| |

Tikimasi vaizdo telefonijos proveržio

Elektroninių inžinerinių sprendimų bendrovė “Fima” prognozuoja, kad Lietuvoje sparčiai populiarės vaizdo telefonija. Šio proveržio įmonė tikisi pradėjusi siūlyti savo partnerės amerikiečių telekomunikacijų kompanijos “Avaya” naujos kartos kompiuteriu arba įprastu būdu valdomus IP (internetinio protokolo) telefonus. Šie produktai, pasaulinėje rinkoje pasirodę praėjusių metų pabaigoje, leidžia vartotojams skambinant telefonu ne tik girdėti pašnekovo balsą, bet jį ir matyti. Tokios galimybės daugiausia naudojamos telekonferencijoms tarp vidutinių ir didelių įmonių filialų, bendravimui su užsienio partneriais, nes padeda operatyviau ir pigiau spręsti iškilusius klausimus. “Iki šiol telekonferencinių pokalbių galimybes ir dėl prastos vaizdo kokybės, ir dėl pakankamai didelių būtinųjų priemonių kaštų buvo išnaudojamos labai kukliai. Naujieji sprendimai situaciją kiek pakeis – lengvai jungiami prie įprastos telefoninės sistemos, daugelį dabar rinkoje esančiųjų jie lenkia ne tik paprastu valdymu ir daug kartų geresne kokybe, bet ir kelissyk mažesne kaina”, – sakė “Fima” Telekomunikacinių sprendimų departamento direktorius Eugenijus Kurtinaitis.

| |

UAB “Viginta” plečia duomenų perdavimo tinklus

UAB “Viginta” iš bendrovės “IBM Lietuva” duomenų perdavimo tinklų modernizacijai ir plėtrai įsigijo vieną patikimiausių įrangų pasaulyje “Cisco”. Pasak UAB “IBM Lietuva” integruotų technologinių paslaugų vadovo Antano Uršulio, modernizavus duomenų perdavimo tinklą, bus išplėstas ir užtikrintas ryšio patikimumas. Šis sprendimas leis padidinti duomenų perdavimo srautus bei vartotojams ateityje pasiūlyti naujas paslaugas. Pernai UAB “Viginta” įsigijo bendrovę “Salmija”, teikiančią kabelinės televizijos, duomenų perdavimo ir fiksuotojo telefono ryšio paslaugas Grigiškių bei Lentvario gyventojams, taip pat – bendrovę “Socius Tuus”, teikiančią kabelinės televizijos ir interneto paslaugas Vilniaus Pilaitės mikrorajono gyventojams, ir bendrovę “Duomenų tiltas”, kurios pagrindinė veiklos kryptis – spartus duomenų perdavimas internetu Vilniaus miesto gyventojams ir įmonėms. “Sujungus šias kompanijas, naujai įsigyta technika padės modernizuoti, plėsti ir apjungti esamų bendrovių duomenų perdavimo tinklus, – teigia “Viginta” generalinis direktorius Vilius Macijauskas. Be to, tai padės užtikrinti geresnę paslaugų kokybę, duomenų pralaidumą bei galimybę abonentams pasiūlyti naujas paslaugas. Viena iš jų – Skaitmeninė TV”.

| |

Vienkiemių gyventojai bus saugesni

Švenčionių r. vienkiemių gyventojai gali jaustis saugesni. Jiems buvo išdalinti skubiosios pagalbos iškvietimo įrenginiai. Jais vienu mygtuko paspaudimu galima išsikviesti policiją, medikus ar ugniagesius. UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“, bendradarbiaudamas su Policijos departamentu, Savivaldybių asociacija bei Apsaugos centru (UAB „AKTKC“), Švenčionių rajono vienkiemių gyventojams įteikė 20 tokių įrenginių. Šio rajono gyventojams neatlygintinai įteikta 20 skubiosios pagalbos iškvietimo įrenginių, kuriuos naudojant bus prisidedama prie kaimo gyventojų saugumo užtikrinimo. Pristatymo ceremonijoje, kuri vyko šio rajono savivaldybėje, dalyvavęs policijos generalinio komisaro pavaduotojas Vytautas Navickas priminė 2004 m. pradėto įgyvendinti projekto pradžią, supažindino su tolimesniais planais bei perspektyvomis. Šiuo metu šalyje yra 19 500 vienkiemių, kuriuose gyvena apie 22 300 gyventojų. Švenčionių rajone yra 145 nuo miesto nutolusios sodybos. Savivaldybių asociacijos prezidentas Vytautas Kvietkauskas dėkojo policijai, projekte dalyvaujančioms bendrovėms už žmonių saugumui skirtas pastangas.

Optika prieš DSL: kas ką? (su VIDEO)
| |

Optika prieš DSL: kas ką? (su VIDEO)

Optinės technologijos, arba šviesolaidinis internetas bei DSL – šiuo metu pačios populiariausios interneto ryšio technologijos. Ir nors DLS vartotojų yra daugiau, tačiau ar tikrai ši technologija pati geriausia? Šioje publikacijoje – išsamus šių abiejų technologijų palyginimas. Visų pirma, kokios šių abiejų technologijų svarbiausios savybės? DSL yra nauja modemo technologija, kuri gali vieną porą varinių telefono laidų paversti trijų kanalų duomenų perdavimo sistema. Tai labai paplitęs ryšio kanalas visame pasaulyje, tačiau jo kainos ir kokybės santykis – itin prastas. Šviesolaidinis, arba optinis internetas – bene pats moderniausias ryšio kanalas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Lietuvoje šį plačiajuostį ryšį teikia „Penkių kontinentų komunikacijų centras“. Tai – nenutrūkstamas ryšys, mat šiuos laiduose, skirtingai nei variniuose laiduose, yra naudojama šviesa, o ne elektra (t.y. ryšys keliauja šviesos pluošto kabeliais). Kartu su maža kaina tai – didžiausias tokio ryšio privalumas.

Paryžius taps bevielio ryšio sostine
| |

Paryžius taps bevielio ryšio sostine

“Cisco” patvirtino kartu su Paryžiaus transporto valdyba rengianti bevielio ryšio vietinių tinklų (WLAN) diegimo metro stotyse projektą. Pagal jį daugumoje Paryžiaus metro stočių bus įrengtos “Wi-Fi” įrangos antenos, užtikrinančios bevielį ryšį 100 metrų spinduliu nuo stoties. Tai “Cisco” atsakas į “Intel” iniciatyvą – ši kompanija pasišovė įrengti viešojo naudojimosi WLAN tinklus Paryžiaus viešbučiuose, baruose ir restoranuose. Metro stotys Paryžiuje viena nuo kitos yra vidutiniškai per 550 metrų, o tai reiškia, kad jose įdiegus WLAN, bevielio ryšio aprėptis apims kone visą miestą. Bazinės WLAN stotys tarpusavyje bus sujungtos beveik 40 tūkstančių kilometrų ilgio šviesolaidžiais.

| |

Žiedinis markerinis kreipties būdas

Šiame protokole yra naudojamas markeris arba ženklas (token). SD (Starting Delimiter – pradžios riboklis) skiriasi nuo visų kitų duomenų tuo, jog jame yra pažeidimas V (violation) – specialiai įvedamas kanale naudojamo kodo sulaužymas. ED (Ending Delimiter – pabaigos riboklis) sukuriamas taip pat naudojant panašius pažeidimus. Tačiau jei SD šie pažeidimai yra užkoduojami derinant juos su 0, tai ED yra naudojamas ir 0, ir 1 derinys. 14 pav. yra parodyti abu laukai, kartu su AC (Access Control – kreipties valdymas) lauku.

| |

Kaip dirba kabeliniai modemai?

