Ūkio ministras Viktoras Uspaskichas praėjusiais metais buvo palaiminęs Vilniaus miesto savivaldybės planus kartu su UAB “Eksimeta” Maskvoje gautame sklype įkurti “Lietuvos prekybos namus”. Tai rodo sostinės savivaldybės parengta jos ir Maskvos vyriausybės bendradarbiavimo programos įgyvendinimo chronologija.

Pats V.Uspaskichas apkaltino Vilniaus miesto merą Artūrą Zuoką, esą jis be konkurso ir reikiamų valdžios institucijų sprendimų siekė, kad “Eksimeta” galėtų statyti Lietuvos didmeninės prekybos bazę bei logistikos centrą Maskvoje ir kad jai būtų perregistruotas šiai bazei bei logistikos centrui statyti numatytas 2,19 hektaro ploto žemės sklypas.

Be to, sostinės savivaldybė tvirtina prieš tris savaites gavusi Maskvos vyriausybės atstovo Baltijos šalyse Aleksandro Mizgario raštą, kuriame jis prisipažino sulaukęs ūkio ministro pasiūlymo įsteigti bendrą įmonę su jam artima bendrove.

Remiantis Eltai pateikta Vilniaus miesto savivaldybės turima informacija, Maskvos tarptautinių ryšių departamento direktoriui Georgijui Muradovui adresuotas dokumentas, kuriame aprašomi iš V. Uspaskicho gauti pasiūlymai dėl bendros įmonės steigimo ir vizito į “Krekenavos agrofirmą” bei kitas įmones rezultatai, Lietuvos valdininkus pasiekė balandžio 28 dieną.

Pats A.Mizgaris prieš kelias dienas Lietuvos žurnalistams patvirtino, kad buvo susitikęs su ministru ir lankėsi jo šeimai priklausančiose “Vikondos” įmonėse. Tačiau jis paneigė rašęs tokio turinio ataskaitą, kokią praėjusią savaitę paviešino Seimo opozicija, įtarianti V.Uspaskichą protegavus su juo susijusią “Krekenavos agrofirmą”.

Maskvos vyriausybės atstovas tvirtino per susitikimą su V.Uspaskichu nekalbėjęs apie Lietuvos ir Rusijos įmonės sukūrimą tarp “Krekenavos agrofirmos” ir Maskvos mėsos perdirbimo kombinato. “Konkrečiai klausimo tokio, kokį jūs pateikėte, mes nesvarstėme”, – sakė jis.

Tėvynės sąjungos bei Liberalų ir centro frakcijų atstovų praėjusią savaitę paviešintoje A. Mizgario ataskaitoje teigiama, neva ministras pasiūlė įsteigti bendrą Lietuvos ir Rusijos įmonę, perleidžiant dalį “Krekenavos agrofirmos” akcijų Maskvos mėsos perdirbimo kombinatui.

Ministras esą pasiūlė naujai įsteigtai bendrai įmonei perleisti ir Lietuvos didmeninės prekybos terminalo bei logistikos centro statybą Maskvoje, taip pat – perregistruoti ir šio prekybos bei logistikos centro statybai numatytą žemės sklypą Maskvoje.

V.Uspaskichui priklauso 17,4 proc. “Krekenavos agrofirmos” akcijų. Be to, jis su žmona turi agrofirmos “Josvainiai”, kuri yra didžiausia minėtos bendrovės akcininkė, akcijų.

Vilniaus miesto savivaldybės parengta chronologija rodo, kad dar 2003 metų spalio 21 dieną įvykusiame Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko ir Maskvos mero Jurijaus Lužkovo susitikime buvo aptartos Vilniaus ir Maskvos bendradarbiavimo galimybės. Tuomet buvo apsikeista nuomonėmis dėl verslo ir kultūros centrų atidarymo, Maskvos vyriausybė pasiūlė skirti žemės sklypą Vilniaus miesto namams ir didmeninei prekybai Lietuvos produkcija organizuoti.

Po kelių savaičių Maskvos vyriausybė savo ruožtu paprašė leisti steigti Maskvos namus Vilniuje.

2003 metų gruodį UAB “Eksimeta” per aukcioną iš Lietuvos valstybės turto fondo įsigijo 10 proc. Rusijoje registruotos UAB “Lietuvos prekybos namai” akcijų. “Lietuvos prekybos namai” turėjo tapti logistikos centru, per kurį Maskvai būtų tiekiama Lietuvos gamintojų produkcija. Tačiau centras, negavęs lėšų iš Ūkio ministerijos, nepradėjo veikti.

Netrukus “Eksimeta” buvo įgaliota atstovauti Vilniaus miesto savivaldybei dalyvaujant žemės sklypų skyrimo Maskvoje konkurse.

Sklypas logistikos centrui buvo renkamas maždaug metus, nes Lietuvos pusei buvo nepriimtini keli pasiūlyti variantai.

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje “Eksimeta” paprašė Lietuvos Vyriausybės paspartinti klausimų, susijusių su sklypo skyrimu “Lietuvos prekybos namams”, sprendimą ir trišalės sutarties pasirašymą. Ministrų kabinetas pavedė Ūkio ministerijai išnagrinėti keliamus klausimus kartu su šia bendrove “Eksimeta” ir kitomis suinteresuotomis institucijomis.

Gruodį, praėjus vos trims dienoms po naujosios Vyriausybės narių priesaikos, ūkio ministras V. Uspaskichas esą informavo apie ministerijoje įvykusį pasitarimą ir priimtą sprendimą Vilniaus miesto savivaldybei kartu su “Eksimeta” parengti galimus sprendimų projektus. Jų įgyvendinimą žadėta aptarti per Maskvos vyriausybės ministro V.Malyškovo vizitą į Vilnių.

A.Zuoko pakviestas Rusijos pareigūnas į Vilnių atvyko šių metų sausio pabaigoje. Oro uoste svečią pasitiko ir į viešbutį palydėjo Vilniaus miesto vicemeras Gediminas Paviržis. Vėliau, jau vykdamas į savivaldybę, V. Malyškovas esą netikėtai atsidūrė Ūkio ministerijoje ir pavėlavo į susitikimą su A. Zuoku pusantros valandos.

Kovo viduryje Maskvoje apsilankęs V. Uspaskichas susitiko su J. Lužkovu ir pažadėjo įmūryti kapsules į Lietuvos kultūros centro Maskvoje ir Maskvos kultūros centro Vilniuje pamatus.

Po mėnesio V. Uspaskichas esą išsiuntė raštą Maskvos merui su siūlymu steigti bendrą kompaniją. Šiame rašte patikinta, kad siūlomas projektas suderintas su A. Zuoku. Be to, ministras paprašęs perrezervuoti “Lietuvos prekybos namams” numatytą sklypą naujai kuriamai kompanijai, nes esą “Eksimeta” nerodo komercinio intereso.

Reaguodamas į ketvirtadienį paskelbtus V. Uspaskicho kaltinimus, sostinės vadovas pareiškė, esą jis bando nukreipti dėmesį nuo skandalo, kilusio dėl jam mestų įtarimų privačių bendrovių protegavimu. “V. Uspaskichas neskiria, ką reiškia Lietuvos interesų gynimas ir asmeninių firmų protegavimas”, – per brifingą pareiškė A. Zuokas.

Views All Time
Views All Time
2344
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!