Pirmadienį paukščių gripas vėl tapo dienos aktualija. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Kazimieras Lukauskas pasirašė iki gegužės 20 dienos galiojantį įsakymą, kuris draudžia naminius paukščius laikyti lauke. Tokiu būdu siekiama apsaugoti, kad naminiai paukščiai neturėtų kontakto su parskrendančiais migruojančiais ir galimai užsikrėtusiais laukiniais sparnuočiais. Nesilaikantiems įsakymo gresia iki 5 tūkstančių litų baudos arba bus imtąsi kraštutinių priemonių – paukščių sunaikinimo. Tačiau ne visi paukščių savininkai suskubo vykdyti įsakymo. Kaimo gyventojai sako bijantys inspektorių patikrinimo ir gresiančių baudų, bet prie kai kurių namų paukščiai vis dar vaikštinėja lauke.

Pirmadienį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba įsakymu uždraudė iki gegužės 20 dienos naminius paukščius laikyti lauke, tačiau ne visi gyventojai puolė jį vykdyti

Draudimo nepuola vykdyti

Moteris iš Vilniaus rajono Šriūbiškių kaimo skundžiasi, kad laikant vištas vien tik uždarytoje patalpoje jų svoris nukris, todėl neliks kitos išeities ir teks jas išpjauti. Dar antradienį ryte jos augintinės buvo išleistos į kiemą.15 vištų ir 3 žąsis mėsai bei kiaušiniams auginanti Renata tikino, kad paukščius tikriausiai bus išleidęs jos vaikas. “Žinau, kad jų negalima paleisti į lauką. Ryte vištos ir žąsys buvo uždarytos, bet, matyt, atviras duris netyčia paliko sūnus. Draudimo laikysimės. Pasitariau su mama ir nusprendėme, kad jei vištos ims lysti, jas pjausime”, – teisinosi moteris, visai neskubėdama paukščių suvaryti atgal į tvartą.

Šalies gyventojai skirtingai reaguoja į pranešimus apie mirtį nešantį gripą pasaulyje. Paukštienos pardavėjai sako, kad perkančiųjų šią mėsą ne mažėja, o paskelbus akcijas, kai paukštiena parduodama kiek pigiau, jų netgi padaugėja. “Praėjusią savaitę pas mus mėsa buvo pigesnė. Pirkėjų buvo daugiau. Būna, kad jie klausia, ar mūsų paukštiena saugi, kiti irgi dažnai kalba apie paukščių gripą, svarsto pirkti ar ne. Bet apskritai perkančių paukštieną šiek tiek sumažėjo”, – pasakojo sostinės Kalvarijų turgavietėje paukštieną parduodanti Natalija. Kiti prekiautojai teigia pastebėję, kad atsargesni tampa ir paukštienos dažniau atsisako senyvo amžiaus žmonės.

Paukštynų savininkai garantuoja, kad jų parduodama paukštiena yra saugi, tačiau itin griežtai bus kontroliuojamas paukštienos importas iš kitų šalių.

Virusas Lietuvos neaplenks

Kalvarijų turgavietėje dažnai paukštieną perkanti Veronika juokiasi iš bijančių ją pirkti žmonių. “Nebijau paukščių gripo. Juk mėsą užtenka gerai išvirti. Kadangi valgau tik paukštieną, ją ir toliau žadu pirkti”, – sako moteris.
Pasak Nacionalinės veterinarijos laboratorijos direktoriaus Jono Miliaus, paukščių gripas į Lietuvą turėtų ateiti pavasarį ir nėra jokios vilties, kad mūsų šalį jis aplenks. VMVT darbuotojai šiuo metu dirba beveik visą parą, tiria rastus negyvus sparnuočius. Vien per šventines dienas gauti 27 pranešimai apie nugaišusius paukščius. Kol kas nė vienu atveju pavojingas gripo virusas nenustatytas. VMVT specialistai ruošdamiesi galimam masiniam paukščių kritimui jau ieško vietų, kur galėtų būti laidojami nugaišę sparnuočiai, bet galutiniai sprendimai dar nepateikti.

Šiuo metu mirtį nešančio gripo atvejai užfiksuoti šešiose Europos Sąjungos valstybėse: Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Italijoje, Austrijoje ir Slovėnijoje. Žmonių aukų nuo jo Europoje kol kas nėra. Pagal Didžiosios Britanijos ornitologų informaciją dėl esamų klimato sąlygų laukinių ančių, gulbių, migracija šiuo metu vyksta anksčiau nei visada. Iš pietų grįžtančios gulbės į Lietuvą atskris maždaug už pusantro mėnesio. Aplinkos ministerija iki birželio 1-osios uždraudė gaudyti paukščius žiedavimo tikslais ir juos žieduoti.

Vasario 27-28 dienomis Paryžiuje organizuojamame susitikime Europos šalių atstovai nuspręs, ar reikia skiepyti paukščius. Pirmiausia tai būtų atliekama grėsmės zonose. Specialistai pabrėžia, kad paukščių skiepijimas visiškai neapsaugo nuo viruso, o tik sušvelnina ligos simptomus. Specialios vakcinos nuo H5N1 nėra, be to, paskiepyti paukščiai gali likti viruso nešiotojai.

Views All Time
Views All Time
3210
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!