Idėja naudoti esamus ryšio linijos duomenų signalų perdavimus ne nauja. Būtent taip dirba paprastas modemas, kuris perduoda informaciją telefono linijos pagalbą. Bet tokio ryšio galimybės ribotos, ir tai priverčia Internet tiekėjus ieškoti naujų kelių į vartotojo namus. Jei, paskaičiuoti kiek kabelių yra kiekviename bute, tai galima pastebėti, kad jų paprastai yra trys: elektros (220V), telefono ir televizoriaus. Elektros tinklą sudėtinga vartoti. Telefono linijos galimybės pilnai išnaudotos. Lieka televizijos kabelis.

| |

Kompiuterių tinklų aparatinė dalis

Dviejų taškų tinklai turi daug sujungimų tarp atskirų kompiuterių porų. Kad patektu iš šaltinio į paskirties tašką, paketas šio tipo tinkluose gali pirmiau patekti į vieną ar daugiau tarpinių kompiuterių. Dažnai yra galimas padaugintas, įvairaus ilgio kelias, todėl maršruto parinkimo (routing) algoritmai vaidina svarbų vaidmenį šiuose tinkluose. Kaip taisyklė mažesni, geografiškai lokalizuoti tinklai daugiau naudoja transliacijos tinklus, tuo tarpu kai dideli tinklai dažniausiai taškas-su-tašku.
Alternatyvus tinklų klasifikavimas yra pagal jų mastelį. Daugiaprocesorinių sistemų klasifikacija, išrikiuota pagal jų fizinį dydį. Tai nuo informacijos persiuntimo tarp atskirų kompiuterio plokščių, procesorių (0.1 m) iki pasaulinio tinklo interneto (10000 km). Atstumas yra svarbi klasifikacijos metrika, nes skirtingame mastelyje yra naudojama skirtinga informacijos perdavimo technika.

| |

Video informacijos perdavimas

Sėkmingas skaitmenizuotos kalbos perdavimas viešais Frame Relay duomenų tinklais iškėlė video paslaugų perdavimo tais pačiais ryšiais atsiradimą. Skaitmeninis video nėra naujiena. Juo naudojasi daugybė ISDN vartotojų, nuomojančių linijas. Pagrindinis video informacijos apjungtos su kalba suspaudimo standartas yra pavadintas H.320. Frame Relay nėra nieko naujo. Jis egzistuoja keletą metų ir yra pakankamai paplitęs po visą pasaulį. Nauja H.320 standarte yra tai, kad naudojamas pastovus duomenų srautas maršrutizuojamas Frame Relay tinkle.

| |

CSMA / CD standartas (ANSI / IEEE 802.3-1985)

CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access / Collision Detection – kolektyvioji našlio jutimo kreiptis su susidūrimų aptikimu) yra panašus į vietinių tinklų Ethernetą, nors ir nevisiškai jam tapatus duomenų perdavimo tinklo protokolas. Kodavimo ir iškodavimo dalis atitinkamai pakeičia signalo kodus ir kartu su SFD (Start Frame Delimiter – pradinis freimo riboklis) sukuria ir pašalina 64 bitų sinchronizavimo lauką užimančią preambulę. Šį lauką sudaro pakaitomis pasirodantys 1 ir 0, o jis baigiasi 1011. Taip pat naudojant aplanką (pad), nustatomas mažiausias freimo ilgis, reikalingas susidūrimams aptikti. Kanalo vadyba (link management) atsako už teisingą kreipties mechanizmo veikimą; tam yra panaudojami našlio jutimo bei susidūrimų aptikimo signalai. Naudojant CSMA/CD standartą galima rinktis įvairiausius perdavimo variantus, tokius kaip: plačiajuostį ar bazinės juostos, bendraašį kabelį ar neekranuotą vytąją porą, įvairią duomenų spartą ir įvairius linijos kodus.