Sena meilė nerūdija?

Sena meilė nerūdija?

Didžiosios Britanijos mokslininkai nustatė, kaip greitai žmogus pamiršta buvusią meilę. Taip pat ištirta, kaip išsiskyrimas su mylimuoju paveikia psichinę ir fizinę būklę.

Tyrėjai apklausė daugiau nei 300 žmonių. Jų buvo paprašyta papasakoti apie skaudžiausią, jų manymu, nelaimingą meilę. Respondentai taip pat atsakė, kokius jausmus išgyveno išsiskyrę ir kada atgavo vidinę pusiausvyrą.

Išanalizavę gautus atsakymus, psichologai padarė išvadą, kad sielos žaizdos užgyja praėjus maždaug pusei to laiko, kurį žmogus praleido su mylimuoju. Taigi jeigu meilė tęsėsi penkerius metus, jai pamiršti prireiks pustrečių metų.

Straipsniai 1 reklama

Savaime suprantama, ši formulė nėra universali. Psichologai pabrėžė, kad kiekvienas atvejis yra individualus, tačiau visų žmonių reakcija į išsiskyrimą būna panaši. Pirmiausia ištinka šokas, vėliau kyla vidinis maištas ir nenoras susitaikyti su netektimi, dar vėliau apima liūdesys, depresija, savęs kaltinimas dėl to, kad santykiai nutrūko.

Šią būseną keičia dar vienas jausmų pliūpsnis, kai žmogus stengiasi pasikeisti, pristatyti save iš gerosios pusės, kad galėtų susigrąžinti mylimąjį. Jeigu tai nepavyksta, kyla noras atkeršyti. O kai pyktis atlėgsta, telieka tyli viltis, kad visa tai, kas buvo anksčiau, kada nors sugrįš. Ir tiktai tada, kai ši viltis miršta, žmogus susitaiko su realybe. Jis suvokia, jog santykiai nutrūko, durys užsivėrė ir metas pagalvoti apie ateitį.

Beje, mylimųjų paliktų vyrų ir moterų elgesys gerokai skiriasi. JAV Jeilio universiteto mokslininkų tyrimas parodė, kad vyrus tris kartus dažniau nei moteris apima depresija. Tačiau išsiskyrimo skausmas praeina greičiau. O moterys kenčia ne taip smarkiai, tačiau beveik du kartus ilgiau nei vyrai. Blogiausia, kad ši kančia neretai perauga į rimtas psichologines problemas ir ligas.

Ypatingą dėmesį psichologai skiria pirmajai meilei. 13 metų ją tyrinėjanti JAV Kalifornijos universiteto psichologijos profesorė Nenci Kalish įsitikinusi, jog šio jausmo žmogus nepamiršta visą gyvenimą. Maža to, net ir praėjus dešimtmečiams pirmoji meilė dažnai įsiplieskia su nauja jėga ir gali iškrėsti piktą pokštą sutuoktiniams. Žmonės, kurie nusprendė susirasti pirmąją meilę vien tik tam, kad žvilgtelėtų, kaip gi ji šiuo metu atrodo, neįsivaizduoja, kad tai gali sugriauti jų šeimą.

„Jie nenujaučia, kokia užgriūva jausmų lavina. Smegenyse suaktyvėja tos pačios zonos, kaip ir apsvaigus nuo kokaino, – perspėjo psichologė. – Jokiais būdais nebandykite surasti buvusios meilės: 60 proc. paieškų baigiasi santuokos ir šeimos griūtimi.”

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *