Iš karto po balsavimo Seime nuo Rolando Pakso limuzino buvo nuimti prezidentiniai numeriai.

Nuo prezidento pareigų nušalintas Rolandas Paksas jau vakar neteko esminių valdžios atributų, tačiau iki šiol ginčijamasi, ar jam priklausys garantijos, kurios įstatyme numatytos darbą baigusiam valstybės vadovui.

Seime dar nebaigus skelbti balsavimo dėl Rolando Pakso nušalinimo nuo prezidento pareigų rezultatų, nuo jo automobilio buvo nuimti prezidentiniai numeriai lentelė su prezidento vėliava. Ji pakeista paprastais valstybiniais numeriais. Po balsavimo Paksui skirta ir laikina apsauga. Vadovybės apsaugos departamento direktorius Raimundas Kairys vakar dar negalėjo pasakyti, kiek laiko Paksas bus saugomas. Į namus sostinės Antakalnio gatvėje Pakso vakar vakare nebelydėjo ir policijos automobilis, kuris važiuodavo prieš prezidento limuziną.

Dėl buvusio valstybės vadovo privilegijų vis dar daug ginčijamasi. Po šalį sukrėtusio skandalo lapkritį taisyta Prezidento įstatymo nuostata, reglamentuojanti buvusio valstybės vadovo socialines garantijas, iki šiol nebaigta tobulinti. Anksčiau teigta, kad pataisa iš valstybės vadovo atėmė bet kokias viltis nušalinimo atveju pretenduoti į privilegijas. Tačiau dabar pasigirsta svarstymų, kad dėl išlikusių šio įstatymo dviprasmybių ateityje veikiausiai nepavyks išvengti teisminių ginčų, gal net Konstitucinio Teismo (KT) įsikišimo.

Dabar įstatymas numato, kad socialinės garantijos turi būti suteiktos “kadenciją baigusiam prezidentui”. Anksčiau jos priklausė valstybės vadovui, “išėjusiam iš valstybės tarnybos”. Manyta, kad įvesta nauja formuluotė privilegijų klausimą išsprendė, – neleidžia jų teikti atstatydintam valstybės vadovui. Tačiau vėliau kilus ginčams, kaip traktuoti prezidento kadenciją, prabilta apie būtinybę vėl taisyti įstatymą.

Vakar LŽ kalbintas Seimo pirmininko pavaduotojas Vytenis Andriukaitis pripažino, kad sąvoka “kadenciją baigęs” gali būti traktuojama labai įvairiai. “Socialinių garantijų klausimas prezidento nušalinimo atveju visiškai neaptartas”, – sakė Andriukaitis. Jis tvirtino siūlęs patikslinti atitinkamas įstatymo nuostatas, kad jis visiems būtų vienodai suprantamas.

Kad socialinių garantijų klausimas taip ir liko galutinai neišspręstas, dar anksčiau pripažino ir kiti tiek Seimo valdančiosios daugumos, tiek opozicijos atstovai. Liberalų ir centro frakcijos Seime narys Eligijus Masiulis LŽ sakė manąs, kad privilegijų suteikimą buvusiems šalies vadovams reikėtų diferencijuoti ir aiškiai numatyti, jog per apkaltą nušalintam prezidentui jos apskritai nepriklauso. Masiulis tada tikėjosi, kad iki balsavimo dėl apkaltos pataisa bus priimta.
Tarp teisininkų irgi esama skirtingų nuomonių, kokios garantijos priklauso kadencijos nebaigusiam prezidentui. Viena garsi teisininkė, nenorėjusi, kad jos pavardė būtų skelbiama, tikino, jog “nušalintas Paksas ne tik išlaiko prezidento vardą, bet ir turi teisę į visas socialines garantijas”.

Marijus GIRŠA

Views All Time
Views All Time
1992
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!