Kiaulių gripas – tai kiaulių kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusas A. Gripo virusas A reguliariai sukelia gripo protrūkius kiaulėms rudenį ar žiemą, panašiai kaip ir žmonėms. Klasikinis kiaulių gripo virusas buvo išskirtas 1930 m.

Kaip ir kiti virusai, kiaulių gripo virusas keičiasi. Skirtingų rūšių kiaulėms gripą sukelia skirtingi virusai. Kiaulės taip pat gali užsikrėsti žmonių bei paukščių virusais. Kiaulių gripo virusai gali sąveikauti tarpusavyje ar su žmonių bei paukščių gripo virusais ir taip atsiranda nauji viruso tipai. Manoma, kad taip atsirado viruso tipas, kuris pavojingas žmonėms.

Paprastai kiaulių gripu žmonės neužsikrečia. Vis dėl to pavieniai susirgimo atvejai gali būti. Dažniausiai suserga tiesioginį kontaktą su kiaulėmis turėję žmonės, pavyzdžiui kiaulių ūkių darbininkai. Buvo pastebėta, kad virusą gali perduoti žmogus žmogui.

2009 m. kovo pabaigoje buvo užregistruoti kiaulių gripo atvejai Meksikoje ir kai kuriose JAV valstijose. Šio gripo sukėlėjas – naujasis gripo virusas A (H1N1). Naujasis gripas plinta po pasaulį.

Kaip užsikrečiama kiaulių gripu?

Kiaulių gripo virusas plinta kaip ir žmonių gripo virusas – oro lašeliniu būdu kosint ar čiaudint. Taip pat galima užsikrėsti liečiant virusais užterštus daiktus. Užsikrėsti galima nuo kiaulių. Virusas perduodamas žmogaus žmogui.

Užsikrėtę žmonės kitus užkrėsti gali pradedant viena diena prieš atsirandant simptomams ir iki 7 dienų, kai jie jau serga. Taigi virusu užkrėsti galima dar nežinant kad sergi ir jau sergant. Mažesni vaikai virusą skleidžia ilgiau nei suaugusieji.

Kaip minėta, kiaulių gripo virusu galima užsikrėsti ir liečiant daiktus, ant kurių yra viruso. Kiaulių gripo virusas aplinkoje (ant kavinių stalų, durų rankenų, suolų ir t.t.) būna gyvybingas apie 2 val. ar net daugiau. Virusas į organizmą patenka, kai nešvariomis rankomis paliečiama burna, nosis, akys. Apsisaugoti nuo gripo šiuo atveju padeda dažnas rankų plovimas.

Kokie kiaulių gripo simptomai?

Inkubacinis periodas 1-4 dienos, retai būna iki 7 dienų. Pasireiškia ūmiai. Naujojo gripo simptomai yra lygiai tokie patys kaip ir paprasto gripo:

  • Karščiavimas daugiau kaip 37.8°C;
  • Kosulys;
  • Gerklės skausmas;
  • „Kaulų laužymas“;
  • Sloga arba užgulusi nosis;
  • Galvos skausmas;
  • Šaltkrėtis;
  • Silpnumas ir nuovargis;
  • Rečiau gali būti viduriavimas, vėmimas;

Skubios medicininės pagalbos reikia, jei jaučiamas dusulys, pilvo ir/ar krūtinės skausmas ar spaudimas, staigus galvos svaigimas, sąmonės aptemimas, sunkus ar užsitęsęs vėmimas. Reikėtų atkreipti dėmesį, jei vaikas pradeda greitai kvėpuoti ar dusti, pasikeičia odos spalva, negeria pakankamai skysčių, pasidaro neramus arba atvirkščiai, apatiškas, gripo simptomai pasikartoja kartu su karščiavimu ir kosuliu, atsiranda išbėrimų.

Kaip ir žmonių gripas, kiaulių gripas gali būti lengvos formos ir labai sunkios.

Views All Time
Views All Time
1245
Views Today
Views Today
2
Jūs jau balsavote!