Kokį akvariumą pasirinkti? Kaip jį įrengti? Kokias žuvytes įsigyti? Šiuos ir dar daugybę kitų klausimų sau užduoda beveik visi pradedantieji, žengiantys pirmuosius “šlapius” žingsnius akvariumistikoje. Į kai kuriuos klausimus pamėginsiu pateikti atsakymus tolimesniuose skyriuose.

Pirmiausiai, visi akvariumai yra skirstomi į dvi pagrindines grupes – tai gėlavandenius akvariumus ir jūrinius akvariumus. Jūriniai akvariumai tikrai netinka pradedančiąjam akvariumistui, jų priežiurai reikia turėti nemažai žinių ir patirties akvariumistikos srityje.

1. Bendras taikių žuvyčių akvariumas
Dažniausiai mūsų akiai “įprastas” akvariumas, kuriame auginamos įvairių rūšių gėlavandenės žuvys ir augalai. Bendri taikių žuvyčių akvariumai – tai labiausiai paplitę akvariumai tarp akvariumistikos mėgėjų. Juose auginamos iš įvairių pasaulio vietų kilusios žuvys bei augalai. Nuo tokio akvariumo ir reikėtų pradėti. Vėliau, kai įgausite patirties ir žinių, galėsite rinktis vienos rūšies, pav. ciklidinių žuvų, o galbūt ir jūrinį akvariumą.

2. Vienos rūšies akvariumas
Tokius akvariumus dažniausiai turi labiau patyrę akvariumistai. Juose laikomos žuvys, kurios dėl vienų ar kitų priežasčių negali būti laikomos bendrame akvariume. Dažnai tai būna ciklidų šeimos žuvų akvariumai. Šios žuvys pasižymi agresyvumu, užauga didesnės, dažnai joms reikalingas specialios cheminės sudėties vanduo bei specialiai tam įrengtas akvariumas. Taip pat vienos rūšies akvariume yra laikomos plėšrios žuvys, pvz. piranijos.

3. Biotopinis akvariumas
Šiame akvariume auginamos žuvys ir augalai yra kilę iš tam tikro geografinio regiono. Tokiu akvariumu siekiama atvaizduoti pasirinktą natūralų gamtos vaizdą. Tam, kad įrengti “biotopą” reikia gerai išmanyti pasirinktos vietovės gyvūniją ir augmeniją, todėl pradedančiąjam vargu ar verta stengtis nuo pat pradžų įsirengti tokį akvariumą.

4. Neršto akvariumas
Kaip jau galima suprasti iš pavadinimo, tai žuvyčių nerštui skirtas akvariumas. Akvariumuose sudaromos specialios sąlygos tam tikros rūšies žuvų daiginimuisi – palaikoma reikalinga nerštui vandens temperatūra, vandens cheminė sudėtis, speciali filtracija ir pan. Tokius akvariumus turi tik patyrę akvariumistai, kurie užsiima akvariuminių žuvyčių dauginimu ar selekcija.

5. Žuvų mailiaus auginimo akvariumas
Toks akvariumas reikalingas mažų žuvyčių auginimui ir selekcijai. Dažnai neršto akvariumai po žuvų neršto naudojami kaip auginimo akvariumai, bet tam tikrais atvejais, jie yra įrengiami specialiai tam tikros rūšies žuvims, tam tikro dydžio mailiui ir panašiems tikslams. Tokius akvariumus naudoja tik patyrę akvariumistai.

