Septyniolikmetę šiaulietę užpuolė skustagalviai. Skinais save vadinantiems vaikinams įtūžį sukėlė moksleivės kuprinė su Dovydo žvaigžde. Skinai kuprinę sudegino, o merginą apipylė smūgiais. Tai – ne vienintelis kareivišką aprangą mėgstančių, kerziniais batais avinčių, murzininkais ir smogikais pravardžiuojamų vaikinų siautėjimo pavyzdys. Jie jau ir dieną muša žmones. Pačiame Šiaulių centre.

Smūgis iš nugaros Asta (vardas pakeistas) su dviem draugais sėdėjo kavinėje “Elitas”. Šalia alų gurkšnojo moksleivei pažįstami skinai: Lauras, jo brolis Alius ir Evaldas su dviem merginomis.

“Turėjau kuprinę, ant kurios buvau nusipiešusi Dovydo žvaigždę. Kaip ženklą, kad man visi lygūs, kad nesu rasistė”, aiškina moksleivė.

Taip negalima. Mums nepatinka. Mes to netoleruojame tokiais priekaištais skustagalviai apipylė Astą, išvydę žvaigždę. Tu juk žinai, kad mums nepatinka – kodėl taip darai?

“Gerai, sakau, nebebus tos žvaigždės – bet jie neklausė. Vienas atsikėlė ir išėmė iš kuprinės mano daiktus. Tada išsinešė kuprinę į lauką ir sudegino”, – sako Asta.

Ji su draugais patraukė namo. Skustagalviai su merginomis – iš paskos. Vilniaus ir Draugystės prospekto gatvių sankryžoje, visai šalia namų, Asta pajuto smūgį į veidą. Iš nugaros. Smogė viena iš skinų merginų.

“Davė taip, kad net “miela” pasidarė. Nukritau ant žemės, vos begalėjau kvėpuoti. Skinai tuo metu “užsiiminėjo” mano draugais. Paskui vienas priėjo prie manęs ir keliskart spyrė į šonkaulius”, – sako moksleivė.

Ant sniego pasipylė kraujas. “Ir dar duslus garsas, toks iš plaučių. Bijojau, kad neuždusčiau”, – prisimena Asta.
 
Į policiją nesikreipė

Netoliese buvusioms moterims ėmus šaukti, skustagalviai liovėsi. Atvažiavo policija, tačiau pareigūnai nepastebėjo su draugu už namo kampo stovėjusios kruvinos septyniolikmetės. “Aš jų irgi nemačiau”, – sako Asta.

Skinams ir vienam iš jos draugų patikinus, kad “viskas gerai”, pareigūnai nuvažiavo. Moksleivė pasuko į namus, tačiau išvydo, kad skustagalviai grįžta.

“Su draugu vos spėjome įšokti į autobusą, kitas draugas nubėgo. Būtume likę – būtume gavę dar”, – mano nepilnametė.

Į policiją ji nesikreipė. Asta trūkčioja pečiais: o kas iš to? Gyva, mėlynės užgijo. Ne aš viena tokia, kurią jie sumuša. Parašysiu pareiškimą – bus blogiau.”Policija buvo kelis kartus juos uždariusi. Palaiko kelias paras ir vėl paleidžia. Paleistų ir dabar”, – apsisprendimo motyvus dėsto moksleivė, kurią tėvo brolis paragino nueiti bent pas medicinos ekspertą ir kurios pasakojimą apie muštynes patvirtino kartu buvę draugai.

Kaukėti jaunuoliai bulvare

“Daug jų”, – paklausta, kiek Šiauliuose skinų, nutęsia septyniolikmetė. Kartą ji buvo gimtadienyje, į kurį susirinko “gal trisdešimt” skustagalvių. “Jie rasistai, jie nemėgsta ne tik žydų, bet ir kitų tautybių žmonių”, – sako Asta.

Ji žino: skustagalviai dažnai įsivelia į muštynes. Moksleivė tikina, kad kartais skinai nukenčia nekaltai. Bet dažniausiai “prisidirba patys”.

Ką gali skinai, praėjusio šeštadienio pavakare matė Šiaulių miesto centre prie Gaidžio laikrodžio buvę žmonės.

Jauna moteris “Šiaulių kraštui” pasakojo, kad skinai – keli iš jų mūvėjo kaukes – traukė bulvaru ir puolė pro šalį ėjusius vaikinus.

