Ateik ir pabandyk pats!

Tai viena seniausių iki šiol praktikuojamų sporto šakų. Šaudymo iš lanko istorija yra glaudžiai susijusi su pačios žmonijos istorija.

Manoma kad lankas ir strėlė buvo pradėti naudoti dar Akmens amžiuje. Senovės egiptiečiai lanką pritaikė medžioklėje ir kare.

Į Japoniją lankas atėjo 6 a. Vienas iš karo menų vadinosi kyujutsu (lanko menas), dabar žinomas kaip kyudo (lanko kelias). Kyudo ir šiuo metu praktikuojamas laikantis griežtų tradicijų: po kelių ritualinių judesių, lankininkas prieina prie šaudymo linijos, šauna į 36 cm skersmens taikinį iš 28 m atstumo. Lankas yra 2,21 m ilgio ir padarytas iš laminuotų bambuko ir medžio juostelių.

Graikų – romėnų periode lankas labiau buvo naudojamas medžioklėje, negu kare. Lankininkų atvaizdus galime rasti ant to meto molio dirbinių. Graikai ir romėnai samdė Kretos gyventojus, kaip lankininkus. Romėnai buvo laikomi prastesniais lankininkais, kadangi iki 5 a. jie lanko templę tempdavo iki krūtinės, vietoj to kad temptų daugiau – iki veido, kas leidžia šaudyti taikliau.

Jų priešininkai dažnai būdavo pranašesni. Pavyzdžiui partiečiai mokėjo jodami visu greičiu apsisukti balne ir šaudyti atgal.

XVII a. atsiradus šaunamiesiems ginklams, lankas, kaip kovos priemonė buvo išstumtas ir naudojamas tik sportinių varžybų metu.

Buvo rengiamos varžybos tarp lankininkų ir šaulių iš šautuvo. Vienose tokiose varžybose Anglijoje 1792 metais buvo šaunama po 20 šūvių iš 91 metro atstumo. Suvedus rezultatus paaiškėjo, kad vidutiniškai į taikinį buvo pataikyta po 16 strėlių ir tik po 12 kulkų. Todėl nenuostabu, kad iki XVIII amžiaus lankas gerose rankose buvo pavojingesnis už šautuvą. Vėlyvesniais laikais liko tik medžioklinis ir sportinis šaudymas iš lanko.

Kas tai yra?

Tai olimpinė sporto šaka. Tarptautinė lankininkų federacija FITA jungia 130 pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvą (nuo 1999 m). Lietuvos lankininkų federacija – LLF – įkurta 1998m.

Šaudymas iš lanko lavina dėmesį, judesių tikslumą ir koordinaciją, reikalauja iš sportininko gero fizinio pasirengimo, ištvermingumo, jėgos valdymo, maksimalios koncentracijos ir psichologinės savitvardos.
Tai sporto šaka, kurioje dalyvis naudoja lanką ir strėles šaudymui į taikinius, turinčius 10 koncentrinių apskritimų. Taškai skaičiuojami pagal tai, į kurį apskritimą strėlė pataikė. Didžiausias rezultatas – 10 – gaunamas pataikius į centrinį apskritimą. Kuo toliau nuo centro, tuo mažesnis rezultatas. Pataikius į liniją, skaičiuojamas didesnis rezultatas. Nepataikius į taikinį, taškai neskaičiuojami.
Taikiniai yra spalvoti, du centriniai apskritimai, kurie reiškia rezultatą 10 ir 9 – geltonos spalvos, 8 ir 7 – raudonos, 6 ir 5 – mėlynos, 4 ir 3 – juodos, 2 ir 1 – baltos.

LANKAI

Reikėtų pradėti lanko apibūdinimą ir jo pasirinkimą nuo bloko. Jų yra visa galybė, tačiau galima būtų išskirti keturias pagrindines grupes: apvalūs, minkšti (angl.soft), kieti (angl.hard) ir viengubi (solo). Priklausomai nuo to ko jus tikites, reikėtų ir rinktis bloką. Vieni iš pasirinkimo faktorių galėtų būti: greitis, triukšmas, patogumas, sunkumas, ir t.t.

Apvalus blokai: jie priklauso lėčiausiems lankams. Tačiau juos iki šiol naudoja, kadangi šaudymas iš jų būna taikliausias. Jie mažai vibruoja ir lengvai galima atlikti nustatymus. Medžiotojai juos retai renkasi, kadangi strėlės trajektoriją primena lanką.

Minkštieji blokai: lėčiausi lankai, kuriuos gali išsirinkti medžiotojai. Jie visiškai begarsiai, lengvai nustatinėjami.
Kietieji blokai: Kitaip dar vadinami – kapojantys (hatchet – angl. kirvis). Patys griečiausi iš dvigubų blokų. Tačiau jie turi kelis, gal rimtus minusus. Lengvai yra “pažeisti” nustatymus, be to jie gan triukšmingi. Taip pat reikėtų paminėti kad yra sunkiau taikliai šaudyti. Bet jei esate patyręs šaulys, pasikartojantys nustatymai, gali neberūpėti, dėl galimo pasiekti didelio greičio.

Viengubi blokai: tai vienas kietas ir vienas apvalus blokai. Matt McPherson, padaręs tokį atradimą įtakojo didžiąją lankų rinkos. Tai labiausiai mėgiami lankai. Labai langvai yra atliekami nustatymai. Yra pasiekiamas toks pats greitis, kaip ir dvigubų lankų. Jie yra betriukšmiai.

Nepriklausomai, kuri iš tipu jus pasirinksite, reikės gerai išmokti atlikti nustatymus. Geriausia jei jums padėtų patyręs šaulys arba pardavėjas. Kadangi nustatymų specifiką priklausys nuo daugelio faktorių: jūsų amžiaus, svoris, jėgos ir t.t.

PRAMOGĄ ORGANIZUOJA
UAB “Pramogų Pasaulis”
Telefonas pasiteiravimui: 867611122

Views All Time
Views All Time
4197
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!