VSD pokalbių telefonu įrašuose – grasinimai prezidentui

VSD pokalbių telefonu įrašuose - grasinimai prezidentui

„Mirtis jam kaip prezidentui,” – taip per LTV ir LNK televizijas transliuotame iš Valstybės saugumo departamento gautame telefoniniame pokalbyje dosniausiai Prezidentą Rolandą Paksą rinkimuose parėmęs verslininkas Jurijus Borisovas kalba apie R.Paksą. Seimo pirmininko teigimu, viešumas prezidentą apsaugos nuo galimo šantažo.

Sekmadienį LTV laidoje „Savaitės panorama” transliuoti 2003 m. kovo 16 dienos telefoninių pokalbių įrašai, kuriuose J.Borisovas kalbasi su faktiniu statybos firmos „Restako“, kuri formaliai nebepriklauso R.Paksui, vadovu Algiu Drakšiu, Rusijos viešųjų ryšių kompanijos „Almax”, kuri prisidėjo prie R.Pakso rinkiminės kompanijos, atstove.

J.Borisovas pokalbyje su A.Drakšiu kalba apie pažadus būti paskirtu prezidento patarėju: „jis (Rolandas Paksas) pasakė, kad Borisovas nėra jo patarėjų sąraše… ir nebus ten… Prieš savaitę čia mes su juo susitarėme, kad nuo pirmadienio aš jau ten būsiu…”

Straipsniai 1 reklama

„Jis (Rolandas Paksas) nesuvokia, ką daro. Jam važiuoja stogas,” – teigia J.Borisovas.

Taipogi paviešinti Renatos Smailytės, Valstybės saugumo departamento pažymoje siejamos su prezidento patarėju Remigijumi Aču, telefoninis pokalbis su Rusijos mafijos autoritetu vadinamu Anzoru Aksentjevu-Kikališvili. Šiame pokalbyje A.Aksentjevas-Kikališvili Valstybės saugumo departamento vadovą Mečį Laurinkų vadina „mirtinu draugu” ir teigia galįs jį „taip apkabinti, uždusinti draugiškai bučiniais”.

„Jau paviešinimas, deklaravimas, jog yra kažkokie tai susitarimai jau prezidentą apsaugo nuo galimo šantažo. Tai yra daug. Aš manau, jog prezidentas išsilaisvina iš tų gniaužtų, kurie šiandien jį yra paėmę”, – LTV laidoje „Savaitės panorama” pareiškė žurnalistės Ritos Miliūtės kalbintas Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.

Jis teigė prašęs VSD išslaptinti ir pažymą bei pokalbius, nes su jais turi susipažinti pirmadienį į neeilinį posėdį susirinksiantys parlamentarai. Uždarame posėdyje, į kurį kviečiamas ir prezidentas, turėtų būti apsispręsta, ar sudaryti parlamentinę tyrimo komisiją galimoms grėsmėms nacionaliniam saugumui ištirti.

Parlamentinė komisija, Seimo pirmininko nuomone, turės atsakyti, kokie veiksmai yra padaryti prezidento, o kokie prezidento patarėjų ir privačių asmenų, įtakoje.

Valstybės saugumo departamento atstovas Vytautas Makauskas žiniasklaidos paskelbtos informacijos nekomentavo. Jo teigimu, VSD vadovai tai padarys pirmadienį. Tačiau Lietuvos televizijos skelbia, kad VSD medžiaga jau išslaptinta.

A. Paulauskas LTV taipogi teigė, kad prezidentas žinojo apie tokią informaciją, kadangi M.Laurinkus sakė jam visą laiką teikęs VSD rinktą informaciją. „Turime medžiagą, kuri duoda pagrindą tirti,” – kalbėjo A.Paulauskas.

Prieš kelias dienas R.Paksas LTV „Panoramoje” teigė, kad VSD pateiktos pažymos, kurioje prezidento patarėjas R.Ačas siejamas su tarptautiniais nusikaltėliais, paviešinimas, nepateikus jos prezidentui, „gali būti įvardyta kaip sąmokslas”.

