Apologeto ir ateisto debatai „Ar Dievas yra?“

Krikščionių apologetas Williamas Lane Craigas ir žymus ateistas Christopheris Hitchensas „akis į akį” susitiko tiesioginiuose debatuose Dievo buvimo tema. Debatai vyko šeštadienio, balandžio 3 d., vakare įdėmiai klausant daugybei susirinkusiųjų.

Debatus „Ar yra Dievas?” surengė evangeliškas Biola universitetas, įsikūręs Pietų Kalifornijoje. Tai jau antras kartas per dvi savaites, kai šie du asmenys diskutuoja panašia tema. Renginyje „Christian Book Expo” vykusiame Dalase praėjusį mėnesį, W. Craigas ir C. Hitchensas, susėdę priešingose stalo pusėse, nagrinėjo klausimą: „Ar yra krikščionių Dievas, ir kodėl tai svarbu?”.

Apie 4000 žmonių susigrūdo universiteto sporto salėje, kurioje galėjo stebėti debatus, ir dar apie 6000 besidominčiųjų stebėjo tiesioginę debatų transliaciją.

Straipsniai 1 reklama

W. Craigas, Biola universiteto profesorius ir vienas žymiausių pasaulyje religijos filosofų, įžanginėje kalboje paminėjo, kad nėra pakankamų argumentų, įrodančių ateizmo tiesas, tačiau yra tvirtų argumentų, grindžiančių teizmą.

Jis pateikė penkis svarbiausius Dievo buvimą patvirtinančius argumentus: 1) kosmologinis argumentas -labiau tikėtina, kad Visata atsirado iš kažko, nei, kad ji atsirado iš nieko; 2) teleologinis argumentas – visatos sudėtingumas teikia prielaidą apie protingą kūrėją; 3) moralinis argumentas – moralė ateina iš Dievo; 4) Jėzaus prisikėlimas – negalima atmesti akivaizdžių prisikėlimo įrodymų; 5) asmeninis Dievo patyrimas – Dievo patyrimas taip pat įrodo Dievo buvimą.

Debatų metu W. Craigas, knygos „Pagrįstas tikėjimas” (angl. „Reasonable Faith”) autorius, metė iššūkį C. Hitchensui, ragindamas paneigti šiuos penkis punktus ir pateikti įrodymų, jog tikėti Dievo buvimu – iracionalu. Baigiantis renginiui, W. Craigas išreiškė apgailestavimą, kad C. Hitchensas nepateikė pakankamų argumentų savo teiginiams įrodyti. „Mes girdėjoe išpuolius prieš religiją, buvo atmetama krikščionybė, Dievas, motina Teresė, bet negirdėjome argumentų, įrodančių, kad Dievo nėra,” – kalbėjo W. Craigas. – „Atrodo, kad p. Hitchensas nebesuvokia, kad ateizmas taip pat yra pasaulėžiūra, tvirtinanti, kad ateizmas yra vienintelė tiesa, o visos kitos pasaulio religijos klysta.”

C. Hitchensas, vienas iš „naujųjų ateistų” ar „karingųjų ateistų” judėjimo atstovų, kurie stengiasi panaikinti religiją, tvirtino, jog jam nereikia įrodyti Dievo nebuvimo. Jis teigė, kad būtent W. Craigas turėjo pateikti Dievo buvimo įrodymus, o C. Hitchensas ir toliau laikosi skeptiškos pozicijos ir abejoja Dievo buvimu.

„Ypatingiems pareiškimams reikia ypatingų įrodymų,” – teigė C. Hitchensas, perkamiausio leidinio „Dievas nėra didis. Apie tai, kaip religija viską nuodija.” (angl. „God Is Not Great: How Religion Poisons Everything.”) autorius. „Netgi jei Dievas būtų”, – tęsė įsitikinęs ateistas, – „tai dar neįrodo, kad Jis rūpinasi žmogumi ir atsako į maldas.”

Debatų metu W. Craigas paminėjo, kad, jo nuomone, C. Hitchensas nepajėgia pagrįsti, kokiu būdu ateistai nusprendžia, kad yra moralu, o kas – amoralu. C. Hitchensas atsakė, kad negalima įrodyti, jog žmonės, kurie tiki angamtinėmis jėgomis, elgiasi geriau, nei netikintys. Bet jis taip pat pripažino, kad tikintysis gali atlikti tokius gerus darbus, kuriems jis pats nesiryžtų. W. Craigas kalbėjo, kad be objektyvios moralės, kurios šaknys Dieve, žmogui lieka tik subjektyvus relativizmas.

Vienu metu debatuose buvo iškeltas klausimas, kokia žmogaus gyvenimo prasmė, jei nėra Dievo. W. Craigas teigė, kad gyvenimas tampa beprasmiu ateistui, nes jo pabaiga – tuštuma ir mirtis. C. Hitchensas sakė, kad išsilaisvinimas iš klaidingo tikėjimo ir pagalba kitiems, pasielgti taip pat, suteikia gyvenimui prasmę. „Išsilaisvinkite iš dangiškosios diktatūros idėjos ir žengsite pirmą žingsnį į laisvę,” – kalbėjo C. Hitchensas miniai.

Debatų metu, dalyviai taip pat turėjo galimybę įsigyti abiejų autorių knygas.

„Debatai pavyko. W. Craigas pateikė argumentus, tačiau C. Hitchensas to nepadarė,” – Kalifornijos valstybinio universiteto studentų laikraščiui „Daily Titan” kalbėjo Stanas Markowsis, Biola universiteto vyresnysis .

Jadenas Netwigas, aukštesniosios mokyklos studentas iš Long Beacho, sakė, kad debatai nepakeitė jo ateistinių įsitikinimų, bet jis vis dar „atviras galimybei, kad Dievas yra”, – pranešė laikraštis „Whittier Daily News”.

Debatus rėmė Biola studentų asociacija ir Biola universiteto Krikščionių apologetų departamentas.

„Manau, jog šie debatai puikiai atskleidė tikėjimą Dievu, krikščionių intelektualiąją tradiciją ir pateikė Biola universitetą kaip pasaulinį krikščioniškos minties centrą,” – kalbėjo debatų rengėjas Craigas Hazenas, Krikščionių apologetų programos Biola universitete vadovas.

Parengė Dalia Janušaitienė pagal www.christianpost.com

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *