– Norėčiau viską greičiau pamiršti, – vis kartojo su žurnalistais nebenorinti bendrauti Rūta (nepilnametės vardas pakeistas). – O dabar tie teismai, tie tąsymai, žmonių apkalbos. Kartais atrodo, kad nebeištversiu…

Trylikametės mergaitės, kurią iš pažiūros greičiau pavadintum simpatiška, gražia mergina, skruostai patvinsta ašaromis. Nors laikas baigia užgydyti slogius prisiminimus, gyvenimas pažeria vis daugiau skaudžių netikėtumų. Neseniai Darius – vaikinas, kurį ji be galo myli, – nuteistas realia 5 metų laisvės atėmimo bausme. Baudžiamojo kodekso straipsnis, pagal kurį apkaltintas 23-ejų metų jaunuolis, skamba labai baisiai. Trumpiau – Darius nuteistas už Rūtos išžaginimą.

Apkaltintas draugas

Daugelis, ko gero, dar nepamiršo rajoną sukrėtusio įvykio, kai prieš pat Kalėdas, gruodžio 23 d., į ligoninę iš Pilviškių buvo pristatyta leisgyvė trylikametė mergaitė. Tuo metu įtarta, jog paauglė tapo kriminalinio aborto auka. Mergaitė karščiavo, kliedėjo, jai dėl užkrėtimo išsivystė toksinis šokas. Kauno universitetinių klinikų medikai ilgai kovojo dėl trylikametės gyvybės. Kaip pačią pirmą dieną, taip ir vėliau Rūta laikėsi parodymų, jog būdama nėščia 6 mėnesius, ji virbalu prasidūrė vaisiaus vandenų dangalus, taip sau sukeldama persileidimą. Įvykį tyrę pareigūnai ilgai abejojo, ar taip galėjo padaryti pati mergaitė, tačiau įrodymų, kad jai kažkas atliko kriminalinį abortą, rasti nepavyko.

Baudžiamajame kodekse nėra straipsnio, pagal kurį atsakytų moteris, sukėlusi abortą pati sau. Be to, vaikai iki 14 metų pagal mūsų įstatymus neatsako net už sunkius nusikaltimus. Nežinia, ar Rūta tuo metu apskritai galvojo apie baudžiamąją atsakomybę. Jai ramybės nedavė vienintelė mintis – kas bus, kai visi sužinos, kad ji nėščia. Viskas būtų taip ir likę nežinomybėj, jei ne Rūtos karščiavimas ir sunki būklė, kuri galėjo baigtis mirtimi.

Baigusi tyrimą ir gavusi ekspertų išvadas prokuratūra pateikė kaltinimą Rūtos draugui Dariui. Iš pradžių buvo manoma, kad vaikinui bus pritaikytas kitas BK straipsnis – už santykiavimą su lytiškai nesubrendusiu asmeniu. Tačiau mūsų įstatymai vaikus iki 14 metų traktuoja kaip mažamečius. O bet kokie lytiniai santykiai su mažamečiais laikomi išžaginimu.

Žiaurus nuosprendis

Rūta skaudžiai išgyvena dėl draugui paskirtos bausmės. Ji mano, kad Darius tikrai dėl nieko nekaltas. Dėl visko kalta tik ji pati. Juk jokio išžaginimo niekada nebuvę. Darius jų namuose gyveno nuo praėjusios vasaros. Jaunas vaikinas dirbo su Rūtos tėvu, jam buvo toli važinėti į darbą iš kito rajono galo, tad priėmė gyventi, kaip suvalkiečiai sako, „ant kambario“. Tiesa, Rūta teigia, kad iki tol jau metus draugavo su Dariumi. Kadangi tėvų namuose – tik du kambariai ir virtuvėlė, Darius buvo apgyvendintas Rūtos kambaryje, kuris perskirtas didele spinta. Tačiau ar gali būti spinta kliūtis tokiame amžiuje, kai meilė atrodo svarbiau už viską pasaulyje, ir niekas nebaisu, kad tik būtum drauge?

Kai Kauno apygardos teismas paskelbė Dariui nuosprendį, Rūta vos neapalpo. Per ašaras nematydama kelio mergaitė išlėkė iš teismo salės ir klaidžiojo miesto gatvėmis. Artimieji ilgai ieškojo, kol rado Kaune pasiklydusią trylikametę.

Žeidžia sielą

Apie buvusį Rūtos nėštumą visi suaugusieji tvirtina sužinoję tik tuomet, kai mergaitė po drastiško savo poelgio atsidūrė ligoninėje. Tuomet baisias įvykio aplinkybes užgožė vienintelė mintis – kad tik Rūta pasveiktų. Trylikametė pamena, kaip gulint jai reanimacijos palatoje Darius verkdavo prie jos lovos. Mama jai pasakojo, kad vaikinas nieko nevalgo, tūno savo kambaryje, viduržiemy jo net nepasikurdamas, ir žiūri į vieną tašką.

Kai Rūta pasveiko, Darius jai niekada nepriminė baisiųjų įvykių, nepriekaištavo dėl prarasto vaikelio. Kartais jie pasvarsto apie savo ateitį. Tuomet Rūta tikina, jog norėtų vieno, o Darius – dviejų vaikų.

Tačiau tokie įvykiai negali nepalikti randų jauno žmogaus sieloje. Vyresnė mergaitės sesuo, jau sukūrusi šeimą, dabar augina mažą sūnelį. Jis gimęs šiek tiek prieš Kalėdas. Panašiai tokiu pat metu, kai įvyko tas nelemtas trylikametės gyvenimo momentas. Rūta – sesers vaikelio krikšto mama. Beje, berniukas gimė neišnešiotas, šešių mėnesių. Kai užeina sunkios minutės, šie sutapimai tarsi aštrūs akmenys daužo Rūtos širdį. Dabar ji sako, jog niekada daugiau taip nepasielgtų. Jau tada, kai mama ištarė, jog nereikėjo taip daryti, slėpti – būtų kartu užauginusios vaikelį, Rūta pajuto padariusi nepataisomą klaidą. Iki tol ją kankino tik nerimas ir baimė, kas bus, kai apie nėštumą sužinos mama, klasės draugai, mokytojai.

Po skandalu virtusio įvykio praėjus kiek laiko mergaitė vėl lankė mokyklą. Ji niekada nepajuto klasės draugų, septintokų, niekinančių žvilgsnių ar kandžių replikų. Bendraamžiai ją užjautė, stengėsi padėti. Gal tik suaugusiųjų kartais neatsargiai numestas žodis žeisdavo sielą. Be abejo, Rūtos poelgio pateisinti negalima. Smerktinas ir Darius, per anksti įtraukęs mergaitę į suaugusiųjų gyvenimą. Tačiau bausmė už jo nusikaltimą daugeliui atrodo neadekvati.

Ne bejėgė asmenybė

Pasitaręs su advokatu, Darius apskundė Kauno apygardos teismo sprendimą. Vaikinas tikisi, jog teismas atsižvelgs į įvykio aplinkybes ir skirs lengvesnę bausmę. Juk negalima jo ir Rūtos meilės įstatymo vardu paversti prievarta ir baisiu nusikaltimu.

Senasis baudžiamasis kodeksas nenumatė, jog santykiai tarp suaugusiojo ir mažametės gali vykti abiejų apsisprendimu ir iniciatyva. Pagal BK, suaugęs asmuo galėjo tik priversti arba pasinaudoti mergaitės bejėgiškumu. Naujasis baudžiamasis kodeksas atsižvelgia į tai, jog jaunimas dabar suauga greičiau, ir trylikametės – nebe mažametės, bejėgės asmenybės.

Gelbsti mylimąjį

Rūta padarytų viską, kad tik apsaugotų Darių nuo bausmės. Jau tuomet, kai pirmą kartą davė parodymus, paauglė nurodė, jog jos negimusio vaiko tėvas – visai kitas vaikinas, kuris, anot Rūtos, – paprasčiausias jos pažįstamas. Tačiau mergaitė jau tuomet turėjo nuojautą, kad dėl plačiai nuskambėjusio įvykio nemalonumų gali turėti Darius. Klaidingu keliu pasukę teisėtvarkininkai vėliau sulaukė paties Dariaus prisipažinimo.

Ne pagal metus kliuvusių išbandymų užgrūdinta paauglė ir dabar ieško būdų, kaip išgelbėti mylimąjį nuo bausmės ar bent ją sušvelninti. Anot jos, gulėdama Kauno universitetinėse klinikose išsiaiškino, jog jos brendimui galėjo turėti įtakos vaikystėje patirtos dvi narkozės. Medikai linkę manyti, jog ją pagal subrendimą galima pripažinti dviem metais vyresne. „Jei aš visiškai lytiškai nesubrendusi, kaip galėjau pastoti ir išnešioti kūdikį?“ – tarsi savęs klausė Rūta. Tačiau iki šiol įstatymas subrendimą traktavo tik pagal metus.

Jei Rūtos išgirstą medikų nuomonę patvirtintų ekspertai, Dariaus nusikaltimas būtų traktuojamas kitaip. Teisininkai nenori komentuoti, kas būtų, jei būtų, tačiau pritaria, jog vaikino veika tikrai neturėjo išžaginimo požymių. Deja, toks įstatymas.

Atsisveikindama Rūta sakė, jog neįsivaizduoja savo gyvenimo be Dariaus. Jeigu jį pasodintų į kalėjimą, ji ir pati nenorėtų gyventi. Vienintelė viltis – apeliacinis teismas, kurio sprendimų objektyvumu įsimylėjėliai dar tiki.

Views All Time
Views All Time
3378
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!