Šeštadienį dienraštis „Respublika” išpausdino specialų priedą „Sąmokslas”, kuriame paskelbė slaptą VSD pažymą apie galimus aukščiausių valstybės pareigūnų ryšius su tarptautinėmis nusikalstamomis grupuotėmis. Dokumento autentiškumas nėra nei patvirtintas, nei paneigtas.

Slapti pokalbių įrašai

Nors teigta, kad šie įrašai – valstybės paslaptis, vakar kai kurių pokalbių ištraukos bus paviešintos. Pokalbis tarp „Avia Baltika” prezidento Jurijaus Borisovo ir firmos „Restako”, kuri anksčiau priklausė R.Paksui, vadovo Algirdo Drakšo įrašytas 2003 metų kovo 16 dieną 18.15 val. (kalba netaisyta – red. past.).

Jurijus Borisovas (J.B): Tai va. Per televiziją jis (prezidentas R.Paksas – red. past.) pasakė, kad Borisovas nėra jo patarėjų sąraše ir nebus ten.

Algirdas Drakšas (A.D.): Jo patarėjų sąraše nebus? Na, bet aš nesuprantu. Juk tu visada taip deklaravai.

J.B.: Prieš savaitę čia mes su juo susitarėme, kad nuo pirmadienio aš jau ten būsiu.

A.D.: Aš šito nežinau.

J.B.: Tai aš tau sakau – tai jo pasižadėjimas. Todėl jis ir kankinasi dvi dienas, nes jau mane „sdal”. Supranti? Jau pardavė, taip sakant. Ir kankinasi, bijo susitikti. Todėl aš jam ir pasakiau, kad jei pirmadienį nebus nė vieno iš pažadų įgyvendinto, nors vienintelio, už tai, ką tau padariau, aš pradedu susigrąžinti savo pinigus. Aš turėsiu viską paviešinti, supranti? Va, mūsų draugas.

A.D.: Na, nežinau. Nežinau. Aš šito negirdėjau, nežinau.

J.B.: Algi, aš į kasetę įrašiau, rytoj kasetė bus.

A.D.: Velnias, aš šito nežinau. Aš šito nežinau. Aš žinau, ką tu deklaravai, kad kitaip veiksi, kad neisi į Prezidentūrą, nes ten atlyginimas mažas, kad iš jo nepragyvensi. Va šitą aš žinau.

J.B.: Tai spaudoje buvo pasakyta. Jo prašymu. „Jura, pasakyk, kad tu kol kas neisi. O pirmadienį tu pas mane jau būsi šituo pačiu”. Na va, viskas. Todėl dvi dienas jis ir kankinasi, todėl, kad pamelavo televizijoje. Ir kaip jis išsisuks, aš nežinau. Viskas. Mirtis jam kaip prezidentui. Rytoj šis melas išlįs į viršų. Septyni tūkstančiai žmonių Lietuvoje žino šitai. Todėl jis ir nesiilsi, sėdi ant ausų.

A.D.: Aš nežinau šitų faktų, kaip aš galiu tau atsakyti.

J.B.: Algi, aš neprašau tavęs atsakyti, aš tiesiog iš emocijų, nes nežinau kam, nežinau, kaip eiti su juo kalbėtis. Todėl, kad dabar turiu viską paviešinti, pasakyti. Rolandas toks ir toks. O ta sterva tokia ir tokia, supranti? Mes su juo susitarėme, šeštadienį viską išdėstėme: taip darom. O čia taip: jis nuėjo pas Dalią (prezidento patarėją Dalią Kutraitę-Giedraitienę – red. past.), pasakė, kad Borisovas neužvažinės ant tavęs. Ką ji jam pasakė, nežinau. Viskas. Tai jau prezidentas, supranti, lavonas.

A.D.: Jeigu taip tau lengviau, neteisingai elgiesi.

J.B.: Algi, aš dar nieko nedarau, aš dar nieko nedarau. O jis jau pardavė mane viešai.

A.D.: Na, nusiramink. Viešai nepardavė, ne toks jis žmogus. Viešai. Nežinau, kad tu neisi į patarėjus. Viešai tai nebuvo svarstoma, tokių minčių nebuvo, aš negirdėjau. Viešai nepardavė, neįsivaizduoju, kaip gali parduoti. Tai ne tas žmogus.

J.B.: Na, matai. Toks faktas.

A.D.: Na, tokio fakto negali…

J.B.: Tai gal tau sutartį parodyti su jo parašu? Na, rytoj parodysiu.

A.D.: Na, aš vėl galiu tik pasikartoti.

J.B.: Gerai, Algi, tu paskambinai jam?

A.D.: Kaip? Skambinau, bet jis nekelia.

Apie tai, kas kalbama J.Borisovo ir A.Drakšo pokalbyje, žiniasklaidai nebuvo paslaptis. Šių metų kovą spaudoje rašyta apie nesutarimus tarp R.Pakso komandos narių ir J.Borisovo.

„Respublika” tuomet J.Borisovo klausė, kokie jo santykiai su D.Kutraite-Giedraitiene. Verslininkas neigė, kad tarp jo ir prezidento patarėjos kyla nesutarimų. „Jos nemačiau jau du mėnesius, – „Respublikai” sakė J.Borisovas. -Jos interesai – politikoje, mano interesai – biznyje. Neturime bendrų interesų, dėl kurių būtų galima pyktis”.

Pokalbis tarp „Avia Baltika”prezidento Jurijaus Borisovo ir „Almax” darbuotojos Annos Zatonskajos įrašytas 2003 metų kovo 17 dieną 11.55 val. (kalba netaisyta – red. past.).

Jurijus Borisovas (J.B.): Taip.

Anna Zatonskaja (A.Z.): Jurijau Savičiau, tai aš norėjau pakalbėti. Ar Algis jau išvažiavo?

J.B.: Su juo aš pakalbėjau. Reiškia, su juo čia situacija tokia. Jis atėjo: „Padirbėkim”. Aš sakau, kad aš gi ne dėl pinigų. O čia aš pasėdėjau, pažiūrėjau videoįrašus vakar dienos. Na, ne vakar – vakar juos tik parodė. Tai buvo trečiadienį, ketvirtadienį, kai aš buvau komandiruotėje. Ir iš viso, man tik reikia kur nors išvažiuoti, pas jį visa energetika dingsta ir šita draugė daro, ką nori. Na va. Aš daviau Algiui paskaityti. Paskaitė visus dokumentus. Sako, na va, keletą momentų galima užginčyti. Apie Dalią. Sakau, jei iš dvidešimties momentų du užginčysi, tai aštuoniolika lieka. Ką čia ginčyti? Po to jam pasakiau lentelę „Almax”.

A.Z.: „Jo majo”, ko iš karto nesakei?

J.B.: Skaitė. Trisdešimt lapų ten prirašyta. O pamatė tik šią lentelę. Tai yra, pas jį argumentų nėra. Tai sako: „Sutartį reikia vykdyti”.

A.Z.: O kokią jis matė? Sakėt, matė, ir jį tai nustebino.

J.B.: „Almax” vizitinę. O jis sako: „Reikėjo iš karto parodyti”. Sakau: „Pas mus su juo yra sutartis. Pirmas žingsnis, antras, trečias”. Jis sako, kad sutartį reikia vykdyti.

A.Z.: Taip taip, sutartį.

J.B.: Na, jis irgi be jokių. Na, jis ir išėjo su šituo.

A.Z.: Palaikys, reiškia.

J.B.: Na, viskas bus gerai, taip sakant. Pas jį nėra jokių klausimų. Jam aišku – sutartį reikia vykdyti.

A.Z.: Na, taip aš ir galvojau – sutartis gi yra. O kokia ji, ar nesakėte – nuosekliai ar detaliai?

J.B.: Ne, aš jam apie sutartį tik šiek tiek. Aš jam pasakiau tik visą sumą. Didelę. Pas jį tokių pinigų nėra ir nebus. Dabar aš pažiūrėjau, atnešė monitoringo įrašus. Taip, kaip jis kalbėjo, vakar rodė. Vienu žodžiu – siaubas. Na, pavargo jis. Patarėju jis vieną vaikiną pasikvietė. Ant jo užvažiavo, tai jis sako, kad jis man – ne patarėjas visai. Buvo vaikinas, kuris balotiravosi į prezidentus, ir jį pakvietė patarėju, tai ant jo užvažiavo, ir jis nuo jo atsižegnojo. Po to klausia, kaip su Borisovu reikalai. „O ką su Borisovu, mes su juo tenisą žaidžiame. Padėjo partijoje, rinkimų kampanijoje. Jis nedirbo Prezidentūroje”. Jis atsižegnojo nuo manęs, suprantate? Ir dabar aiškėja, kad jis atsakomybę dabar krauna ant visų, tik ne ant savęs. Nesako, kad Borisovas man padėjo per rinkimus. O pasakė, kad padėjo rinkimų kampanijai ir partijai. Tai aš galvoju, jis vakare pasakys man: „Jura, atleisk, negaliu, pakentėk ir dar palauk”. Tokioje dvasioje.

A.Z.: Algis išvažiavo. Jis eis su juo susitikti iki septintos valandos?

J.B.: Pabandys.

A.Z.: Pabandys.

J.B.: Aš Algiui pasakiau. Aš visą šią medžiagą parduosiu priešiškai žvalgybai. Eina velniop. Atsibodo. Žinai, kiek galima. Sąžinės nėra. Toks momentas – na, jis ir taip politinis lavonas – kalbasi su juo vedantysis iš LNK ir žinote, kaip į jį kreipiasi: prezidente, o kaip jūs galvojate šiuo klausimu? Ne „ponas” ar „ekscelencija”, o „prezidente”. Na, tipo: ei, pulkininke. Na viskas, visiškai.

A.Z.: Na, reikia, Algis išėjo su noru…

J.B.: Algis išėjo su noru pakalbėti, bet aš bijau, kad jis jau „sdal”, ir taip sakant…

A.Z.: Bet visgi jis suprato jus, kad reikia ir bandys konstruktyviai…

J.B.: Anna Dmitrjevna, kaip ir linkęs, na, „svolačius”. Man vaikui gėda į akis pažiūrėti, suprantat, sūnui, vaikams. Aš šiandien net į firmą nėjau. Išskyrus keiksmažodžius, pas mane nieko nėra.

A.Z.: Na, aš dar bandžiau ir skambinti, jis nekelia. Na, jis nekelia.

J.B.: Na, ir nekels, nekels.

A.Z.: Nes numerį turbūt mato.

Šaipėsi iš M.Laurinkaus

Pokalbis tarp slaptoje VSD pažymoje minimos Renatos Smailytės ir su Rusijos mafija siejamo Anzorio Aksentjevo-Kikališvilio (2003 metų rugpjūčio 16 dieną 14.41 val).

Renata Smailytė (R.S.): Ir va šitas rugsėjį jau išvažiuoja. Nu, šitas senas viršininkas (VSD generalinis direktorius M.Laurinkus – red. past.) šito viso. Mūsų geras draugas.

Anzoris Aksentjevas-Kikališvilis (A.A.K.): Aaa…

R.S.: Jis ambasadoriumi į Ispaniją važiuoja. Reikia…

A.A.K.: Vadinasi, mūsų mirtinas draugas.

R.S.: Taip, tai mano geriausias draugas. Taip, tai mano geriausias draugas. Aš apskritai taip myliu…

A.A.K.: Taip, mirtinas draugas.

R.S.: Aš tau parodyčiau schemą, kurią jis apie mane nubraižė. Ten tokios visokios spalvotos rodyklėlės, tai ten aš -visai Lietuvos vadeiva. Pasižiūrėjau, tai nustebau, nustebau.

A.A.K.: Na, taip, taip. Bet, klausyk, ko jis su tokia smulkme prasidėjo. Ten tiems, kam jis dirba, taip sakant, va tiems…

R.S.: Taip taip taip.

