Mamos žurnalas: Celiulitas

Facetune 1 Straipsniai.lt

Celiulitas, arba apelsino žievės simptomas, gali pradėti formuotis jau nuo paauglystės. Ši bėda kamuoja tik moteris. Kodėl atsiranda celiulitas, pasakoja Grožio terapijos ir kosmetologijos centro gydytoja konsultantė Giedrė Rukšienė.

,,Apelsininiai” amžiaus tarpsniai

Paplūdymyje ar pirtyje pastebime nemažai vyresnio amžiaus moterų, kurių šlaunys primena apelsino žievę. Dažniausiai jos būna apkūnios, ir celiulitas atrodo kaip vienas iš viršsvorio požymių. Tačiau gydytojai jums pasakys, kad celiulitas su apkūnumu tiesioginio ryšio neturi. Storulė gali turėti lygią kaip nutekintą odą, o liesa moteris atrodyti “tikras apelsinas”. Amžius tiesioginės įtakos celiulito formavimuisi neturi, bet kai kurie moters gyvenimo etapai yra tarsi padidintos rizikos laikas. Brendimo metu celiulitas pasirodo 15% , nėštumo metu – 25%, klimakteriniu laikotarpiu 30 – 35% moterų.

Paveldėti genai lemia, ar lytiškai subrendus celiulitas formuosis, ar ne. Mat ,,gumbuotos”odos atsiradimą lemia moteriški hormonai. Dažnai jaunos moterys pastebi, kad po nėštumo ir gimdymo suspaudus šlaunį, po oda matosi gumbelių. Nėštumo metu vyksta aktyvūs hormoniniai pokyčiai, tai turi įtakos celiulitui išsivystyti.

Straipsniai 1 reklama

Vyrai celiulitu nesiskundžia

Vyrų celiulito problemos nekamuoja, nes jų organizme mažai hormono estrogeno. O moters organizmas pritaikytas gyventi ciklais. Pirmajame menstruacijų ciklo etape yra daugiau tokių hormonų, kurie didina  kraujagyslių pralaidumą, gerina skysčių apykaitą audiniuose. Antrasis etapas fiziologiškai pritaikytas galimam moters nėštumui. Būtent tada vyksta organizmo riebalų kaupimas. Jie kaupiasi apatinėje kūno dalyje, kad nėštumo metu apsaugotų vaisių. Riebalai kaupiasi ne tik ant pilvo ar šlaunų, bet ir vidaus organuose, paruošdami moterį galimam gimdymui.

Nėštumas – padidintos rizikos laikas, nes visus  9 mėnesius organizmas kaupia riebalų atsargas. Dažniausiai jos ,,nusėda” ant klubų, šlaunų, sėdmenų.

Vėliau dar seka maitinimo krūtimi mėnesiai. Neretai praėjus porai ar trims metams po pirmojo gimdymo moteris ima lauktis antro vaikelio. Kad po ,,motinystės maratono” oda išliktų graži, reikia pradėti kovą su celiulitu jau nuo pirmųjų nėštumo mėnesių.

Celiulitas – paskutinė stadija

,,Apelsino žievę” arba panikulopatiją turi daugelis moterų. Vienoms ji beveik nepastebima, 1 – 2 stadijos, kitoms ryškesnė, 3 stadijos. Paskutinė, 4 – oji stadija vadinama celiulitu. Tai jau uždegimas – riebalinio audinio nekrozė.

Šią būklę dažniausiai lydi odos paraudimas, patinimai ir skausmingumas. Jeigu pirmųjų stadijų panikulopatija yra daugiau kosmetinis defektas, tai celiulitas jau laikomas funkciniu sutrikimu – liga.  Tokiu atveju kremai jau nebepadeda, reikalingas gydymas.

Kapsulės ir tiltai

Mes matome, kaip atrodo “apelsino žievės” išvaizdos oda. Jeigu patyrinėtume mikroskopu celiulitinius gumbelius, pastebėtume, kad tai sudėtingos struktūros dariniai. Dideles riebalinio audinio sankaupas dengia jungiamojo audinio kapsulė, sudaryta iš kolageno skaidulų, o šias jungia gliukozės tilteliai.

Norėdami mažinti apelsino žievės simptomus, turime suardyti visą šią struktūrą. Todėl aktyviai sportuojant svoris gali kristi, bet celiulitas ir toliau ramiai ,,snausti”. Taigi, reikia papildomų pastangų, kad oda vėl taptų lygi.

Masažas, kremai, procedūros

Kovojant prieš celiulitą, tinka visos priemonės, kurios gerina medžiagų apykaitą, mažina riebalų kaupimąsi. Vienas iš veiksmingų būdų – masažas. Nesvarbu, ar jį atlieka masažistas, ar moteris pati masažuoja kūną specialiais šepečiais, masažuokliais. Nereikėtų pamiršti dietos, bei profesionalių procedūrų salonuose.

,,Apelsino žievę” galima  paveikti aktyviais kremais ir serumais. Kosmetikos priemonės tirpdo gliukozės tiltus, todėl riebalų kapsulės atitrūksta viena nuo kitos, išsijudina. Pagerėja medžiagų apykaita. Oda tampa stangresnė.

Apelsiną nulupti nelengva

Oda lygėja labai pamažu. Tai ne savaičių, o mėnesių darbas. Tačiau net sėkmingai atsikračius celiulito negalima užsimiršti. Pakanka keletą mėnesių nebesportuoti, valgyti daug ir riebiai, užgeriant gazuotais limonadais, ir celiulitas vėl bus toks, koks buvęs.

Kartais moterys mano, kad prieš celiulitą kovoti beviltiška.  Sveikas gyvenimo būdas, profilaktinės procedūros, įvairūs kremai bei serumai ir rezultatais liksite patenkintos. Juk liūdna sulaukti vasaros ir drovėtis užsivilkti naują maudymosi kostiumėlį. Juo labiau, kai tau tik 20 ar 30…

,,Mamos žurnalas”, 2001 m., Nr.5 

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *