Į Nepriklausomybės aikštę iš Lietuvos miestų ir miestelių suvažiavę Rolando Pakso rėmėjai, dar rytą grasinę šturmu užimti Seimo rūmus, vakarop nurimo ir išsiskirstė.

Vakar prie Seimo rūmų į prezidentą Rolandą Paksą palaikantį mitingą rinkosi žmonės iš visos Lietuvos. Nors buvo laukta daugiatūkstantinės minios, aikštėje susirinko apie 500-700 Pakso rėmėjų. Jie netvirtais balsais skandavo: “Mes už Paksą”, “Seimui gėda”.

Pirmieji Nepriklausomybės aikštėje pasirodė vilniečiai, po jų “apsiginklavę” plakatais atvyko rėmėjai iš Radviliškio. Artėjant vidurdieniui atvyko komanda iš Kauno. Mitinguotojų dar pagausėjo, kai į parlamentą atvyko Paksas. Policijos duomenimis, daugiau nei pusė tūkstančio jo rėmėjų plūstelėjo centrinio Seimo rūmų įėjimo link, tačiau buvo sustabdyta policijos užtvaros.

“Mes už Paksą”, – toliau skandavo susirinkusieji ir plėšė lietuvių liaudies dainas. Miniai pritarė ir Pakso palaikyti atvykę liberaldemokratų pirmininkas Valentinas Mazuronis, buvęs prezidento patarėjas Remigijus Ačas, Vilniaus savivaldybės tarybos narys Juozas Imbrasas, profesinių sąjungų “Solidarumas” pirmininkė Aldona Balsienė, disidentas Antanas Terleckas. Po aikštę taip pat sukiojosi, kalbas iš specialiai parengtos tribūnos sakė Gintaras Šurkus, Aušrinė Marija Pavilionienė, kiti Paksą palaikantys visuomenės veikėjai.

Mitinguotojai prezidentą lygino su mitologiniu paukščiu Feniksu, skelbė, kad Lietuva – tai runkeliai, ir žadėjo bet kuria kaina apginti “tautos išrinktą vadovą”.

Aikštėje pasirodžius artimam Pakso bendražygiui Dailiui Barakauskui, dalis mitinguotojų žadėjo visokeriopą paramą Paksui ir teigė per kitus rinkimus balsuosią už tą patį prezidentą.
“Aukščiausia valdžia yra ne Seimas, o žmonės”, – dar labiau aistras kaitino į tribūna užlipęs Šurkus. “Paulauskas yra gyvatė. Jis jau tapo lietuviškuoju judu”, – kalbėjo Aušrinė Marija Pavilionienė.

Netrukus minioje pasirodė Tikrųjų patriotų sąjungos vadu save vadinantis 5 kartus teistas Alfredas Gailius-Butkevičius. Nešinas Paulausko nuotrauka su degtukais išbadytomis akimis jis ragino tautą nieko nelaukiant taip pasielgti su Seimo pirmininku, tačiau, pamatęs link jo artėjančius policijos pareigūnus, pakabino nuotrauką ant metalinės tvoros ir suskubo pasislėpti minioje.

Seimo pirmininko pavardė vakar tarp susirinkusiųjų buvo linksniuojama dažniausiai. Jį išdavyste kaltino ne vienas Pakso rėmėjas. Ši pavardė buvo nuolat prikaišiojama ir apie vidurdienį priešais Seimą atsistojusiai, prieš prezidentą protestuojančiai vilniečių Kariniauskų šeimai. Trys žmonės, nepabijoję pareikšti savo nuomonės, nerukus buvo apsupti besityčiojančių Pakso rėmėjų, iš jų lūpų pasipylė kaltinimai, kad šie Paulausko yra papirkti. “Daryti tvarkos” prie šeimos netrukus priėjo ir kauniečio radikalo Visvaldo Mažono vadovaujami vyrukai. “Gal jums padėti išeiti?” – pasiteiravo agresyviai nusiteikę juodomis uniformomis dėvintys vyrai. Tačiau netrukus policijos pareigūnų ir demonstrantų paraginti netrukdyti, jie nuo prezidento priešininkų pasitraukė.

Pakalbintas Kauno apskrities Lietuvos patriotų sąjungos vadovas Mažonas sakė, kad minia nėra nusiteikusi riaušėms ir, pasak jo, čia atvykusi kovoti prieš nesibaigiančią korupciją ir politikų spaudimą. Į Seimą kol kas nežadąs bolotiruotis radikalas tvirtino, kad jam, kaip ir daugeliui šalies gyventojų, jau nėra ką prarasti, todėl jis “apsikarstęs dinamitu, mielai patrauktų į Seimą ir ten susisprogdintų”.

Pasiaukoti už Paksą buvo pasiryžęs ne tik Mažonas. Minioje blaškėsi kelios religinio fanatizmo apimtos moteriškės, kurios, rankose laikydamos šventus paveikslus, keikė tiek Paulauską, tiek už apkaltą pasisakiusius Seimo narius.

“Mes turime jų prašyti: atsipeikėkite ir atgaukite protą”, – toliau sunkiai valdomą minią kaitino Šurkus.

Seimui paskelbus oficialius balsavimo rezultatus, Nepriklausomybės aikštėje tebuvo likę vos 300 jau buvusio prezidento rėmėjų. Jie neslėpė nusivylimo parlamentarų balsavimu ir visas emocijas nukreipė į renginį saugojusią policiją bei Kariniauskų šeimą palaikiusius studentus. Nusivylę Pakso rėmėjai jiems grasino susidorojimu ir tikino, kad “prezidentas laimės rinkimus”.

Viešąją tvarką prie Seimo rūmų vakar palaikė apie 200 policijos pareigūnų. Dar apie 100 Vidaus tarnybos 2-ojo pulko karių buvo pasiryžę tramdyti įsiaudrinusią minią, tačiau jų pagalbos neprireikė. Aikštėje sukiojosi ir nemažai Valstybės saugumo departamento pareigūnų. Nors buvo pasiruošta viskam, incidentų nebuvo, tačiau už susirinkimų tvarkos pažeidimą nesankcionuoto mitingo organizatoriams bus iškeltos bylos.

Asta KUZNECOVAITĖ

Views All Time
Views All Time
1762
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!