A.A.K.: Ten apskritai pasaulinio lygio ima, tai ko čia taip smulkintis?

R.S.: Smulkintis, taip?

A.A.K.: Aha.

R.S.: Žmogus todėl, kad išvažiuoja. Jau aplink…

A.A.K.: Na, taip, bet matai, gavo gerą šiltą vietą Ispanijoje…

R.S.: Taip, šiltą, ten gerai. Tegul sėdi.

A.A.K.: O aš gi galiu ten jį ir sutikti. Girdi, taip draugiškai…

R.S.: Nu?

A.A.K.: Taip apkabinti, uždusinti glėbyje.

R.S.: Bučiniais, bučiniais.

Sena informacija

VSD pažymoje ypač rimti kaltinimai metami dosniausiam prezidento R.Pakso rėmėjui J.Borisovui. VSD teigia gavusi informacijos, kad šių metų balandį, praėjus vos keliems mėnesiams po prezidento rinkimų, bendrovės „Avia Baltika” prezidentas J.Borisovas suaktyvino prekybinius santykius su Sudanu.

Ši Šiaurės Rytų Afrikos valstybė priskiriama tarptautinį terorizmą remiančioms šalims. Pats J.Borisovas slaptoje VSD pažymoje pateiktų faktų, kurie greičiausiai paremti ir JAV žvalgybos informacija, kol kas nekomentuoja.

Apie tai, kad Kauno rajone, Karmėlavoje, registruota sraigtasparnių remonto bendrovė „Avia Baltika” gali būti susijusi su karinės ginkluotės tiekimu nepatikimoms šalims, VSD informacijos turėjo jau 2002 metų pradžioje.

Tuomet JAV ambasada Vilniuje kreipėsi į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją, prašydama paaiškinti, kaip kontroliuojamas tokių gaminių importas ir eksportas.

Amerikos specialiosios tarnybos įtarė, jog kariniai sraigtasparniai ir naikintuvų detalės iš Rusijos į šalis, kurios gali būti susijusios su tarptautiniu terorizmu, buvo gabenamos per Lietuvą.

Generalinė prokuratūra buvo iškėlusi baudžiamąją bylą dėl didelio masto strateginių prekių kontrabandos. Tačiau byla, nesurinkus pakankamai įrodymų, buvo nutraukta.

J.Borisovas šį skandalą pavadino šmeižto kampanija, kurią esą suorganizavo tuometinio prezidento Valdo Adamkaus patarėjas gynybos klausimais Darius Kalibatas. Už tai iš kitos sraigtasparnių remonto bendrovės „Helisota” jis neva gavęs 15 tūkst. JAV dolerių kyšį.

„Avia Baltika” pareiškė skirsianti 1 mln. litų tam, kas pateiks neginčijamų įrodymų, kad bendrovė kada nors tiekė karinę ginkluotę, eksportavo sraigtasparnius Mi-24 ir Mi-8 bei tiekė sraigtasparnių detales teroristų grupuotėms.

Įrodymų niekas taip ir nepateikė. Tuomet bendrovė „Avia Baltika” milijoną litų pervedė į R.Pakso, kuris tuomet buvo kandidatas į prezidentus, rinkimų kampanijos sąskaitą.

J.Borisovas šį šeštadienį žurnalistams pripažino, jog prieš rinkimus su R.Paksu buvo sudarytas susitarimas, tačiau daugiau detalių nepateikė.

Vakar „Avia Baltika” vadovas jau buvo visai nekalbus. „Skambinkite pirmadienį per advokatą”, – „Respublikai” pasiūlė verslininkas.

Pokalbių paviešinimas gali apsaugoti prezidentą nuo šantažo

Dėl galimų prezidento aplinkos ryšių su tarptautiniais nusikaltėliais pirmadienį rengiamas Seimo posėdis galėtų būti viešas, sako parlamento vadovas Artūras Paulauskas.

