Nenumaldomai artėja pavasaris, nors žiema dar vis rodo savo nagučius, naktim vis dar baugindama mus nemažu šaltuku, tačiau saulė jau daro savo darbą ir norom nenorom stumia žiemą lauk. Patvinusios upės jau laisvinasi nuo ledų, semia kaimus ir kelius, tuo pačiu išlaisvindamos ir žuvis nuo ledo gniaužtų.

Ateina tas laikas, kada visi griebsime plūdines meškeres ir pulsime žvejoti pirmųjų pavasarinių kuojų. Kiek teko pastebėti, daugelis mūsų žvejų naudoja meškeres, apginkluotas ritėmis, įvairiais žiedeliais ir pan. Taip, yra toks būdas gaudyti srovėje, tai vadinamasis „boloniškasis“ būdas, ir jis tikrai nėra blogas. Tačiau aš norėčiau pakalbėti apie kitą būdą, kurio mūsų žvejai vis dar bijo arba mano, kad tai skirta ne jiems… Tai meškerės be žiedelių ir ričių (toliau aš jas vadinsiu sportinėmis meškerėmis). Nekalbėsiu apie jau tik meškeriotojų profesionalų naudojamas sudurtines sportininkų meškeres, vadinamas štekeriais, gal tai bus kituose straipsniuose, jei tai ką nors sudomins, o panagrinėsiu paprastas teleskopines meškeres.

Tai iš dalies labai paprastas ir kartų pakankamai sudėtingas žūklės būdas, tačiau tikrai nereikia jo bijoti, juolab tikrai verta ji išmėginti. Kad įsivaizduotumėte kas yra sportinė meškerė, pateiksiu keletą tokių meškerių paveikslėlių (1 pav.). Tegul nesupyksta tie, kas jau yra gaudę tokiom meškerėm, bet, kiek žinau, daugeliui jos yra kažkokia egzotika, panašiai kaip man muselinė meškerė.

Šių meškerių būna įvairių ilgių, bet jos skiriasi ne vien tik savo ilgiais, bet ir kitais parametrais: be abejo svoriu, medžiaga, iš kurios ji pagaminta, na ir aišku kaina. Pirmą kartą tokią meškerę aš pačiupinėjau jau gana senokai. Tuomet ji buvo tikrai prastokos kokybės, berods kiniečių Daiva firmos, aišku pagaminta iš stiklo pluošto. Tačiau tai buvo jau „sportinė” meškerė, kurią man paskolino draugas mums gaudant kuojas Šiaulių miesto vidury esančiame Prūdelio ežerėlyje. Atsimenu tada smalsius praeivių žvilgsnius, kai mes su draugu 7 metrų ilgio meškerykočiais traukėme tikrai neblogas kuojas. Ypač prisimenu vietinių čigonų susidomėjimą ir įkyrų lindimą akis vis klausinėjant: kas, kaip, kodėl, ant ko?

Taigi, pradėti siūlyčiau nuo kiek trumpesnių 5 ar 6 metrų meškerių. Kaip išsirinkti meškerę patarti ganėtinai sunku, nes visi žino, jog gera meškerė brangiai ir kainuoja. Tačiau manau, kad 5 metrų meškerę galima nusipirkti ir pigesnę. Ji tikrai nebus per daug sunki. Pavyzdžiui, toks 5 metrų stiklo pluošto meškerykotis (tikrai ne paskutinis „fufelis”) jums kainuos apie 30 litų. Aišku, galima prisiminti taisyklę, kad šykštus moka du kartus, tačiau aš tokia stiklo pluošto meškerę turiu gal jau 8 metus ir ji tikrai puikiai tarnauja. Žinoma, aš nesiūlau įsigyti būtent stiklo pluošto meškerių, galima pirkti ir iš anglies pluošto pagamintas. Anglinės daug geresnės už minėtas, tačiau ir kaina jų žymiai skiriasi. Ilgesnes kaip 5 metrų meškeres žinoma siūlyčiau pirkti tik anglies pluošto, o trumpesnės ir stiklo pluošto nėra labai sunkios, todėl mėgėjiškai žvejybai kuo puikiausiai tiks.

Meškerę jau turime, bet tai dar ne viskas. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į patį meškerės galiuką. Paprastai jis būna storokas ir per kietas. Todėl siūlyčiau galiuką pakeisti. Papildomai reikia nusipirkti ploną stiklo pluošto galiuką, kurį rasite bet kurioje žūklės parduotuvėje. Tereikia nusinešus į parduotuvę turimos meškerės viršūnėlę pagal ją pasirinkti naują. Turimą storą viršūnėlę reikia nupjauti maždaug per pusę ir per ją perkišti naująją viršūnėlę. Gal čia šiek tiek sumaišiau jums kortas, ir nelabai supratot, bet viskas daroma ne šiaip sau. Kadangi sportinės meškerės neturi ričių, visą vaidmenį vaidina meškerės viršūnėlė – būtent ji turi kompensuoti visus žuvies smūgius. Atitinkamai nesuploninę meškerės viršūnės jūs negalėsite naudoti plonų valų, o tai sumažins jūsų laimikį.

Viršūnėlę jau priderinom, bet tai dar ne viskas. Jai reikia dar mažo įtaisėlio, prie kurio tvirtinamas valas (2 pav.). Rimtesnėse žūklės parduotuvėse tokių daikčiukų yra įvairių dydžių, ir, pardavėjui padedant, jūs priderinsite reikiamo dydžio įtaisėlį pagal savo meškerės viršūnėlės storį. Tas įtaisėlis tvirtinamas labai paprastai – patepus momentiniais klijais jį paprasčiausiai užmauname ant viršūnėlės. Surinkta meškerė, jei viskas teisingai suderinta, turi linkti pirmiausia nuo plongalio, panašiai kaip linksta žieminės meškerės sargelis – pradžioje tik pats galiukas, o po to tik visa meškerė. Kaip sakiau, tai labai svarbu, nes tai pagrindinis ginklas „gesinant” žuvies smūgius.

Na, meškerę jau atrodo paruošėm, reikia pasiruošti ir keletą valų komplektėlių. Pradžiai siūlyčiau pasiruošti pora komplektų su skirtingo svorio plūdėmis. Visus jau pilnai paruoštus valus, vyniojame ant specialių laikiklių, kuriuos pasirenkam pagal plūdės ilgį (3 pav.).

Plūdės naudojamos „sportinės“. Jų taip pat būna labai įvairių, skirtų stovinčiam vandeniui, didelei srovei, labai dideliai srovei ir taip toliau. Jų būna labai įvairių dydžių, galima sakyti bet kuriam gyvenimo atvejui. Pateiksiu keletą tokių plūdžių paveikslėlių (4 pav.). Čia tik labai maža dalis plūdžių, kurias mums siūlo gamintojai, todėl pasirinkti sunku, tačiau tikrai įmanoma. Renkantis plūdę reikia gerai žinoti, kam būtent jos skirtos. Kažkada kažkokiame žvejų forume buvo kilus diskusija, kokios plūdės naudojamos srovėje, kokios stovinčiame vandenyje. Teko išgirsti įvairių nuomonių. Tačiau mano nuomonė tokia, jog stovinčiam vandeniui, reikia rinktis labiau ištęstas plūdes, o srovei – labiau burbulines plūdes. Čia profesionalai sportininkai galėtų mane papildyti ar paneigti mano nuomonę, nes aš tik paprastas mėgėjas.

Tuo pirmą pažintinę dalį gal jau ir baigsiu. Jei ką sudominau, toliau bus galima pakalbėti apie svarelius, sistemėlių surišimą ir kitus įdomius dalykus.

Galiu tik patikinti, kad kova, net ir su nedidele žuvimi, traukiant ją sportinę meškere, kai nėra ritės, kai negali atleisti valo ir dirba tik tavo meškerykotis ir tavo rankos, palieka neišdildomą įspūdį. Tai gali patvirtinti bet kas, jau nors kartą paėmęs į rankas sportinę meškerę. Taigi, laukiu jūsų atsiliepimų ir pageidavimų dėl straipsnių ciklo apie sportines meškeres visiems tęsimą.

Views All Time
Views All Time
2739
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!