Filtravimo ribotumas: ištrynimas, apibendrinimas, iškreipimas

Ištrynimas.
Mūsų smegenys, saugodamos mus nuo informacijos pertekliaus, dalį informacijos ištrina. Tarkime, savo garsinėje ir vaizdinėje atmintyje išlaikome ne daugiau kaip septynis – aštuonis objektus. Visus kitus mūsų psichika tiesiog „ištrina”. Turėkime tai omenyje, kai pranešame bendradarbiui faktus arba ilgą savo prašymų sąrašą… Ištrynimas būdingas ir mūsų kalbai. Draugas gali pasakyti: „atnešk… na, žinai, tą kasetę”. Jo kalba ekonomiškai „pašalina”, kokią būtent kasetę jis prašo atnešti. O Jums sunku jį suprasti.
Apibendrinimas – dar viena mūsų psichikos savybė. Jos pagrindu kuriamos taisyklės, dėsningumai, sąvokos. Padavėja nesako kiekvienam į restoraną atėjusiam klientui: „prašome paimti šį meniu ir išsirinkti patiekalą”. Tiesiog pamatai ją stovinčią šalia ir klausiamai žiūrinčią. Abu vadovaujamės apibendrinimu: „visi turi išsirinkti meniu, ką valgys”. Apibendrinimas šiuo atveju neįvardijamas, jis tiesiog savaime suprantamas. Taupome žodžius. Suaugusių žmonių pasaulis kupinas tokių apibendrinimų. Tačiau apibendrinimas gali apriboti mūsų pasaulio suvokimą. Tėvas gali pasakyti besirengiančiai išeiti dukrai: „Na ką? Skubi nuo mūsų pabėgti? Vien šokiai galvoje?” „Kodėl?” – nustebs dukra. – „Pažįstu tą jaunimą, visi jie…” – pasakys tėvas. Jo pasaulio suvokimas apribotas apibendrinto supratimo „visi jauni žmonės – nenuoramos, nuo tėvų skubantys į šokius”.
Iškreipimas – aiškus pasaulio vaizdo pakeitimas. Pavyzdys – fantazija. Mes žiūrime į tuščią kambarį ir įsivaizduojame, kaip jį apstatysime baldais. Taigi vaizduotėje iškreipiame kambario vaizdą. Tačiau iškreipimas gali būti visiškai nenaudingas. Pavyzdžiui, mokinys, išgirdęs piktą mokytojos balsą, nusprendžia: ji manęs nekenčia. Ir tik po kiek laiko sužino: ją supykdė direktorius. Mokiniui ji nejaučia nieko pikto.
Kiekvienas žmogus „filtruoja” pojūčių kanalus. Tačiau dažniausiai jis apie tai net nenutuokia. Pajūrio gyventojai pripranta prie jūros ošimo ir jo negirdi. Mes priprantame prie savo „filtrų” ir jų nepastebime. NLP verčia mus juos suprasti.

Views All Time
Views All Time
2230
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

50 + = 56