Praėjusią savaitę Seimo valdyba nutarė, kad posėdis bus uždaras, nes jame turėjo būti skelbiama slapta Valstybės saugumo departamento pažyma apie kai kurių Lietuvos pareigūnų, tarp jų ir prezidento patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Remigijaus Ačo, galimus ryšius su nusikalstamu pasauliu.

Interviu Lietuvos radijui pirmadienį ryte Seimo pirmininkas teigė, kad rengiantis uždaram posėdžiui, paaiškėjo, kad daugiau nei pusė Seimo narių neturi teisės dirbti su slaptais dokumentais, todėl A.Paulauskas Valstybės saugumo departamento (VSD) paprašė išslaptinti pažymą bei pokalbių įrašus.

Seimo vadovas neatmetė galimybės, kad neeilinis Seimo posėdis gali būti atviras ir net transliuojamas per televizijas bei kad jame gali dalyvauti ir prezidentas Rolandas Paksas.

Prezidento atstovas spaudai Rosvaldas Gorbačiovas pirmadienį ryte BNS sakė, kad kol kas Rolando Pakso darbotvarkėje nėra numatytas dalyvavimas Seimo posėdyje, tačiau neatmetė galimybės, kad darbotvarkė pasikeis po rytinio šalies vadovo pasitarimo su patarėjais.

Pirmadienį 13 valandą prasidėsiančiame neeiliniame Seimo posėdyje turėtų būti sudaryta parlamentinė komisija ištirti VSD surinktą medžiagą apie galimus prezidento aplinkos ryšius su tarptautiniais nusikaltėliais.

Praėjusią savaitę A.Paulauskas teigė, kad parlamento sudaroma komisija, kurioje dirbs visų frakcijų atstovai, „turės pateikti politinį, o ne teisinį įvykių vertinimą”. „Teisinį, kaip žinia, pateiks teisėsaugos institucijos”, – sakė A.Paulauskas.

Savaitgalį Lietuvos žiniasklaida paskelbė slaptą VSD pažymą apie galimus valstybės pareigūnų ryšius su tarptautinėmis nusikalstamomis grupuotėmis, taip pat pokalbių įrašus tarp didžiausio prezidento R.Pakso rinkimų kampanijos rėmėjo, bendrovės „Avia Baltika” vadovo Jurijaus Borisovo ir bendrovės „Restako” direktoriaus Algirdo Drakšo, tarp J.Borisovo ir Rusijos bendrovės „Almax” darbuotojos, taip pat tarp Lietuvos pilietės Renatos Smailytės ir prieštaringai vertinamo Rusijos verslininko Anzorio Aksentjevo-Kikališvili.

Vienu milijonu litų R.Paksą rinkimuose parėmęs J.Borisovas pokalbyje su A.Drakšu piktinasi negavęs patarėjo posto, taip pat teigia, jog tarp jo ir R.Pakso yra sutartis, kuri nevykdoma. J.Borisovas tvirtina, kad jei situacija nesikeis „aš pradedu susigrąžinti savo pinigus”.

Tuo tarpu minėtoje VSD pažymoje teigiama, kad prieštaringai vertinamam Rusijos verslininkui A.Aksentjevui-Kikališvili priklausančiame bute Vilniuje lankėsi ir R.Pakso patarėjas R.Ačas, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Algimantas Songaila, Seimo narys liberaldemokratas Egidijus Skarbalius, Pagėgių meras liberaldemokratas Kęstas Komskis.

Su Rusijos nusikalstamu pasauliu siejamas A.Aksentjevas-Kikališvilis, anot dokumento, turi interesų Lietuvoje vykstančiuose privatizavimo procesuose bei palaiko ryšius su Lietuvos nusikalstamomis grupuotėmis.

Prezidentas R.Paksas, ketvirtadienį susipažinęs su VSD pažyma, sustabdė savo patarėjo R.Ačo įgaliojimus. Savo ruožtu, R.Ačas dėl jam mestų įtarimų penktadienį kreipėsi į teisėsaugos struktūras.

Views All Time
Views All Time
2461
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

− 2 = 3