ŠIMTAMETE TRADICIJA

Kiekvienos žirgu lenktynes turi praktini pagrinda ir tiksla. Joms budingas ir žirgo aliuras. Todel jau XVII amžiuje visame pasaulyje buvo pradetos kurti važiuojamuju arkliu veisles, turincios gera riscia. Taip buvo sukurtos Orlovo, Amerikos, Prancuzijos ir rusu ristunu veisles.

XIX amžiuje ristunu buvo ivežta i Lietuva. Jie buvo naudojami vietiniams arkliams gerinti ir lenktynems, kurios nuo neatmenamu laiku vykdavo daugiausia žiema miesteliuose ir ant ežeru ledo turgu ar kitu susiburimu dienomis.

Arkliai buvo kinkomi i paprastas ir palengvintas rogutes. Lenktynese važiuotojai dalyvaudavo su ivairiausiu veisliu žirgais. Tokio pobudžio lenktynes paplitusios Rytu Aukštaitijoje. Pradžioje lenktynes vyko tarp atskiru važiuotoju per miesteli ar ant ledo tiesiu keliu. Daugiausia megeju palenktyniauti susirinkdavo Svedasuose, Obeliuose, Užpaliuose, Zarasuose ir Dusetose. Nuo senu laiku jos vykdavo du kartus per metus – vasara ir žiema. Apylinkes jaunimas lenktyniu metu kurendavo laužus, žaisdavo ir rungtyniaudavo ežero plotuose bei jo krantuose. Po 1795 metu okupacijos rusai, bijodami lietuvybes pasireiškimu, visa tai uždraude, ir lenktynes nuo to laiko vykdavo nereguliariai. Taciau ir carizmui nepavyko lenktyniu išnaikinti.

Nuo 1905 metu jos tapo tradicinemis, o nuo 1955 metu – paskelbtos respublikinemis. Žiurovu patogumui važiuotojai pradejo lenktyniauti ratu, o dar nuo 1933 metu lenktyniu takas irengiamas kaip hipodrome – elipses formos.

Iki pirmojo pasaulinio karo lenktynes buvo organizuojamos atskiru megeju. Veliau prisidejo žemes ukio istaigos. Pastaruoju metu labai išaugo važiuotoju meistriškumas, pagražejo ir pagerejo žirgai bei ju rezultatai. Važiuotojas Graižinis su žirgu „Sakalas” 1937 metais Dusetose 1600 metru distancija nuvažiavo per 3 min. 10 sek. ir tapo nugaletoju, o 1995 metais ant Sartu ežero ledo Širvintu rajono važiuotojas P. Navalinskas su žirgu, Speedy Bandito ta pacia distancija nuvažiavo per 2 min. 4,9 sek.

Views All Time
Views All Time
3969
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!