Paukščių gripas nepripažįsta sienų

Jei kartais dar nežinotume, jog Europa neturi sienų, tai mums atskleistų migruojantys paukščiai. Kaip galimi paukščių gripo viruso pernešėjai, jie taip pat rodo, kad šioje srityje Europos Sąjunga privalo atlikti svarbų vaidmenį. Jau keletą mėnesių ES institucijos kovoja su paukščių gripo viruso keliama grėsme.

Šešiose ES valstybėse jau nustatytas H5N1 virusas. Nacionalinės stebėsenos tarnybos parodė savo efektyvumą atnaujindamos ir koordinuodamos informaciją ES lygmeniu, o plitimą užkertantys planai jau pradedami įgyvendinti. Ką dar galima padaryti? Europos atsakas – aktyviai veikti visais lygmenimis.

Pirmadienį žemės ūkio ministrai tarėsi, ar reikėtų paskiepyti visus naminius paukščius ir ar turėtų būti mokamos kompensacijos jų augintojams, kurie jau skaudžiai pajuto mažėjantį paukštienos vartojimą keliose šalyse, nors Europos naminių paukščių virusas dar nepalietė. Šio susitikimo metu nieko nenuspręsta, tačiau po to, antradienį, turėjo susitikti ES valstybių veterinarijos ekspertai, kad įvertintų teigiamas ir neigiamas skiepijimo puses. Nors skiepai pajėgia apsaugoti paukščius, tačiau jie taip pat gali paslėpti galimą infekciją. Paradoksalu, bet skiepijant būtų sunkiau kovoti su virusu.

Straipsniai 1 reklama

Po žemės ūkio ministrų susitikimo, šiuo metų ES pirmininkaujančios Austrijos kvietimu penktadienį Vienoje įvyks neeilinis sveikatos ministrų susitikimas. Ministrai turės galimybę išklausyti Pasaulio sveikatos organizacijos bei Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ekspertų patarimų. Nuo 2005 m. gegužės veikiantis centras yra nauja ES agentūra, įsteigta 2004 m. Europos Komisijos ir Parlamento sprendimu. Centras kaupia informaciją ir teikia mokslines žinias visoms ES institucijoms (žr. toliau pateiktą nuorodą).

Šiame etape Parlamentas atlieka daugiausia patariamąjį vaidmenį, tačiau jis taip pat gali teikti užklausimus kitoms institucijoms ir reikalauti jų paaiškinimų. Taigi vykstant pirmadienio žemės ūkio ministrų susitikimui, Žemės ūkio komitetui priklausantys EP nariai, norėdami sužinoti apie naujausius įvykius ir naujas taikomas priemones, galėjo pateikti klausimus Markosui KIPRIANU (Markos Kyprianou), Europos sveikatos ir vartotojų apsaugos komisarui (žr. pranešimą spaudai). Pernai gruodį Parlamentas taip pat patvirtino ataskaitą apie visas ES mastu taikomas priemones kovai su paukščių gripu. Ataskaitoje buvo raginama sukurti geriamus skiepus naminiams paukščiams, stiprinti ES šalių ypatingosios padėties planus bei koordinavimo priemones, geriau informuoti ir apsaugoti šios ūkio šakos darbuotojus, taip pat geriau koordinuoti žmonėms skirtų vakcinų kūrimą ir antivirusinių vaistų atsargų kaupimą.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *