Pavojingos situacijos parašiutų sporte – skleidimosi metu

D.Poynter and M.Turoff „Parachuting: The Skydivers Handbook”

5. Skleidimosi metu
Dažniausiai pasitaikantys atvejai yra žiedo nesuradimas ir per sunkus žiedo/medūzos traukimas.

5.1. Nerandi žiedo
Yra daug įvairių sistemų pagrindinio kupolo skleidimo sistemų. Įvairiose sistemose skleidimo žiedą prilaiko Velcro kišenės, elastinio audinio kišenės, arba tvirtos guminės kilpos – priklausomai nuo įrangos tipo ir gamybos metų.

Straipsniai 1 reklama

Kas tą žiedą belaikytų – visiems atvejams galioja viena taisyklė. Jei pirmuoju bandymu skleisti parašiutą nepavyko surasti žiedo, jo ieškoti tegalima VIENĄ kartą. Dešine ranka siekiame pagal kojos diržą link vietos, kurioje turi būti žiedas. Jei žiedo neradai – iš karto skleidi atsarginį parašiutą. Labai tikėtina, kad žiedas išsprūdo iš savo vietos ir srautas jį tempia iš paskos. Prie žiedo pritvirtintas lankstus kaištis vis dar laiko parašiuto kuprinę tvirtai uždarytą, ir surasti besivelkantį žiedą nelengva. Žiedą surasti bandoma tik vieną kartą todėl, kad nepatyręs parašiutininkas, užsiėmęs žiedo paieškomis, gali prarasti aukščio kontrolę. Būtina ant žemės periodiškai treniruotis judesius skleidžiant parašiutą žiedu, ar medūza, ir judesius ieškant žiedo, jei pirmu bandymu nepavyko jo surasti vietoje.
Kas dar gali įvykti – tai nepilnai ištrauktas žiedas, ar medūza. Vėlgi – treniruojantis skleidimą, būtina imituoti platų mostą ranka, kad kuprinės uždarymo lankstus kaištis būtų pilnai ištraukiamas. Ką reiktų pasistengti padaryti – tai nepamesti žiedo po to, kai parašiutas išskleistas. Treniruojantis skleidimą ant žemės, verta atitdirbti ir ištraukto žiedo užkišimą už rūbų, ar į specialią kišenę ant kuprinės.
Taip pat ir su medūza – ji plačiu mostu pilnai ištraukiama iš kišenės, ir iš karto paleidžiama į oro srautą.

5.2. Neišsitraukia žiedas/medūza
Žiedą gali būti per sunku ištraukti dėl perlenkto lankstaus kaiščio, dėl nevisai teisingo kupolo sudėjimo į kuprinę – kai neužpildomi kuprinės kampai, o visas kupolas paliekamas kuprinės centre. Medūzą gali būti sunku ištraukti dėl to, kad ji susiglamžė kišenėje. Jeigu jaučiate neįpastą pasipriešinimą traukiant žiedą/medūzą, dar galite atlikti du greitus bandymus (gal net su abiem rankomis, išlaikant stabilią kritimo poziciją). Jei tai nepadėjo – iš karto skleidžiate atsarginį kupolą.
Įgavus daugiau patirties, medūzos skleidimas nebeatrodo kažkuo ypatingas šuolio momentas – judesys atliekamas lengvai, be įtampos, pusiau automatiškai. Traukiant žiedą/medūzą, panaudojama apie 10 kg jėgos. Jei jums keletą kartų sunkiai išsitraukė žiedas/medūza, galima silikono arba teflono aerozoliu papurkšti lankstų kaištį, kuprinės uždarymo kilpą arba uždarymo adatą. Skirtumą pajusite iš karto, ir ši procedūra bus efektyvi daugelio šuolių metu. Jeigu, apžiūrėdami savo sistemą, pastebėjote sulinkusią arba apdaužytą ir nelygią kuprinės adatą – kreipkitės į rigerį, kad pakeistų netikusius komponentus tvarkingais.

5.3. Nedirbanti medūza

5.3.1. Medūzos užtemimas
Dažniau tai gali atsitikti su spyruokline medūza, jei spyruoklė yra sulinkusi, ar per silpna, kad išmestų medūzą į srautą. Medūza išeina iš kuprinės, tačiau lieka plaktis prie parašiutininko nugaros išretėjusio oro zonoje.
Gali toks triukas atsitikti ir su išmetama minkšta medūza, jeigu ji tik ištraukiama iš kišenės ir paleidžiama, bet plačiu rankos mostu neišmetama į greitą oro srautą.

