Ledo ritulys buvo išrastas Kanadoje XIX a. viduryje. Pirmosios užfiksuotos varžybos vyko Kingstone 1855 metais. Po dvidešimt ketverių metų Makgilo universiteto Monrealyje studentai susistemino taisykles, ir visoje Kanadoje susikūrė daugybė klubų bei lygų. Rungtis sparčiai vystėsi, 1917 m. buvo įkurta Nacionalinė ledo ritulio lyga (NHL). Pirmaisiais jos egzistavimo metais penkios komandos sužaidė 22 rungtynes. Dabar NHL sudaro 30 Kanados ir JAV komandų, ji ir toliau plečiasi. Vyrų ledo ritulys tapo olimpine rungtimi 1920 m., moterų – 1998 m. Megėjų ledo rutulio čempionatai vyksta kasmet nuo 1930 metų. Ledo ritulys žaidžiamas maždaug 30 šalių, jis populiariausias Šiaurės Amerikoje, Skandinavijoje ir Rusijoje.

Komandą sudaro mažiausiai 20 žaidėjų. Rungtynių metu arenoje yra po 6 žaidėjus iš kiekvienos komandos, žaidėjai keičiasi beveik kas minutę. Ledo rutulys žaidžiamas 3 kėlinius po 20 minučių, dvi pertraukos trunka po 15 minučių. Žaidimas dažnai stabdomas fiksuojamos nuošalės, skiriami baudiniai, žaidėjai patiria traumas – todėl paprastai trunka nuo 2 iki 3 valandų. Kas kėlinį komandos keičiasi pusėmis. Kai komanda žaidžia nepilna sudėtimi, ji privalo turėti savo arenoje mažiausiai 4 žaidėjus, įskaitant vartininką. Jei pasibaigus rungtynėms skirtam laikui rezultatas yra lygus, pridedamas papildomas 5 – 20 minučių laikas. Tarptautiniame ledo rutulyje, jei rezultatas yra lygus, seka “susišaudymas”: po 5 žaidėjus iš kiekvienos komandos stengiasi įmušti įvartį nuo arenos vidurio, komandos keičiasi. Profesionalų ledo ritulyje žaidžiamas 5 minučių trukmės “staigios mirties” papildomas laikas. NHL atkrintamosiose varžybose pratęsimai trunka 20 minučių. Reguliaraus sezono rungtynėse, jei po pratesimo nei viena komanda neišsiveržė į priekį, fiksuojamos lygiosios.

Nuošalė

Penkios skersai aikštės nubrėžtos linijos reguliuoja žaidimą. Kai fiksuojama nuošalė, šoninis teisėjas stabdo žaidimą ir nurodo, iš kurios vietos bus išmetamas ritulys: neutralioje zonoje, išmetimo taške, esančiame arčiausiai vietos, kur ritulys kirto liniją.

Nė vienas puolančios komandos žaidėjas negali kirsti kitos komandos mėlynos linijos anksčiau už rutulį. Kad žaidėjui būtų fiksuojama nuošalė, abi jo pačiūžos turi būti pilnai kitos komandos zonoje. Šoninis teisėjas, kuris užfiksavo nuošalę, gali ją atšaukti ir leisti žaisti toliau, jei visi nuošalę padariusios komandos žaidėjai apleidžia priešininkų komandos zoną nepalietę rutulio.

Nuošalė taip pat fiksuojama, kai žaidėjas perduoda rutulį komandos draugui per dvi linijas.

Ritulio nuošalė įvyksta, kai žaidėjas iš savosios aikštės pusės smūgiuoja ritulį taip, kad jis pereina priešininkų komandos vartų liniją (tačiau tai leidžiama, kai komanda žaidžia nepilna sudėtimi). Nuošalė nefiksuojama, jei tos pačios komandos žaidėjas pirmas paliečia ritulį arba jei ritulys, prieš kirsdamas varų liniją įeina į vartų teritoriją.

Ledo Ritulininkas

Ledo ritulys – šiurkštus žaidimas, reikalaujantis daug strategijos ir gero fizinio pasirengimo. Jis taip pat greičiausias iš visų komadinių rungčių: įsibegėjas žaidėjas gali čiuožti 27 km per valandą greičiu, o ritulys skrieti 193 km per valandą greičiu. Žaidėjai greitai pavargsta ir yra dažnai keičiami: arenoje jie išbūna nuo 45 sekundžių iki 2 minučių.

Ledo ritulininkui būtinos savybės yra fizinė ištvermė, aerobiniai sugebėjimai, raumenų jėga ir atsparumas, puiki nuovoka, sprendimų priėmimas ir kūno valdymas.

Ledo ritulininkai bėgioja gerindami greitį bei ištvermę, važiuoja dviračiu, kad būtų stipresnės kojos, čiuožia ledu arba vienaeilėmis pačiūžomis siekdami išlaikyti refleksus, mankštinasi bėgtakyje, mankština raumenis ir treniruoja smūgį.
Prieš rungtynes žaidėjai daro tempimo pratimus, kad išvengtų raumenų patempimo ar plyšimo. Jie repetuoja savo žaidimo techniką bei jiems skirtas užduotis.

Reikmenys

Lazdos – anksčiau lazdos buvo gaminamos iš vientiso medžio, dabar kotai daromi iš aliuminio, medžio sudėtinių medžiagų, pvz., grafito ar kevlaro. Mentės, kurios anksčiau būdavo tiesios, dabar yra lenktos ir gaminamos iš medžio arba įvairių sudėtinių medžiagų, bet ne iš aliuminio (Mentės išlenkimas negali būti didesnis nei 1,5 m.). Padaryti pakeitimai padidino ritulio greitį ir leidžia jį geriau valdyti.

Ritulys – Jis gaminamas iš kietos juodos gumos, gali sverti nuo 156 g. iki 170 g. Svarbesnėse lygose rituliai prieš žaidimą atšaldomi, kad būtų lengviau juos valdyti ir kad būtų mažesnė sužeidimo rizika, jei rutulys pataiko į žaidėją.

Taurės ir čempionatai

Stenlio taurę dovanojo lordas Stanley iš Prestono, šeštasis Kanados generalgubernatorius. Iš pradžių taurė buvo daug mažesnė už dabartinę; vėliau prie jos pridėtas pjedestalas, kad būtų vietos įrašyti kasmetiniams NHL čempionams. Tai seniausias prizas, dovanojamas profesionalaus sporto komandai Šiaurės Amerikoje.

Views All Time
Views All Time
5398
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!