Palaikome alkoholio kontrolės įstatymo pataisas

stop-drinking-alcohol11.jpg

Šiomis dienomis galime aiškiai pamatyti kaip agresyviai bei negailėdamos pinigų dirba alkoholio pramonei atstovaujančios grupės. Kaip bandoma marginalizuoti net ir labai nuosaikias alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Mano kukliu suvokimu, reikėtų imtis daug radikalesnių priemonių, kad sustabdytume alkoholio sukeltą tautos degradacijos procesą, tačiau, kol nėra tvirtų žmonių, kurie tą galėtų įgyvendinti, visapusiškai remiu ir tas kosmetines reformas dėl kurių čia kyla toks baisus triukšmas.

Kodėl būtina imtis griežtesnių priemonių alkoholio vartojimo atžvilgiu? Pateikiu oficialią statistiką:

- Lietuva yra ketvirta po Baltarusijos, Rusijos ir Ukrainos pagal gyventojų mirtingumą nuo traumų, susijusių su alkoholio vartojimu.

- Pagal nuo alkoholio sukeltą kepenų cirozę Lietuva yra aštunta po Kirgizijos, Moldovos, Kazachstano, Uzbekistano, Rumunijos, Vengrijos ir Turkmėnistano.

- Pagal mirtis nuo širdies ir kraujagyslių ligų, susijusių su alkoholio vartojimu, Lietuva yra keturiolikta po Baltarusijos, Ukrainos, Moldovos, Rusijos, Kirgizijos, Kazachstano, Bulgarijos, Juodkalnijos, Turkmėnistano, Gruzijos, Uzbekistano, Tadžikistano ir Rumunijos.

- Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai nustatė, kad dėl alkoholio vartojimo kasmet miršta maždaug 4 tūkst. šalies gyventojų.

- Lietuvoje 2014 m. dėl su alkoholio vartojimu susijusių priežasčių mirė 133,6/100 000 gyv. Tai  buvo daugiausiai tarp visų ES šalių ir 2,5 karto viršijo ES vidurkį.

- Daugiausia dėl šių priežasčių 2015 m. mirė jauni 25–34 m. amžiaus Lietuvos gyventojai. Vyrai dėl alkoholio lemtų priežasčių 2015 m. mirė 2 kartus dažniau nei moterys.

Atsižvelgiant į tai, cituoju: „„Noriu pastebėti vieną dalyką. Kai kurie besipriešinantys jūsų iniciatyvoms sakys: čia juk ne Rusija, va ten tai jie geria. Bet mūsų vertinimai rodo, kad Rusija tvarkosi geriau nei mes stereotipiškai manome arba nei apie ją juokaujama. Skirtumas tarp realybės ir mūsų įsivaizdavimo yra gana dramatiškas. Tiesą sakant, Lietuva yra tarp šalių, kuriose alkoholio vartojimas yra stabilus arba didėjantis. Tuo metu Rusija ir Baltarusija priklauso grupei valstybių, kur vartojimas iš tiesų mažėja, net gana staigiai", - teigia PSO atstovas. G. Galea pasakoja, kad, pavyzdžiui, Baltarusija nelabai seniai buvo didžiausių alkoholio gėrikų šalis. Tačiau nuo 2012 m. vartojimas stabiliai krinta. Rusija, pasak PSO atstovo, taip pat ėmėsi priemonių: didino alkoholinių gėrimų kainas, nustatė minimalią kainą už gryno alkoholio kiekį, ribojo alkoholio prieinamumą. G. Galea teigia, kad tai suveikė ir situacija Rusijoje gerėja. Tuo metu Lietuvos rodikliai blogėja. „Dabar mes vertiname, kad Lietuvoje geriama labiau nei Baltarusijoje", - pastebi PSO atstovas.“ Akivaizdu, jog jeigu ir toliau tęsis esama politika alkoholio atžvilgiu, tai mes toliau atitrūksime (blogąja prasme) net nuo tos pačios Rusijos ir Baltarusijos, kurios visada buvo neigiamas pavyzdys alkoholio vartojimo atžvilgiu.

Atsižvelgiant į tokią tragišką situaciją bei suintensyvėjusius alkoholio pramonės išpuolius (beje, dauguma jų net nėra lietuviškas kapitalas) mes palaikome bet kokios valdžios bet kokius sprendimus, kurie tik gali sumažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje. Kadangi dabar šios iniciatyvos smaigalyje yra dabartinis Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tai mes, pasirašiusieji po šia peticija, remiame jo Lietuvos išblaivinimo politiką ir raginame nepasiduoti spaudimui iš lobistinių organizacijų.

Visiems tiems, kurie palaiko šią peticiją, rekomenduojame ne tik pasirašyti, bet ir įvairomis priemonėmis ją platinti. O taip pat palaikyti blaivybės liniją įvairiomis aktyviomis ir teisėtomis priemonėmis.

Už blaivią Lietuvą ir sveiką ateitį!

Pasirašo: Visi remiantys blaivybę Lietuvoje, nepriklausomai nuo jų politinių pažiūrų, socialinės padėties, lyties, amžiaus ir kitų mus skiriančių faktorių.