Padėtis lengvai ištaisoma, jei žiedo/medūzos ištraukimo metu lengvai pavirsti ant šono, arba kiek nuimdamas nuo srauto abi rankas, pavirsti žemyn. Tada srautas iš karto pagauna medūzą, ir viskas toliau vyksta normalia tvarka. Šiuos judesius, kuriais ginamės nuo medūzos užtemimo, verta aptarti ir pasitreniruoti su patyrusiu instruktoriumi ant žemės.

5.3.2. Įstrigusi medūza
Jeigu minkšta išmetama medūza netvarkingai sulankstoma, ar netvarkingai sukišama į kišenę, ištraukimo metu ji gali kišenėje susiplakti į kietą guzą, kurį bus sudėtinga iš ten išlupti. Jei nepavyko jos ištraukti pirmu bandymu – dar kartą gali bandyti visa jėga, jei neišėjo – iš kart skleidi atsarginį kupolą.

5.3.3. Velkama medūza.
Būna du velkamos medūzos atvejai – ilga ir trumpa velkama medūza.
Trumpa velkama medūza gali įvykti dėl to, kad medūzos juosta yra užsikabinusi, ar apsivyniojusi apie kojos diržą, ar kuprinės detalę. Šios problemos išvengiama, jei dedant parašiutą atkreipiamas dėmesys į teisingą medūzos juostos sutvarkymą. Prieš šuolį tikrinant parašiutininko įrangą, būtina atkreipti dėmesį į teisingą medūzos juostos sudėjimą. Medūzos kišenei esant ant kojos diržo ir jei užsidedant kuprinę kojos diržas yra persukamas, medūzos juosta apsisuks apie kojos diržą. Išmetus medūzą, ji vilksis sraute iš paskos, laikoma kojos diržo, tačiau kuprinės atidaryti negalės. Trumpos velkamos medūzos atveju patartina negaišti laiko (ir aukščio) besiaiškinant, už ko ji ten užkliuvus, o iš kart skleisti atsarginį kupolą.

Ilga velkama medūza – kai medūzos juosta ištraukiama visu ilgiu, bet ji vis tiek neištraukia kuprinės uždarymo adatos. Priežastys gali būti suplyšusi ir nepakankamą jėgą išvystanti medūza, neatidaryta medūza (kolapsinės medūzos atveju), gali būti per trumpa kuprinės kilpelė, nelygi (apdaužyta, surūdijusi, šerpetota) adata, neteisingas kupolo kameros sudėjimas į kuprinę (visa kupolo masė sudedama į kuprinės vidurį, o ne tolygiai paskirstoma, užpildant kampus). Visas šias priežastis galima eliminuoti teisinga technikos priežiūra – pastebėjus minėtus defektus, geriausia iš karto kreiptis į rigerį, kad pakeistų nekokybiškas sistemos dalis. Taip pat būtina stropiai tikrinti medūzos juostos sudėjimą ir tvirtinimą, kai dedame savo parašiutą, ir prieš šuolį.

Jeigu jums atsitiko ilgos velkamos medūzos atvejis, nebandykite pataisyti situacijos kazka grabaliodamas už nugaros. Vienų ekspertų teigimu, reikia nedelsiant “šauti” atsarginį kupolą, kiti ekspertai įsitikinę, kad būtina prieš tai atkabinti pagrindinį kupolą.

Klausimą laikome išspręstu, jeigu ant jūsų sistemos yra sumontuotas taip vadinamas tranzitas – sistema, kai skleidžiamas atsarginis kupolas automatiškai atkabina pagrindinį kupolą.

Man asmeniškai labiau įtikinama atrodo ši taisyklė – jei nelietei medūzos (t.y. jei ji likusi kišenėje arba kuprinėje) – nereikia atkabinėti pagrindinio kupolo ir skleidžiamas iš karto arsarginis. Argumentas – jei turi ilgą velkamą medūzą, tai, išėjus iš kuprinės atsarginiam parašiutui, atsiranda laisvumas kuprinėje, ir gali pradėti skleistis pagrindinis kupolas (suveiks velkama medūza). Du sparno tipo kupolai besiskleisdami gali susipinti, jei nesuspėsi atkabinti pagrindinio kupolo. Jei medūzą išmetei – nesvarbu, kaip ji ten yra velkama – būtų geriau atkabinti pagrindinį kupolą (tiksliau jo laisvagalius, nes pats kupolas vis dar kuprinėje) ir tik po to skleisti atsarginį kupolą.

Taigi – šių nemalonumų išvengiame pasirūpindami gera savo sistemos technine būkle, stropiu kupolo sudėjimu ir sistemos patikrinimu prieš šuolį.

Views All Time
Views All Time
2646
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

− 3 = 2