Daugelis žmonių, nelaikusių akvariumo anksčiau, galvoja, kad mažesnės talpos akvariumą yra lengviau prižiūrėti ir juo rūpintis. Kaip jums nepasirodytų keista, bet tai netiesa. Mažos talpos akvariume sunkiau išlaikyti biologinę pusiausvyrą, galimi didesni vandens temperatūros svyravimai priklausomai nuo aplinkos temperatūros, keičiant vandenį didesni cheminės sudėties svyravimai, be to, žuvytės visada geriau jaučiasi didesneme akvariume, nei mažame. Be abejo, neagituoju iš karto įsigyti 400-500 litrų akvariumo – tai gali pasirodyti per sudėtinga. Mano nuomone, pradedančiąjam optimalus variantas apie 70-100 litrų talpos akvariumas. Tokios talpos akvariume temperatūra nesvyruos už leistinų normų, jame lengviau nusistovi biologinė pusiausvyra ir galiausiai, pakankamai vietos žuvims. Beje, dėl vietos ir žuvų kiekio akvariume, pradedančiąjam tai – amžina problema. Žinau iš savo patirties, kaip nuėjus į parduotuvę ir pamačius didelį žuvyčių pasirinkimą apima toks didelis noras jų nusipirkti kuo daugiau, ir kuo įvairesnių. Ir tai yra viena iš lemtingų naujokų klaidų! Perspėju iš anksto – ne viskas ką matote parduotuvėje jums tinka. Duosiu praktišką patarimą – nuspręskite ir suplanuokite iš anksto, kur statysite akvariumą, kokio dydžio, kokias žuvis ir augalus auginsite. Tokiu būdu išvengsite klaidų, kurios beje, vėliau gali atsiliepti ir finansiškai.

Akvariumai taip pat būna įvairių formų – apvalus, panoraminiai, lenkto stiklo, kabinami ant sienos “paveiksliniai”, įrengti rašomajame stale ir dar daugybės įvairiausių ir keisčiausių formų. Man teko nuotraukose matyti pav. apverstos prizmės formos akvariumą. Daugelio šių akvariumų formų naudojjmas, mano nuomone, vargu ar pasiteisina. Asmeniškai manęs niekas neįtikins darytis ar pirkti kitą, nei standartinį pailgos stačiakampio formos ir tiesių stiklų akvariumą. Ypač norėčiau jus perspėti dėl apvalių akvariumų – juos sunku prižiūrėti, dėl mažo dugno ploto beveik neįmanoma pasodinti daug akvariuminių augalų, apvalus stiklas smarkiai iškreipia vaizdą, neįmanoma pritaikyti daugelių standartinių akvariuminių filtrų, kompresorių ar kitos įrangos… Ir šių akvariumų dydžiai dažniausiai neviršija 20 litrų, kas yra netgi pradedančiąjam mažoka. Gana neblogas pasirinkimas yra trikampis akvariumas, statomas kambario sienų sudūrime. Toks akvariumas turi pakankamai ploto žuvims plaukioti ir augalams sodinti vietos užtenka, be to, ir estetiškai trodo. Trūkumas tik tas, kad tokiam akvariumui greičiausiai turėsite pirkti trikampės formos spintelę. Pastatyto į jam skirtą vietą akvariumo kraštai negali išlysti už spintelės ar stalo ribų!

Akvariumą galite įsigyti jau pagamintą – dažniausiai pas mus parduotuvėse parduodami Lenkijoje gaminti ir importuoti akvariumai arba užsisakyti individualiai pagal jūsų pateiktus dydžius. Akvariumai dažniausiai klijuojami silikono pagalba, ir būna be metalinio karkaso. Karkasu sutvirtinami tik labai dideli akvariumai – 1000 ir daugiau litrų. Įsigijant akvariumą, gerai jį apžiūrėkite. Akvariumo stiklai turėtų nekreipti vaizdo, būti be įbrėžimų ir pažeidimų. Nepamirškite pasiteirauti apie suteikiamas jūsų pirkiniui garantijas. Užsakinėjant akvariumą pas meistrus, pasiteiraukite apie būsimo akvariumo stiklų storį – geriau atsargai pasirinkti storesnį stiklą ir ramiai miegoti. Akvariumų gamintojai žino, kokio stiklo storį naudoti ir kaip jį klijuoti, ši problema dažniausiai iškyla tiems, kurie nori susiklijuoti akvariumą patys. Beje, pradedančiąjam tikrai nepatariu klijuotis akvariumo pačiam – tai nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Patikėkite geriau šį reikalą profesionalams, nes pinigai išleisti taupant gali brangiau atseiti darant remontą žemiau gyvenantiems kaimynams.

Views All Time
Views All Time
16383
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!