja abipusės sutuoktinių ištikimybės, – pastebi Serge Cheumier, – šis susitarimo tipas nyksta. Daugelis porų šiandien galutinai atsikratė romantiško požiūrio į gyvenimą. Kai kurie filosofai dar XIX amžiuje tvirtino, kad ištikimybė kūnui neturi jokios reikšmės, o reikšminga laikė tik dvasinę ištikimybę“. Ką šios išsakytos tiesos mums duoda gyvenime? Ar pasijausite mažiau apgauta, jei šeimyninė neištikimybė numatyta jau vedybinėje sutartyje?

Seksologai supranta, net ir pažymi, kad sena patarlė: „Vyro neištikimybė prasideda nuo lovos, moterų – nuo meilės“, daugeliu atveju prarado aktualumą. „Vyrai dabar labiau sentimentalūs, o moterys neretai mėgsta seksą dėl sekso, – mano Fransua Papneur. – Bet vis gi daugeliui moterų neištikimybė prasideda nuo emocijų, kas situaciją daro sudėtingesne. Vyrų perėjimas prie veiksmų aiškinamas fiziologiniu „agresyvumu“, iššauktu testosterono.

Daugelis vyrų mano, kad yra ištikimi savo žmonoms, kol jų nuotykiai tėra tik „organo istorijos“. Iš čia kyla ir „B.Klintono reikalų“ dviprasmiškumas. Jis ne vienintelis vyras pasaulyje , kuris retoriškai klausia: „Paprasta feliacija – dėl ko triukšmauti ?“ Dar daugiau, daugelis vyrų mano, kad lieka ištikimi, kai naudojasi prostitučių paslaugomis. Jie tai pateisina tuo, kad nesuteikia malonumo savo sekso partnerėms, – sako Serge Cheumier. – Tad iškyla kitas klausimas: nuo ko prasideda seksualiniai santykiai? Nuo lytinio akto? Galų gale, viena afrikiečių gentis moterų nelaiko neištikimomis, jei jos praktikuoja „tiktai“ analinį seksą“.

Ir taip, norim mes to ar ne, visuomenė vystosi. Neištikimybė vis rečiau tampa skyrybų priežastimi, žmonės įsigudrina daugelį metų išlaikyti pastovumą iš karto keliems partneriams vienu metu, ir neištikimybės ribos šiandien, kaip niekada blyškios.

„Reikia pripažinti, kad jei kūniška ištikimybė negalima, ją keičia grandininė poligamija, – prieina išvados Serge Cheumier. – Žmonės prisiekia ištikimybę, o kai jos negali laikytis, nutraukia sąjungą, užmiršdami savo pažadus ir pradeda viską iš naujo su kažkuo kitu.“ Lengvas sprendimas? Visai ne. Jaustis mylimo žmogaus atstumtam(ai) daug sunkiau, nei būti apgautam(ai) kūniškai.

LINKSMAS IŠTIKIMYBĖS TESTAS

Kiek jūs (ne)ištikima?

1. Ką jūs pati manote apie save?

B Greičiau ištikima, nei neištikima.
C Žinoma, ištikima.
A Ištikima sau visomis aplinkybėmis.
D Ištikima ir tiek.

2. Ką jūs manote apie mano bičiulį A., kuris dažnai kartoja: „Aš nemanau esąs neištikimas vyras, nes neturiu meilužių: na, pasukau keletą kartų į kairę, bet tai nesiskaito“?

B Manau, kad A. teisus: nėra meilės, nėra ir neištikimybės.
D Manau, kad A. šunsnukis, bet suprantu, ką jis turi omeny.
C Manau, kad A. tiesiog šunsnukis.
A Manau, kad A., kaip ir dauguma vyrų, neištikimas žmonai, bet yra kvailys, nes bando rasti sau pasitesinimą.

3. Kas priverstų jus būti ištikima?

A 40ºC temperatūra, padidėjęs kraujospūdis, ūmus hemarojus.
D Baimė, kad pastebės.
B Tinkamos galimybės nebuvimas.
C Įsitikinimai.

4. Kas priverstų jus būti neištikimai?

D Aplinkybių sutapimas.
A Apgalvotas pasirinkimas.
C Pavojus, kad užmuš jūsų šunį (ar kas nors panašaus).
B Pats gyvenimas (gilus atodūsis).

5. Atsitiktinai prisiglaudus prie svetimo vyriškio kaklo, jūs galvojate…

B Keista, mano vyras, atrodo, kvepinasi kitu odekolonu.
C Kvepalų per daug, tikriausiai prautis nemėgsta.
A Dar vienas JP Gaultier pour homme mėgėjas.
D Šis aromatas svaigina, dieve, aš netenku proto.

