Naktį į penktadienį Zarasų rajone aidėjo brakonierių šūviai ir žvangėjo aplinkosaugininkų antrankiai.

Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos valstybinis inspektorius Sigitas Latvinas iš brakonieriams surengtos pasalos grįžo peršautomis rankomis.

Tarp aštuonių sulaikytų ungurių gaudytojų vienas – dar nepilnametis. Jis į žygį išsiruošė su tėvu ir vyresniuoju broliu.

Buvo surengta pasala

Ištryptas, išvažinėtas Zalvės upelio pakrantes Utenos regiono aplinkos apsaugos pareigūnai pastebėjo prieš keletą dienų. Šis upelis, kuriuo Tautesnio ežero vanduo teka į gretimą Zalvės ežerą, yra žinoma ungurių pavasarinės migracijos vieta.

Tačiau jokia verslinė žūklė čia nevyksta. Be to, Zalvė nepatenka tarp tų vandens telkinių, kur būtų galima mėgėjiškai žvejoti ungurius.

Naktis į penktadienį buvo lietinga ir vėjuota. Tokie orai tinkamiausi unguriams migruoti. Tai žino ir brakonieriai ir aplinkosaugininkai. Todėl iš vakaro keli uteniškiai pareigūnai prie upelio surengė pasalą.

Sulaikomi pradėjo šaudyti

„Mes matėme, kaip apie 21 valandą atvažiavę penki vyrai pastatė upės vagoje ungurių gaudykles. Jas patikrino po poros valandų, bet nieko neradę dar paliko“, – vakar pasakojoantrą parą be miego leidęs Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Almantas Vaičiūnas.

Brakonierių grupė prie Zalvės grįžo vidurnaktį. Keturi iš karto atėjo prie gaudyklių, o dar keturi liko atokiau prie mašinų.

Tą paupio vietą iš anksto apsupę keturi pareigūnai šviesdami prožektoriais vienu metu puolė brakonierius iš visų pusių, garsiai reikalaudami pasiduoti. Tačiau paupyje staiga nuaidėjo šūviai – ištisa salvė.

Įtariama, kad iš dviejų ginklų keletą sekundžių buvo paleista keliolika šūvių į artėjančių pareigūnų pusę.

Akimirksniu įvertinę padėtį ir apsisprendę, irgi ginkluoti aplinkosaugos pareigūnai savo tarnybinių pistoletų nebenaudojo.

„Būtų buvę tiesiog žiauru, jeigu ir mes dar būtume pradėję į juos šaudyti“, – vakar prisipažino A. Vaičiūnas.

Trys šūviai kliudė rankas

Netikėtai užklupti ir prožektorių apakinti brakonieriai nebuvo taiklūs. Bet trys guminės kulkos vis dėl to kliudė vieną jų sulaikymo operacijos dalyvį.

Į Zarasų rajono ligoninę naktį nuvežtam valstybiniam aplinkos apsaugos inspektoriui S. Latvėnui buvo nustatytos trys šautinės abiejų rankų žaizdos. Dvi guminės kulkos jį tik kliudė, perskrodė drabužius ir nudraskė odą, o trečią įstrigusią raumenyse, teko išimti. Sutvarstę pareigūnui žaizdas, medikai išleido jį gydytis namie.

Aštuonetas su antrankiais

Mėginusius bėgti įtariamuosius aplinkos apsaugos pareigūnai iškart sugavo, surakino antrankiais ir paliko gulėti paupyje. Netrukus jie sulaikė ir surišo kitus keturis atokiau jų laukusius draugus.

Į incidento vietą iškviesti Zarasų policijos pareigūnai visą aštuonetą išgabeno į apklausą policijos komisariate. Zarasuose pradėtas ikiteisminis turimas dėl pasipriešinimo pareigūnams. Per naktį ir vakar visą dieną įtariamieji buvo apklausiami.

