Pajūryje išrinkti parlamentarai nesijaučia esą žemės grobikai

Pajūryje išrinkti žemių turintys parlamentarai vieningai tvirtina esą ramūs dėl galimo Seimo narių – žemvaldžių sąrašo paviešinimo.

Anot jų, turto deklaracijos nevisuomet atitinka realią parlamentarų turtinę padėtį, nes kai kurie sklypai yra jau parduoti arba nekainuoja tiek daug, kiek kai kas gali įsivaizduoti.

Praėjusią savaitę STT vadovo Valentino Junoko Seimo pirmininkui Artūrui Paulauskui perduotas žemės sklypų turinčių parlamentarų sąrašas sukėlė politikų aistras.

Jei anksčiau V. Junokas teigė, kad sąraše esantys 45 praeitos ir 45 dabratinės kadencijos parlamentarai ir jų giminaičiai žemes įsigijo neteisėtai, tai dabar STT vadovas tikina, jog neteisėtumą reikia įrodyti išsamiu tyrimu. Galų gale užvakar parlamentarai nusprendė sąrašą grąžinti STT tolesniam tyrimui.

Kol vyksta tyrimas, „Vakarų ekspresas” pasidomėjo, kurie dabartinės Seimo kadencijos parlamentarai, išrinkti pajūryje, gali būti skandalingame sąraše. Iš dvylikos Vakarų Lietuvos rinkiminėse apylinkėse išrinktų parlamentarų žemvaldžiais galima vadinti septynis.

Bežemių – mažiau nei pusė

Remiantis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) skelbiamomis 2003 metų turto ir pajamų deklaracijomis, daugiausia žemės sklypų valdo Valentinas Greičiūnas. Jis turi po vieną žemės ūkio paskirties sklypą Klaipėdoje ir Akmenės rajone bei sodo sklypą Klaipėdos rajone.

Po du žemės sklypus valdo Virginijus Martišauskas bei Vaclovas Stankevičius. V. Martišauskas deklaruoja turįs bendros su sutuoktine žemės Vilniuje ir Širvintų rajone. V. Stankevičius turi žemės Klaipėdoje ir Palangoje, registruotos sutuoktinės vardu.

Kiti parlamentarai valdo po vieną žemės sklypą. Egidijus Skarbalius ir Irena Šiaulienė turi po sklypą žemės Klaipėdoje. Egidijus Klumbys yra žemės sklypo Kaune savininkas, o Raimundas Palaitis turi žemės Palangoje.

Likusius pajūryje išrinktus parlamentarus – Eligijų Masiulį, Rimą Valčiuką, Petrą Gražulį, Jurgį Utovką ir Janę Narvilienę galima vadinti bežemiais, nes jie tvirtina neturį sklypų. Tiesa, VTEK deklaracijų rinkiniuose J. Narvilienės duomenų nėra.

Žemės savininkai – ramūs

Didžiausias „žemvaldys” V. Greičiūnas, pasirodė, pasak jo paties, ne toks jau turtingas. „Akmenės rajone esantis sklypas – mano tėvų žemė, kur aš gimiau. Klaipėdoje – kur gyvenu dabar, o sodo sklypą paveldėjau mirus tėčiui”, – vardija V. Greičiūnas.

Bandymas persikelti žemę iš Akmenės rajono arčiau uostamiesčio parlamentarui buvo nesėkmingas. „Rašiau tam prašymą, atsakymas buvo neigiamas. Na, nėra, tai nėra”, – nenusimena Seimo narys.

V. Martišausko vienas deklaruotų sklypų Vilniuje jau parduotas. Pasak parlamentaro, tai buvęs sklypelis šalia parduoto buto sostinėje. Dabar V. Martišauskas gyvena nuosavame name Širvintų rajone, kurio sklypą ir deklaruoja. „Dėl paviešinimo esu drąsus. Tik, va, negaliu jokiu turtu pasigirti”, – juokauja Seimo narys.

Dėl deklaruojamų dviejų sklypų įsigijimo aplinkybių ramus ir Seimo narys V. Stankevičius. Sklype Klaipėdoje nuosavame name gyvena parlamentaro šeima, o žemė Palangoje, pasak V. Stankevičiaus, įsigyta prieš aštuonerius metus. „Viskas teisėta, apie statybą tame sklype jau ne kartą ir rašyta, esu visiškai ramus”, – tikina Seimo narys.

Seimo narės I. Šiaulienės turima žemė – paveldėta, kurios dalį ji perpirko iš seserų.

Parlamentaras E. Klumbys savo valdomą žemę vadina anekdotine. Mat Seimo narys priklauso namų bendrijai, kurios nariams yra padalinta po lopinėlį namų žemės. E. Klumbiui tenka nei daug, nei mažai: jo teigimu – apie 10 kvadratinių metrų žemės.

E. Skarbaliaus deklaruotas turimas žemės sklypas Klaipėdoje, jo paties teigimu, gautas prieš keliolika metų. Tuomet jaunas, bendrabutyje gyvenęs specialistas, šešių arų sklypą gavo iš valstybės – pagal bendrą eilę. Žemę, pasak Seimo nario, būtų galima panaudoti gyvenamajai statybai.

Jei prireiktų, jis galėtų paaiškinti ir giminaičiams priklausančių 13 ha žemės Tauragės rajone kilmę. Tai E. Skarbaliaus giminių paveldėta tėvonijos žemė.

Seimo nario R. Palaičio turimas 20 arų žemės sklypas Palangoje, jo paties vertinimu, yra pakankamai prastoje vietoje, Vilmiškėj, prie Klaipėdos plento. Jį parlamentaras teigia gavęs vietoje artimųjų turėtų 2 ha žemės miesto teritorijoje.

R. Palaitis piktinasi, jo teigimu, piktybiniu STT vadovo elgesiu. „Tokį sąrašą galėtų padaryti kiekviena sekretorė”, – sako Seimo narys.

Sąrašas – atgal į STT stalčių?

Pirmadienį paaiškėjo, kad garsųjį sąrašą STT gavo dar praeitą vasarą, rugpjūtį. Jis buvo sudarytas ne pačios STT, kaip buvo teigta iki šiol, o Seimo kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės bei Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Rūtos Baškytės.

STT turėjo tikrinti sklypų įsigijimo teisėtumą. STT vadovas V. Junokas gynėsi, jog tam, kad priartėti prie tikrinimo, reikėjo surinkti daugiau duomenų, todėl sąrašo derinimas ir užtruko.

Garsųjį sąrašą gavusio ir dėl to į keblią padėtį patekusio Seimo pirmininko A. Paulausko atstovas spaudai Arvydas Žilinskas „Vakarų ekspresui” teigė, kad žemvaldžių turi riboto naudojimo žymę, todėl jį paviešinti galėtų tik žymę uždėjusi institucija – STT. A. Paulauskas, pasak atstovo spaudai, to nebūtų daręs.

Užvakar Seimo pirmininko susitikime su Seimo frakcijomis buvo svarstoma, ką daryti su sąrašu. Parlamentarai nusprendė, kad jis turi būti grąžintas STT. A. Paulauskas, jo atstovo spaudai teigimu, į V. Junoką kreipsis laišku, prašydamas per vieną mėnesį atlikti išsamų tyrimą bei paaiškinti, kokiu pagrindu į sąrašą buvo įtraukti parlamentarai, nepažeidę žemės įsigijimo tvarkos.

Taip, pasak A. Žilinsko, buvo mestas šešėlis ir ant nenusižengusių Seimo narių. „Tik tada bus daugiau aiškumo ir Seimo pirmininkas galės lengviau atsikvėpti”, – sakė A. Paulausko atstovas.

Views All Time
Views All Time
1645
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

53 − 49 =