Pasak Šiaulių miesto vyriausiojo policijos komisariato (VPK) atstovės spaudai Gailos Smagriūnienės, tąkart patruliai sulaikė devynis vaikinus ir merginą.

Tarp sulaikytųjų – dvidešimt vienerių Lauras Butkus. Vienas iš tų, kurie buvo mušant Astą.

G. Smagriūnienės teigimu, sulaikytieji tvirtina nieko nemušę. “Tiesiog ėjau bulvaru ir pamačiau grupelę jaunuolių. O tada atvažiavo policija ir mane sulaikė”. Maždaug taip aiškino sulaikytieji. Jie paleisti, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Skinai policijai žinomi Dėl skinų įžūlumo skundėsi ir “Šiaulių kraštui” skambinęs vienos iš miesto kavinių savininkas. Jis teigė, jog skustagalviai muša kavinės klientus. Dėl to, kad kartais patys būna išprašomi laukan dėl nederamo elgesio.

L. Butkus, jo brolis Alius ir dvidešimtmetis Evaldas Uikis nuolat pakliūva į policijos akiratį. Lauras keturis kartus baustas už viešosios tvarkos pažeidimus.

2003-iųjų spalį jis kaltintas su sėbrais sumušęs žmogų ir apgadinęs jo automobilį. Ikiteisminis tyrimas nutrauktas kaltininkams susitaikius su nukentėjusiuoju.

Praėjusių metų pradžioje jam iškelta byla dėl kurstymo prieš žydų tautą bei religinę bendruomenę: 2003-iųjų gruodžio 24-ąją Lauras dalyvavo antisemitiniame mitinge prie žydų religinio simbolio menoros.

Alius Butkus dukart baustas administracinėmis baudomis. Jo pavardė figūruoja dviejose dar nebaigtose baudžiamosiose bylose. Vienoje jis įtariamas sumušęs tris jaunuolius, kitoje – smogęs policijos pareigūnui.

Evaldas baustas už tai, kad girtas išplūdo policininkus. Vaikinas įtariamas praėjusių metų kovą sumušęs nepilnametį. Dėl to atliekamas ikiteisminis tyrimas.

Kasdien – kaip kare

Praėjusių metų gegužę, kalbėdami su “Šiaulių krašto” reportere, skinai neneigė dažnai naudoją kumščius. Pokalbis su trimis skinais vyko netrukus po to, kai į redakciją užsukusi moteris skundėsi, jog skinai sumušė jos paauglį sūnų, nes pastarasis nešioja ilgus plaukus.

Moteris sakė žinanti apie skustagalvių ritualą: nori tapti tikru skinu – sumušk žmogų. Ne tamsioje tarpuvartėje, o dieną ir viešai. Kad ir bulvare. Tada galėsi įsilieti į skinų gretas ir įsiverti baltus batraiščius į kareiviškus batus.

Tąkart Lauras tikino: jis su saviškiais ne mušė, o gelbėjo mušamą vaikiną. Jie niekuo dėti, ir į areštinę policija nekaltai uždarė.

Skinai aiškino ne nusikalstantys, o kovojantys: su narkotikų platintojais, satanistais. Sumušimo ritualas – “nesąmonė”, balti batraiščiai duodami tik už gerus darbus ir simbolizuoja baltąją rasę.

Visgi Lauras prasitarė, jog tarp tų, su kuriais jie esą kovoja, ir žmonės, vadinantys skinus rudmarškiniais.

Greičiausiai – ne tik jie. “Mes norime, kad mūsų vaikai gimtų laisvoj Lietuvoj, o ne kažkokioj… Kitataučių privažiuos”, tai ištrauka iš Lauro kalbos.

Ir dar – vaikino žodžiai, jog mieste jis kasdien jaučiasi kaip kare. Kad renkasi patogią aprangą. Striukes, iš kurių kilus konfliktams lengva išsinerti.

Lauras ir jo draugai tąkart tikino norį atsiskirti nuo skinų ir stoti į Nacionaldemokratų partiją, kuriai vadovauja Šiaulių miesto tarybos narys Mindaugas Murza.

Pažiūrų neslepia

“Šiaulių kraštas” kalbėjosi su M. Murza.

