Ištirpusios depresijos skonis
Tuo metu, kai vieni žmonės depresiją vadina „madinga“ liga, o kiti mano, kad tai žmogaus silpnumo požymis, specialistai atranda vis daugiau įrodymų, kurie leidžia depresiją priskirti prie lėtinių, visą gyvenimą trunkančių ligų. Tai iš esmės keičia ir požiūrį į gydymą: jis turi būti ilgalaikis, o kai kuriais atvejais – tęstis ir visą gyvenimą. Priešlaikinis gydymo nutraukimas ar vaisto vartojimas nepakankamomis dozėmis skatina užtrukusių, gydymui atsparių depresijos formų atsiradimą. Tai sutrikdo žmogaus šeimyninius santykius, darbinę ir socialinę veiklą bei padidina savižudybės riziką. Planuojant depresijos, kaip lėtinės ligos, gydymą, svarbu parinkti tokį medikamentą, kurį būtų patogu vartoti ilgą laiką, užkertant kelią atkryčiui.
Kokios galėtų būti optimalaus vaisto depresijai gydyti savybės?
Galima išvardyti nemažai, bet pagrindinės, kurias pabrėžia pacientai ir apie tai teiraujasi gydytojų, galėtų būti šios:
• Vaisto efektyvumas.
• Geras vaisto toleravimas. Neužmirškime, kad daugelis antidepresantų, ypač senesniosios kartos, sukelia daug nepageidaujamų poveikių (mieguistumą, regėjimo sutrikimus, vidurių užkietėjimą, silpnumą, pulso padažnėjimą ir t.t.). Daugumai pacientų juos sunku toleruoti, o dirbantys žmonės negali tęsti savo įprastos veiklos. Pacientas, užuot galvojęs, kaip gydymą tęsti, galvoja tik kaip greičiau jį nutraukti…
• Ankstyva veikimo pradžia. Yra žinoma, kad dauguma antidepresantų pradeda veikti maždaug tik po keturių savaičių. Šis laiko tarpas žmogui, kuris nemato savo gyvenime nieko šviesaus, gali pasirodyti nepakeliamas ir, dar blogiau – pastūmėti jį į savižudybę. Kiekviena diena šiuo atveju įgauna aukso kainą.
• Privatumo išsaugojimas. Dauguma sergančiųjų nenorėtų, kad apie jų ligą žinotų visai svetimi asmenys. Tuo tarpu privatumą užtikrinti sunku, jei kelis kartus per dieną tenka gerti vaistų, ieškoti stiklinės vandens ar nervintis jos neradus. Galų gale šiais visuotinės konkurencijos laikais prisipažinimas, kad sergi ir vartoji vaistų, gali garantuoti priskyrimą į rizikos grupę ir galimybę būti pirmuoju eilėje mažinant etatus.
• Vaistas, kurio užtektų vartoti vieną tabletę per dieną. Yra nustatyta, kad kuo dažniau per parą pacientui tenka gerti vaistų, tuo didesnė tikimybė, kad jis nustos jų gerti ar bent jau vartos nepakankamomis dozėmis.
• Vaistas turėtų turėti keleriopą poveikį daugybei su depresija susijusių simptomų, visų pirma – nerimui ir nemigai. Šie du depresijos palydovai daro ja sergančio asmens gyvenimą visiškai nepakenčiamą.
• Patogi vaisto forma. Pavyzdžiui, malonaus skonio, nedidelė, nedirginanti burnos gleivinės ir skrandžio – tiesiog burnoje tirpstanti tabletė.
Žinoma, kiekvienas depresija sergantis žmogus atrastų dar daugybę kriterijų, kurie, jo manymu, būtini, kad vaistas būtų idealus…
Ką gali pacientai gauti jau dabar?
Dabartinė farmacijos pramonė daro viską, kad kiekvienas surastų sau “tinkamiausią” vaistą. Daugeliui nuo depresijos kenčiančių žmonių toks vaistas gali būti greitai burnoje tirpstanti mirtazapino tabletė, plačiau žinoma Remeron SolTab pavadinimu.
Efektyvumas
Šis vaistas labai efektyvus. Tai garantuoja jo veiklioji medžiaga, kurios dėka jis veikia dvi svarbiausias grandis smegenyse, atsakingas už depresiją.
Geras toleravimas
Šis vaistas gerai toleruojamas ir puikiai tinka žmonėms, kurie nori išlikti darbingi gydymo metu.
Greita veikimo pradžia
Tokia savybė taip pat būdinga šiai tirpiai antidepresanto formai. Ją užtikrinta jau minėtoji unikali jo cheminė sandara. Šis vaistas pradeda veikti per 7 dienas. Be to, greitai burnoje tirpstančios tabletės forma užtikrina labai gerą veikliosios medžiagos pasisavinimą.
Privatumo garantija
Naujoji tirpi mirtazapino forma šiuo atveju unikali. Jo tabletė per 30 sekundžių ištirpsta burnoje, ir niekas nepastebės, kad jūs gydotės. Jokiu skysčiu jos užgerti nereikia, ir ji yra malonaus apelsinų skonio.
Poveikis kitiems depresijos simptomams
Tirpi tabletė nuo depresijos stipriai mažina ne tik depresiją, bet ir nerimą, kuris vargina beveik kiekvieną sergantįjį depresija. Be to, ji pasižymi ypatingu poveikiu miegui: atnaujina depresijos metu sutrikusią miego struktūrą, pagerina jo kokybę. Paprastais žodžiais tariant – suteikia pailsėjimo jausmą nubudus. Taigi tai tarsi trys vaistai viename.
Vaisto forma
Turbūt dar nėra vaisto, kuris patenkintų kiekvieno svajones, tačiau tirpi tabletė turi tikrai nemažai gerų savybių: ji ne tik veikia greitai ir nedirgina skrandžio gleivinės, nes ištirpsta burnoje. Tai naujos kartos naujų technologijų tabletė – vaistas, į kurį lygiuosis ateities vaistų kūrėjai.
Visos šios savybės leidžia Remeron SolTab vertinti kaip labai pažangų vaistą nuo depresijos. Depresijos, kuri ištirpsta, palikdama tik malonų apelsinų skonį…
Gyd. Ramunė Mazaliauskienė
Žiegždrių psichiatrijos ligoninė
“Sveikas žmogus” 2004 m. Nr. 9