Geras žmogus ir teisingas žvejys Gintas jau ketvirti metai važiuoja į Kazachstaną gaudyti didelių šamų. Jo įspūdžiai apie šių metų žūklę.

Geografija, demografija ir gamtosauga

Veiksmas vyko Ili upės, įtekančios į Balchašo ežerą, deltoje. Ežeras yra Kazachstano teritorijoje. Balchašo ežeras daug kuo unikalus. Jo plotas – 25 000 kvadratinių kilometrų (daugiau nei trečdalis Lietuvos), ilgis – 650 km, plotis plačiausioje vietoje – 85 km. Trečdalis ežero vandens sūrus, du trečdaliai – gėlas. Šamai ten kadaise buvo užveisti dirbtinai ir dėl puikių gyvenimo sąlygų puikiai prisitaikė. Sazanai (laukinis karpis) irgi yra atvežtinė žuvis, kuri taip pat gerai prisitaikiusi.

Ili upės delta – viena iš labiausiai mėgstamų pasaulio šamų gaudytojų vietų. Visa Europa, ištroškusi nepakartojamų “Big game” įspūdžių, šamų kibimo sezono metu sėdi ten. Beje, rezervuoti laiką žūklei reikia iki spalio mėnesio, vėliau laisvų tarpų nebelieka. Nuolatiniai lankytojai ten yra vokiečiai, austrai, vengrai. Dar pasitaiko vienas kitas lietuvis.

Pasak Ginto, gamtosauga ten sutvarkyta daug geriau nei Lietuvoje. Aplinkosaugininkai vis sukasi aplink ir už bet kokius nusižengimus baudžia be jokių “švogerizmų”. Brakonierių yra ir ten, tačiau jų gyvenimas sunkus.

Šamai ir ne šamai

Upėje pilna didelių sazanų. 15 kilogramų žuvis ten nieko nestebina. Gintas laisvalaikiu nuo “Big game” pats gaudė salačius, sveriančius po 3-4 kg. Tai toms vietoms labai vidutiniai salačiai. Pasak vietinių, salačiai ten užauga iki 10 kg. Sterkai “traukia” iki 10-12 kg. Apie šamus nėra ko net kalbėti… Tiesa, ten nėra praktikos sverti šamus jau vien dėl to, kad tai padaryti nekankinant žuvies būtų be galo sudėtinga. Pabandyk pasverti 2 metrų ilgio ir netoli 100 kg žuvį, jos neužtampęs. Šamai ten matuojami.

Žvejyba

Žvejyba truko savaitę, nuo birželio 1 iki 7 dienos. Per tą laiką buvo sugauti 65 įvairaus dydžio šamai, iš kurių didžiausias, pagautas Ginto, buvo 217 cm ilgio, o jo draugas Tomas pagavo 237 cm šamą. Įdomu tai, kad Tomas – lietuvis, jau 8 metai gyvenantis Almatoje (Kazachstanas), šamus gaudė pirmą kartą gyvenime. Jo pagautas šamas tąkart buvo didžiausias sezono šamas. Visi be išimties šamai buvo gražiai ir pagarbiai paleisti atgal.

Moralas prie žvejybos…

Į Kazachstaną kasmet suvažiuoja šimtai žvejų ir sugauna tūkstančius šamų. Visi paleidžiami atgal. Tokie įstatymai ir jų griežtai laikomasi. Todėl ten nuolat ir gyvena tūkstančiai šamų, kurių atvažiuoja gaudyti šimtai žvejų. Kazachai teisingai sukergė verslą su gamtos apsauga ir iš to turi nemažas pajamas. Važiuoja turistai, gaudo tuos pačius šamus, ir pinigų ratas sukasi stabiliai ir užtikrintai.

Lietuvoje biznis daromas kitaip, daug paprasčiau. Sugaunamas išskirtinis šamas ir gabalais išrūkomas arba sumalamas į kotletus. Vieną kartą. Šamo nebėra, po kurio laiko ir kotletai iškeliauja uždaru gamtos ratu. Tada medžiojamas kitas išskirtinio kalibro šamas. Ten tokių šamų tūkstančiai, jų tūkstančiai ir liks, nes kazachai nepjauna juos maitinančios karvės, jie ją melžia.

Ne žvejyba

Pasak Ginto, servisas ten sutvarkytas europietiškai. Žūklės gidai patikimi ir profesionalūs, gyvenimo sąlygos puikios. Išoriškai – jurta, viduje gerai įrengtas viešbutis. Geras maistas ir neįprastai skandinaviška pasitikėjimo klientu sistema. Vyrai gyveno žemutinėje stovykloje (jų tose vietose dvi – aukštutinė ir žemutinė). Stovyklos šeimininkas vietinis vokietis Eduardas Blochas jau penkiolika metų užsiima šituo verslu ir savo darbą bei svečių poreikius puikiai išmano. Imk ką nori, valgyk ir gerk kiek nori. Tik nepamiršk prie savo pavardės lentukėje ant sienos padėti brūkšniuko. Pasirodo, niekas nepamiršta, visi deda sąžiningai. Išvažiuojant brūkšniukai sugula į sąskaitas. Taigi… lietuviška patarlė “Niekas taip nestiprina draugystės kaip išankstinis apmokėjimas” ten negalioja. Paskutinis dalykas – kaina. Ji palyginti nelabai didelė. Visas malonumas, įskaitant kelionę, vienam žmogui kainuoja apie 4000 litų.

Didelio žmogaus didelis karpis

Kai Gintas, kažkur nusitrenkęs, gaudė šamus, toks didelis geras žmogus Gena Vizbaruose gaudė karpius.

Gena į Vizbarus važiuoja daug dažniau nei Gintas į Kazachstaną, nes Gena irgi nori sugauti didelę žuvį, kurios nuotrauką galėtų pasikabinti virš didelės savo lovos ir prieš užmigdamas ja grožėtis.

Ir štai didelis Gena pagaliau sugavo savo didelį karpį Vizbaruose. 13 kilogramų, 95 cm karpio nuotrauka nuo šiol kabės virš didelės Genos lovos tol, kol ją pakeis dar didesnė didesnio karpio nuotrauka.

Šiaip nuotraukoje karpis neatrodo labai didelis, tačiau nepamirškim, kad Gena pats yra didelis žmogus, be to, kad yra dar ir geras. Kokio visiškai vidutiniškai nedidelio žvejo rankose šitas karpis atrodytų ohoho koks didelis… Nuoširdžiai dideli sveikinimai dideliam žmogui Genai. Vizbaruose yra ir didesnių karpių… ruoškis, Gena.

Views All Time
Views All Time
1788
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!