– Ar jūs – skinų lyderis? – Nesu nei tų skinų vadas, nei dar kas nors. Tarp jų yra dalis, kurie pritaria mūsų idėjoms, yra ir nieko bendra su mumis neturinčių.

– O jūs kartais naudojatės jų paslaugomis? Savo mitinguose?

– Mes ir naudojomės, ir naudosimės. Tuo labiau kad mūsų ideologija – nacionalistinė. Skatiname žmones prisidėti prie visuotinės gerovės kūrimo. Jei tokių žmonių atsiranda iš jų – tai labai gerai.

– Valstybės saugumo departamentas (VSD) mano, kad skinai kelia grėsmę visuomenei.

– O kokie žmonės VSD dirba? Komunistai ir kagėbistai? Jų pozicija ir negali būti kitokia. Jie patys yra sakę, kad yra kosmopolitinių pažiūrų. Kaip tokie žmonės gali dirbti VSD, saugoti valstybę arba tautą? Nesistebiu, kad jie taip sako, nes jie nėra mūsų tautos patriotai.

Mes nemokome nei kažko deginti, nei laužyti, nei gadinti. Negaliu vertinti to, ko nežinau (apie istoriją su Asta – red. past.). Nežinau, ar tai faktas, ar provokacija.

Kiekvienas žmogus reaguoja pagal savo nuostatus. Visaip yra. Vienam nepatinka triukšmas – jis skundžiasi. Kitiems tyla nepatinka, jis peikia tuos, kurie tylą mėgsta.

– O kitiems nepatinka žydai? – Teisingai. Taip. Kitiems – vagys, kitiems – komunistai, kitiems – mes, nacionalistai, nepatinkame. Kiekvienas turi savo simpatijas ir antipatijas.

– Tik tiek, kad rasinė nesantaika visuotinai smerkiama.

– Kas stipriausias, tas ir muziką užsako. Stipriausi jie, jų vertybės yra gerbiamos ir pripažįstamos. Būtų stipresni kiti, vertybės būtų kitokios.

Policija baus tik nusikaltusius

“Jų yra mokyklose, vienas mokosi Šiaulių universitete, yra dirbančių. Skinai Šiauliuose skaičiuojami dešimtimis. Skinų grupuotė mieste yra”, – teigia Aidas Steponaitis, Šiaulių miesto VPK Prevencijos poskyrio vyriausiasis specialistas.

Policija žino apie baltus skinų batraiščius, duodamus “už gerus” darbus. “Iš tikrųjų greičiausiai už nelabai gerus”, – sako A. Steponaitis, pridūręs, jog nacionalizmo temomis skinai gana gerai apsiskaitę. Ir kad pagrindiniais priešais laiko žydus.

Pasak jo, skinai nėra iš tų, kurie nuolat pažeidinėtų įstatymus, tačiau juos galima priskirti rizikos grupei. Chuliganizmas, girtavimas viešose vietose, pasipriešinimas policijai – nusikaltimai, už kuriuos skinai baudžiami dažniausiai.

Ar skinai kelia grėsmę visuomenei?

“Jei jie pažeis įstatymus, policija juos nubaus. Kita vertus, skinais turėtų domėtis ir tarnybos, besirūpinančios nacionaliniu saugumu”, – teigia A. Steponaitis.

Saugumiečiai stebi

Vytautas Makauskas, Valstybės saugumo departamento atstovas spaudai, neslepia: skinai VSD kelia nerimą ir yra stebimi.

“Tai – antikonstitucinė grupuotė, nes pagrindinės jų nuostatos – antikonstitucinės. Ypatingos ideologijos jie neturi tiesiog nemėgsta kitokių. Yra rasinė neapykanta ir diskriminacija, pereinanti į fizinį smurtą”, – sako pareigūnas.

Atstovas spaudai pripažino: gali būti, kad skinai susiburs ir taps pavojingi ne tik atskiriems žmonėms. “Tokiu atveju būtų imtasi atitinkamų priemonių. Kita vertus, tai ir policijos reikalas – žiūrėti, kad riba nebūtų peržengta”, – tvirtina V. Makauskas.

Pareigūnas aiškino, kad tramdyti skinų vien dėl jų pažiūrų teisėsaugininkai negali. “Juk nesodinsi žmogaus į kalėjimą vien dėl jo įsitikinimų”, – sakė V. Makauskas.

Views All Time
Views All Time
6441
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!