Kaip mūsų smegenys „filtruoja” pasaulį

Pirmiausia filtrai, pro kuriuos praeina visa informacija iš išorės, sukurti pačių mūsų nervinių ląstelių. Tai – nervinis filtras. Jis išskiria iš viso informacijos srauto penkis mažesnius – regos, pojūčių, garsų, kvapo ir skonio. Kiekviename srautelyje telpa ne visi, o tik kokie 2-3 esminiai vienetai… Mūsų sąmonę pasiekia netgi ne kiekvienos rūšies pojūčiai. Kai kurie žmonės pirmiausiai suvokia (įsisąmonina) vaizdus. Kitus srautelius jie tiesiog ignoruoja („ištrina”). Kiti išskiria tik pojūčius. Treti – tik garsus. Skonį ir uoslę mes ignoruojame dažniausiai, kol jų intensyvumas nepasidaro per didelis…
Antra, egzistuoja socialiniai filtrai. Pagrindinis – mūsų kalba. Kalba gali paįvairinti mūsų suvokimą – eskimai turi kelis šimtus žodžių sniego atspalviams apibūdinti. Todėl žiūrėdamas į sniegą eskimas mato žymiai daugiau negu lietuvis. Kalba gali susiaurinti mūsų suvokimą. Lietuvio smegenys „ištrina” visus baltos spalvos niuansus, palieka tik vieną, kurią mes ir vadiname „balta kaip sniegas”. Užtat lietuvis, ypač baigęs muzikos mokyklą, gali būti didesnis muzikos žinovas. Žmogus, turintis muzikinį išsilavinimą, gali daugiau išgirsti koncerto metu negu neišprusęs žmogus. Eskimas „ištrins” muzikinių garsų niuansus ir pasakys tik tiek: „groja stygomis”. Abu šie žmonės klausysis tos pačios muzikos, bet išgirs skirtingą. Juk skiriasi jų žodynai garsams apibūdinti.
Kultūriniai filtrai veikia ne tiek suvokimą, kiek raišką. Tai įvairūs apribojimai. Pavyzdžiui, žiūrėjimas į akis. Moteris dažniausiai žiūri kitai moteriai į akis be didesnės įtampos. Tačiau mūsų kultūros vyrai, žiūrėdami vienas kitam į akis, dažnai suvokia tai kaip iššūkį, agresiją. Tai – kultūrinis barjeras. Kultūrinių filtrų yra daugybė.
Trečios rūšies filtrai – individualūs. Kiekvienas iš mūsų bendraudamas atkuria iš atminties tik jam būdingus patirties gabaliukus, susidūręs su pašnekovo žodiniais ir nežodiniais signalais. Taip kaip kaleidoskope kuriamos įvairios kombinacijos, vadinamos vidiniu patyrimu. Tokių vidinių patyrimų kryptingos kombinacijos vadinamos mąstymu. Tačiau niekas negarantuoja, kad bendraudamas su jumis žmogus turi omenyje tą patį patyrimą kaip ir Jūs.

Views All Time
Views All Time
2276
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

27 − = 25