Jaunuoliai lauks bausmių

Vakar jau paaiškėjo, kad vienu šaunamuoju ginklu, užtaisomu guminėmis kulkomis, naktį į pareigūnus galėjo šaudyti devyniolikmetis Rokiškėnas Evalda Žilys.. Kitu ginklu, kaip manoma, galėjo naudotis devyniolikmetis Tadas Vilūnas iš Užtiltės (Zarasų r.). Tačiau į paupį jį tikriausiai atsinešė kartu su suaugusiaisiais buvęs nepilnametis šešiolikos metų Simonas L. iš Rokiškio r.

Tą ginklą kažkuris jų sulaikomas naktį išmetė į upę. Vakar jo dar buvo ieškoma.

Šiems trims ir su jais ungurių gaudyklę vidurnaktį traukusiam 21 metų Arūnui Lipiniui iš Vasarnų kaimo (Zarasų r.) gresia baudžiamoji atsakomybė už pasipriešinimą pareigūnams ir administracinė – už šiurkštų žūklės taisyklių pažeidimą. Jie išvengs tiktai ieškinio žalai atlyginti, nes tą naktį nesugavo nei vieno ungurio.

Dėl žūklės tvarkos pažeidimų bus baudžiamas ir penktasis gaudyklių statytojas – nepilnamečio Simono brolis18-metis Daugirdas. Tarp trijų sulaikytų nelegalios žūklės partnerių, šį kart atlikusių sargų vaidmenis, yra ir šių abiejų jaunuolių tėvas bei dar du Rokiškio rajono gyventojai.

Vienas jų dirba Rokiškio rajono policijos komisariate nestatutiniu tarnautoju.

Zarasų rajone aidėjo ir mirtini šūviai

Šūviai dėl ungurių Zarasų krašte nėra naujiena. Ankstų 2001 m. spalio15 – osios rytą Zarasų rajone, Avilės upelio, tekančio iš Avilio į Auslo ežerą, pakrantėje 42 m. L. Vasiljevas patykojo konkurentų ir su jais susidorojo. Medžiokliniu šautuvu jis apšaudė tris ungurių gaudytojus, atvažiavusius patikrinti pastatytų gaudyklių. 31 metų zarasiškis A. Vaitkevičius mirė iš karto. Jo sesuo 38 m. V. Čepina ir sugyventinė 38 m. N. Geleckaja buvo sunkiai sužalotos – jų kūnus tiesiog suvarpė šratai.

L. Vasiljevui, iki tol dirbusiam greitosios medicinos pagalbos automobilio vairuotoju Zarasuose, tyrimo metu buvo skirta psichiatrijos ekspertizė. Po mėnesi jis pasikorė teismo medicinos tarnybos Utenos skyriaus kameroje.

Unguriai – masalas gurmanams

Pavasarį, kai vanduo sušyla iki 5 laipsnių, unguriai intensyviai migruoja upeliais tarp vandens telkinių viliodami žvejus verslininkus ir brakonierius.

Ungurių verslinė žvejyba gaudyklėmis leidžiama nuo balandžio 1 iki birželio 15 dienos. Mėgėjiškai ungurius galima žvejoti tik nuo gegužės antrojo dešimtadienio iki spalio – tuo metu kai jie kimba ir giliuose ežeruose.

Upinis ungurys yra brangiausia ir delikatesinė Lietuvos vidaus vandenų žuvis.

Šių žuvų kaina Lietuvoje mažiau nei per dešimtmetį Lietuvoje išaugo penkis kartus.

Šįmet pavasarį Aukštaitijoje nelegaliai sugautas kilogramas šviežių ungurių parduodamas už 50 litų.

Ungurių pasiūla kol kas itin menka.

Prognozuojama, kad šį žūklės sezoną sužvejoti unguriai parduotuvėse kainuos ne mažiau kaip 70 litų už kilogramą, o rūkyti apie 150 litų.

Views All Time
Views All Time
1900
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!