6. Ar galėtumėte vyrui paskolinti savo mobilųjį?

C Taip, kodėl gi ne?
B Taip, jis nesupranta angliškai, taigi mano SMS jam nepakenks.
A Taip, jis dar neišprotėjo, kad klausytųsi mano balso pašto.
D Taip, man nėra ko slėpti… gaila.

7. Po kuria iš šių išmintingų frazių jūs pasirašytumėte?

B „Ištikimybė – tai kaip religija, aš tikiu, bet nepraktikuoju.“
A „Meilė artimui, kad neprisiriščiau prie dabartinio partnerio, iš anksto mylint sekantį.“
D „Kaip gaila, kad negalima turėti meilužio, neapgaudinėjant vyro.“
C „Te prisibijo žmona vyro savo.“

8. Kokiais atvejais neištikimybę galima pateisinti iš moralės pusės?

A Jei vyriškis, su kuriuo aš apgaudinėju vyrą, sutinka permiegoti su manimi, tai aš „moralinių problemų“ nematau.
C Nėra pateisinimo jokiai apgaulei.
B Jei apie tai niekas nesužinos.
D Jei neištikimybė – kerštas, ji pateisinama.

9. Kokį filmą iš šio sąrašo renkatės?

D „Medisono apygardos tiltai“.
B „Forestas Gampas“.
C „Daktaras Živago“.

A „Vėjo nublokšti“.

10. Vyras išvyko į komandiruotę. Kaip jūs praleisite vakarą?

A Naktiniame klube su draugais, kurių nematėte šimtą metų.
C Lovoje su televizoriaus pulteliu.
D Restorane su simpatišku vaikinu, kuris jau seniai jus ten kvietė. Sutikote tik iš smalsumo.
B Lovoje su savo buvusiuoju. Tarp mūsų nieko nėra, bet jis toks mielas.

11. Jei vyras jus apgaus, jūs:

D Išdraskysite jam akis.
B Išdraskysite jam akis.
C Išdraskysite jam akis.
A Išdraskysite jam akis.

Rezultatai:

Daugiausia A, neištikima-ištikimoji

Jūs kažkuo panaši į norvegišką omletą, karšta iš išorės ir ledinė viduje. Tikriausiai jūs nežinote, ir jūsų vyras (jei tokį turite) neįtaria, kad širdies gilumoje jūs – ištikima moteris. Kuo dažniau miegate su įvairiais vyriškiais, tuo labiau suvokiate, kaip jums pasisekė su vyru. Meilėje Jūsų polinkis į neištikimybę – pats teisingiausias barometras, kokį tik galima sugalvoti. Tai ne pats teisingiausias ir patikimiausias, žiūrint iš šeimyninės ramybės taško, sprendimas, bet su jumis kitaip neišeina.

Daugiausia B, ištikima-neištikimoji

Jūs primenate šokoladinį keksą, šaltą iš išorės – karštą iš vidaus. Įmanoma, kad jūs (kol kas) dar neapgavote savo vyro, bet jūsų nereikės ilgai įkalbinėti. Įsivaizduoju, kaip pasipiktinsite, skaitydama šias eilutes: „Kad aš kada nors žiūrėčiau į svetimą vyriškį!” Leiskite nepatikėti. Nužiūrinėti svetimus vyrus – pagrindinis jūsų užsiėmimas. Šiandien jūs dar nesutikote geresnio, nei jūsiškis, o gal tinkamos aplinkybės tam nesusiklostė. Sakoma: po ledo sluoksniu jus degina liepsna.

Daugiausia C, Ištikima-ištikimoji

Jūs panaši į žuvies užpiltinę – ir išorės, ir viduje ta pati temperatūra. Jūs nuosekli, todėl pasirinkote tą elgesio liniją, kuria eisite visą gyvenimą. Jūsų viltis ir ramstis – vienintelis ir nepakartojamas sutuoktinis, jūsų vaikų tėvas. O kad nepastebėtumėt, kad pasaulyje gyvena ir kiti vyrai, jūs sąmoningai ribojate savo matymo lauką sofa svetainėje iš dešinės ir miegamuoju iš kairės. Lieka klausimas: kam jūs skaitėte testą? Įtartina, ar ne?

Daugiausia D, neištikima-neištikimoji

Jei reiktų jus lyginti su aštriu patiekalu, kurios skonis tarp kario ir čili padažo. Dieve mano, aistros aplink jus tiesiog žaibuoja. Seksas jums – mėgstamas laiko praleidimas, gyvenimo būdas, nepriklausomybės deklaracija. Jūs iš kačių veislės, kurios vaikšto kur nori. Jei jūs niekada neapgaudinėjote savo vyro, vadinasi, jūs netekėjusi.

Views All Time
Views All Time
4103
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!