Optinės technologijos, arba šviesolaidinis internetas bei DSL – šiuo metu pačios populiariausios interneto ryšio technologijos. Ir nors DLS vartotojų yra daugiau, tačiau ar tikrai ši technologija pati geriausia? Šioje publikacijoje – išsamus šių abiejų technologijų palyginimas.

Visų pirma, kokios šių abiejų technologijų svarbiausios savybės? DSL yra nauja modemo technologija, kuri gali vieną porą varinių telefono laidų paversti trijų kanalų duomenų perdavimo sistema. Tai labai paplitęs ryšio kanalas visame pasaulyje, tačiau jo kainos ir kokybės santykis – itin prastas.

Šviesolaidinis, arba optinis internetas – bene pats moderniausias ryšio kanalas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Lietuvoje šį plačiajuostį ryšį teikia „Penkių kontinentų komunikacijų centras“. Tai – nenutrūkstamas ryšys, mat šiuos laiduose, skirtingai nei variniuose laiduose, yra naudojama šviesa, o ne elektra (t.y. ryšys keliauja šviesos pluošto kabeliais). Kartu su maža kaina tai – didžiausias tokio ryšio privalumas.

Ar reikalinga speciali įranga, norint įsidiegti kažkurią iš šių dviejų technologijų savo namuose ar įmonėje? Be jokios abejonės. Jei norėsite įsidiegti DSL internetą, visų pirma jums reikės turėti fiksuoto ryšio liniją namuose, todėl čia prisideda papildomos išlaidos. Jei tokios linijos esate atsisakęs, tačiau norite įsivesti DSL, visų pirma jums reikės tapti fiksuoto ryšio abonentu. Ir, be jokios abejonės, mokėti abonentinį mokestį. Be to, jums reikės įsigyti ir specialų DSL modemą, kuris naujas ir kokybiškas paprastai kainuoja nuo 90 ar 100 litų. O interneto ryšys jums teikiamas variniais laidais, arba elektra, todėl yra tikimybės, jog jis gali trūkinėti (tai įtakoja elektriniai prietaisai, todėl kabeliai vedami kuo toliau nuo elektros laidų, tačiau trukdžių vis tiek ne visada pavyksta išvengti).

Kuo pasižymi plačiajuostis optinis ryšys? Visų pirma, toks internetas pastatus pasieka visiškai nepriklausomai nuo kitų operatorių, t.y. jums nereikia turėti fiksuotos telefono linijos. Vienintelė papildoma techninė įranga, kurios jums reikės – tai tinklo plokštė, kuri kainuoja nuo 30 litų. Beje, dabar daugelyje naujausių kompiuterių tinklo plokštės jau būna įdiegtos, todėl galbūt jums nereikės nieko pirkti. Visą reikalingą įrangą galite įsigyti el. parduotuvėje shop.commerce.lt.

Kaip jau minėjome, ryšys pasiekiamas šviesolaidžiu, o ne vario laidais, todėl jis nenutrūkstamas, daug spartnesnis bei kokybiškesnis, leidžiantis naudotis visomis interneto paslaugomis, tarp jų kokybiškai žiūrėti vaizdo failus bei įvairias transliacijas internetu, siųstis daug vietos užimančius duomenis (pavyzdžiui, filmus ar koncertų įrašus). Ryšio tinkle („Skynet“ tinklo viduje) greitaveika siekia iki 10 Mbps, tuo tarpu kiti tiekėjai kol kas gali pasiūlyti tik iki 2 Mbps. Toks plačiajuostis interneto ryšys ne tik kokybiškas ir spartus, bet ir labai saugus, mat visapusiškai užtikrinamos ir saugios bei greitos finansinės tranzakcijos bei saugus duomenų išsiuntimas bei priėmimas, taip pat kompiuterinio tinklo saugumas.

Toks ryšys bene labiausiai tinkantis verslo sektoriui, mat puikiai tinka rengti vaizdo konferencijas, užtikrina kokybiškus ir saugius vaizdo stebėjimo sprendimus. Vaizdo perdavimas optiniame tinkle yra itin aukštos kokybės (sparta siekia 1 Mb/s), todėl vaizdas yra nenutrūkstamas, realaus laiko, nėra vaizdo bei garso neatitikimų. DSL ryšiu vaizdas būtų nekokybiškas, trūkinėtų, vaizdo konferencijos būtų neryškios.

Vienas didžiausių optinio ryšio privalumų yra IP telefonija, arba internetinė telefonija. Kuo ji pasižymi? Visų pirma, kadangi skambučiams naudojamas interneto ryšys, skambinti į užsienį žymiai pigiau nei iš fiksuoto ar mobiliojo telefono. O esant kokybiškam interneto ryšiui skambučio kokybė praktiškai niekuo nenusileidžia tradicinio skambučio kokybei. Beje, „Penkių kontinentų komunikacijų centro“ teikiamame „Skynet“ tinkle visi skambučiai nemokami, be to, specialiaisiais numeriais gali pasiekti policiją, „Penkių kontinentų“ įmonių grupę, Klientų aptarnavimo skyrius.

Lukas Gudinauskas
„Penki kontinentai ONLINE“ apžvalgininkas



Interneto prieigos galimybės (VIDEO)



„Penkių kontinentų komunikacijų centras“ plečia „Skynet“ tinklo teritoriją
(VIDEO)



Atidarytas „Penkių kontinentų komunikacijų centro“ klientų aptarnavimo centras
prekybos ir pramogų sostinėje „Akropolis“ (VIDEO)



Sparčiausio Lietuvoje interneto bendruomenė – „SkyCommunity“ (VIDEO)



UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ (VIDEO)

Views All Time
Views All Time
10483
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!