Kovo 13 dieną pradės galioti nauji .lt domeno procedūriniai pakeitimai, kurie suteiks didesnes galimybes interneto vartotojams, bus galima įkurti naujus domenus, kurių iki šiol neleista įkurti dėl galiojančių apribojimų.

.lt domeno administratorius yra Kauno technologijos universiteto Informacinių technologijų plėtros institutas.

Pagrindiniai pokyčiai

Pirmiausiai atsisakoma sudėtingos sutarčių su klientais pasirašymo procedūros. Nuo šiol sutartį su visomis sąlygomis bei įsipareigojimais klientas galės matyti internete. Taip bus galima daug greičiau aktyvuoti sukurtą domeną, be to, sumažės pašto išlaidos.

Antra, naikinami dviejų simbolių domenų įkūrimo apribojimai. Šiuo metu, norint įkurti dviejų simbolių domeną, tenka įrodyti teisę į tokį žymenį.

Taip pat atsisakoma apribojimų, susijusių su vietovardžiais bei asmenvardžiais. Iki šiol buvo stengiamasi, kad miestų pavadinimai taptų konkrečių savivaldybių domenų adresais. Pavyzdžiui, Kauno miesto savivaldybė yra įkūrusi adresą kaunas.lt, Vilniaus miesto savivaldybė – vilnius.lt. Nuspręsta, kad norėjusios domenus įkurti įstaigos, tai jau padarė. Tad nebėra prasmės saugoti pavadinimus, kurie galbūt visai nebus panaudoti. Vietovardžių pavadinimus galės įkurti bet kuris juridinis ar fizinis asmuo. Pavyzdžiui, žinomas Lietuvos džiazo muzikantas Vytautas Grubliauskas, pravarde Kongas, jau seniai norėjo įkurti domeną, kurio adresas būtų kongas.lt. Tačiau to padaryti muzikantui neleista, kadangi yra valstybė Kongas. Logiška, kad valstybė Kongas, iki šiol nepareiškusi noro sukurti domeno kongas.lt, to gali niekada taip ir nepadaryti. Yra ir daugiau pavyzdžių, kai neleista vartoti asmenvardžių ar vietovardžių. Nuo kovo 13 d. šie apribojimai nebegalios. Todėl iki šios datos domenų įkūrimu turėtų susirūpinti savivaldybės, užsienio šalių diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos bei valstybinės institucijos, kol kas turinčios didesnes privilegijas negu paprasti vartotojai.

.lt domeno administratorius nevykdys ir žinomų produktų pavadinimų apsaugos. .lt domeno administratorius atlieka techninę paslaugą, todėl bus žiūrima, tik ar domeno pavadinimas nėra įžeidaus turinio ir atitinka galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus.

Nuo kovo 13 d. nebebus tikrinama norinčiųjų įkurti domeną serverio techninė konfigūracija. Anksčiau buvo reikalaujama paruošti serverį net tuo atveju, jeigu interneto puslapis po domeno įkūrimo neveikdavo. Pasikeitus tvarkai, domeną bus galima tiesiog rezervuoti ir jo nenaudoti. Serverį pakaks paruošti prieš pat domeno aktyvavimą.

Domenų įkūrimo procesas, nors ir bus gerokai paprastesnis, netaps nekontroliuojamas. Yra sudarytas rezervuotų ir blokuotų domenų sąrašas. Jame esantys žodžiai nebus leidžiami vartoti.

Rezervuotų domenų sąraše šiuo metu yra Lietuvos pavadinimas įvairiomis kalbomis. Šis sąrašas bus viešas ir, reikalui esant, papildytas. Blokuotų domenų sąrašas neskelbiamas, jį sudaro įžeidaus turinio žodžiai. Blokuotas sąrašas bus automatiškai papildomas, atmetus paraišką dėl įžeidaus turinio.

Dar viena naujovė – tai sudaroma nauja galimybė per mėnesį laiko atkurti domeną, kuris dėl tam tikrų priežasčių buvo panaikintas. Ši procedūra dar vadinama “domeno karantinu”. Net ir gavęs kliento prašymą panaikinti domeną .lt domeno administratorius jį laikinai saugos 30 dienų. Imtis tokių veiksmų paskatino patirtis, kad kartais vartotojai, atsisakę domeno, suklysdavo, o per tą laiką laisvą pavadinimą užsisakydavo kitas klientas. Siekiant išvengti tokių nesusipratimų bei nepatogumų, vartotojams bus suteikiama galimybė per mėnesį atkurti panaikintą domeną.

Taip pat reikia pabrėžti, kad interneto paslaugų teikėjams yra įvedami akreditavimo kriterijai. Šiuo metu yra apie 100 interneto paslaugų teikėjų. Atsižvelgiant į jų aptarnaujamų domenų skaičių, jiems dabar yra taikoma iki 25 procentų nuolaida nuo bazinės kainos. Pagal naują tvarką papildomai bus atsižvelgiama ir į interneto paslaugų teikėjų aktyvumą įkuriant naujus domenus bei taikoma didesnė nuolaida, kuri gali siekti 50 procentų. Bazinė kaina taip pat mažėja. Šiuo metu ji yra 80 Lt be PVM, o nuo kovo 13 d. bus 50 Lt be PVM.

Daugiau informacijos galite rasti .lt domeno administratoriaus – Kauno technologijos universiteto Informacinių technologijų plėtros instituto – interneto svetainėje http://www.domreg.lt

Views All Time
Views All Time
2922
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!