Telšių rajono dvare rastas grafų paslėptas lobis

Telšių rajone, Biržuvėnų dvaro griuvėsiuose, rastos prieš daugiau nei pusę amžiaus paslėptos buvusių šeimininkų vertybės. Pasak dienraščio „Lietuvos rytas”, paslaptis buvo atskleista tik šią savaitę, kai iš Prancūzijos atvykusi dvarininkų jauniausia duktė Janina de Nagourski parodė, kur pasitraukdama į Vakarus šeima paslėpė lobį.

Skrynia su čia gyvenusių grafų Gorskių šeimos porcelianu buvo užkasta po grindimis.

290 porcelianinių indų bei dvi sidabruotos vazos šampanui buvo iškastos ir perduotos Žemaičių vyskupystės muziejui. Didžioji dalis rastojo porceliano – 19 amžiaus Saksonijos manufaktūros dirbiniai.

Straipsniai 1 reklama

Trečiadienį grafaitė Varniuose pasirašė lobio dovanojimo aktą.

Jauniausia ir vienintelė likusi gyva iš Onos ir Tomo Gorskių šeimos J.de Nagourski į Lietuvą atvyko pirmą kartą po 61 metų. Su tėvais, broliais ir seserimis J.de Nagourski iš Biržuvėnų dvaro į Vakarus pasitraukė 1944-aisiais. Tuomet grafaitei buvo 23 metai.

„Prisimenu, kaip vieno kambario viduryje buvo kasama didžiulė duobė porcelianui paslėpti. Tikėjomės, kad kada nors, jei ne mes, tai mūsų palikuonys čia sugrįš”, – prisiminimais dalijosi buvusi Biržuvėnų gyventoja.

Jos brolis Antanas buvo architektas. Jis iš atminties nubraižė dvaro rūmų planą ir pažymėjo, kur buvo paslėptas lobis. „Su tuo planu ir atvykome”, – pasakojo moteris.

Dvaro rūmų plane vienas kambarys buvo pažymėtas raudona spalva. Nors grafaitė sakė gerai prisimenanti vaikystės namus ir vietą, kur buvo kasama duobė šeimos brangenybėms, be plano neapsieita.

„Labai džiaugiausi, kad galėjau prisiminti ir parodyti, kurioje vietoje reikia kasti”, – sakė J.de Nagourski.

Net ir turint planą surasti lobį nebuvo lengva. Jis aptiktas pradėjus kasti kitą duobę – už kelių dešimčių centimetrų nuo tos vietos, kur buvo nurodžiusi grafaitė.

Po grindimis daugiau nei šešis dešimtmečius išgulėjusi medinė skrynia su porcelianu jau buvo supuvusi. Indus teko imti iš duobės po vieną.

Beveik trys šimtai puošnių porceliano indų buvo po vieną suvynioti į to meto lenkiškus bei lietuviškus laikraščius. Su šeimos porcelianu buvo paslėpti ir keturi buteliai vyno. Jų etiketės nebeįžiūrimos, tačiau ant vieno butelio etiketės matyti 1917 metų data.

Trečiadienį Žemaičių vyskupystės muziejaus salėje buvo eksponuojama tik nedidelė dalis rastojo grafų Gorskių šeimos porceliano ir vienas vyno butelis. Didžioji dalis lobio tebebuvo nevalyta ir sudėta muziejaus administracinėse patalpose ant grindų.

Ši dovana Žemaičių vyskupystės muziejui – didžiausia indų kolekcija, atspindinti vietos dvarininkų 20 amžiaus pradžios buities kultūrą.

Biržuvėnų dvaro rūmai dabar stovi apdegę. Nuo visiško sunykimo juo saugo ruberoidu pridengtas stogas. Dar pernai čia buvo biblioteka, gyveno kelios šeimos.

Medinis dviaukštis pastatas, laikomas 18 amžiaus pabaigos ir 19 amžiaus pradžios medinės architektūros paminklu, stipriai apdegė pernai gruodžio 24-ąją.

Po gaisro čia veikusios bibliotekos darbuotoja tarp vandeniu sulietų knygų aptiko ir senų dokumentų. Paaiškėjo, kad įgriuvus pirmojo ir antrojo aukštų perdangai, atsivėrė slėptuvė.

Joje buvo keturi grafų šeimos ir kelionių nuotraukų albumai bei vienas atvirlaiškių albumas.

Be to, buvo rasta net aštuoniolika dvaro dokumentų knygų. Kai kurie jų buvo su karaliaus Augusto II parašu ir antspaudu.

J.de Nagourski, iš muziejininkų sužinojusi apie šį radinį, nustebo. Ji prisipažino anksčiau negirdėjusi, kad dvare buvo ir daugiau slėptuvių.

Albumus su nuotraukomis Biržuvėnų dvarininkų palikuonys rado Žemaičių vyskupystės muziejuje. Jie į savo namus Prancūzijoje išsivežė į skaitmeninę laikmeną perkeltas rastąsias nuotraukas.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *