Šunys irgi turės pasus

Šunys irgi turės pasus

Lietuva žengia Europos link. Netrukus tapsime Europos Sąjungos nariais, turėsime laikytis atitinkamų etikos, verslo, teisės taisyklių. Tai didelis pokytis įvairiose gyvenimo srityse. Tą pokytį turės pajusti netgi mūsų mažieji draugai – augintiniai.

Europos Sąjungos šalyse įteisintas šunų identifikavimas mikroschemomis. Kiekvienam šuneliui yra įskiepijama mikroschema su tam tikru identifikacijos kodu. Pagal tą kodą vėliau galima sužinoti apie šuns kilmę, atliktus skiepus, savininką ir kt. Kaip gi tai veikia?

Visų pirma, sukuriama šalies naminių gyvūnų duomenų bazė. Į ją registruojami visi šalies augintiniai – nurodoma gyvūno kilmė, veislė, šeimininkas. Vėliau informacija nuolat pildoma naujais duomenimis – apie šuns skiepus, galimą savininko pasikeitimą ir kt.

Straipsniai 1 reklama

Kiekvienam augintiniui įskiepijama mikroschema, turinti tam tikrą kodą (gyvūnui taip pat duodamas ir ženkliukas su tuo kodu). Identifikacijos kodas yra unikalus kiekvienam gyvūnui – todėl duomenys apie gyvūnus niekada nebus supainioti. Respublikinėje duomenų bazėje šiam gyvūnui sukuriama byla, kurią veterinarijos gydytojas ar pats savininkas galės rasti tik nurodęs gyvūno identifikacijos kodą.

Mikroschema įdedama į glotnų, stiprų ir biologiškai pritaikytą miniatiūrinį stiklo korpusą, kuris yra pakankamai mažas, kad tilptų į poodinių implantų adatą. Technologijos taip išdirbtos, kad nereikia baimintis dėl gyvūno sveikatos. Mažytė mikroschema įtvirtinama giliai po gyvūno oda ir jam visiškai nekenkia. Mikroschemos implantavimo metu gyvūnas jaučiasi taip pat, kaip įprastai skiepijamas. Taip „paskiepytą“ šunį galima bet kada atpažinti tam skirtu skaneriu.

Netoli nuo gyvūno laikomas skaneris siunčia nekenksmingą radijo bangą į mikroschemą. Mikroschema priima signalą ir persiunčia identifikacijos numerį atgal į skanerį, tuomet jis parodomas skanerio ekrane. Skaneris gali nuskaityti signalą iki 50 cm atstumu, priklausomai nuo skanerio savybių.

Implantuota mikroschema suprojektuota veikti daugiau nei 25 metus, tad jos visiškai užtenka visam gyvūno gyvenimui. Jai nereikia energijos šaltinio, baterijų. Įskiepyta ji tvirtai laikosi gyvūno kūne, kadangi aplink ją susidaro plonas jungiančių ląstelių sluoksnis.

Užsienyje taip žymimi jau ne tik šunys, bet ir katės, pelės, paukščiukai ir netgi …žuvys. Nereikia baimintis, jei augintinis visiškai mažytis. Po oda įsodinta mikroschema visiškai jam nekenkia: neturi įtakos gyvūno sveikatai, nei jo elgesiui. Ji neapčiuopiama iš išorės, liečiant gyvūną ranka.

Mikroschemų nauda:

1. Įsitikinti ar gyvūnas paskiepytas nuo pasiutligės.

2. Jei šuo apkandžiojo žmogų ar buvo pagautas kaip neprižiūrimas – tai paprasčiausia priemonė nustatyti gyvūno savininką ir skirti jam atitinkamą nuobaudą. Tai priemonė priversti savininkus laikytis gyvūnų laikymo taisyklių, ypač po Lietuvoje kilusių bėdų dėl pitbulių apkandžiotų žmonių.

3. Jei šuo dingo ar buvo pavogtas – didesnė galimybė, kad jis bus surastas. Anksčiau, siekiant apsaugoti šunį, buvo naudojami antkakliai su šuns vardu ar net adresu. Antkaklis padėdavo rasti paklydusį šunį ir apsaugodavo nuo grėsmės, kad šuo pateks į karantino tarnybą. Dabar antkaklius keičia mikroscheminis žymėjimas. Jis daug patogesnis. Kinologai, veterinarai, karantino tarnybų darbuotojai, dresuotojai turintys mikroschemas atpažįstančius skanerius, gali greitai išaiškinti šuns tapatybę.

4. Tai priemonė nustatyti šuns veislę. Būtų galima įtraukti ir informaciją apie tai, ar šuo dresuotas, kokius apdovanojimus yra laimėjęs; fiksuoti šuns ligos istoriją ir kt.

5. Didžioji Britanija įgyvendiną projektą „PET TRAVEL SCHEME“, kuris padeda nustatyti keliaujančių gyvūnų buvimo vietą. Kad tai būtų galima nustatyti, reikalaujama, kad keliautojų gyvūnai būtų pažymėti mikroschemomis

Taigi mikroschemų nauda akivaizdi – ir gyvūno priežiūrai, ir netgi pašalinių žmonių sveikatai. Svarbiausia tai, kad gyvūnų augintojai turės labiau rūpintis savo augintinių sveikata ir priežiūra, o tai naudinga visiems.

Be abejo, dauguma lietuvių burbės dėl tokios naujovės, bet pagalvokime apie tai, kad jau turime vieną gyvūnų žymėjimo pavyzdį Lietuvoje – karvių žymėjimą. Įmonių grupė „Penki kontinentai“, internete atidariusi portalą gyvūnų augintojams http://dogs.5ci.lt, siekia prisidėti prie to, kad mūsų šunys taptų europiečiais. Bendrovės specialistai pasiruošę sukurti Lietuvos naminių gyvūnų bazę, kuri būtų prieinama kinologams, veterinarams, kitiems šunų priežiūros atstovams.

Be to, panaudojant bendrovės „Penkių kontinentų bankinės technologijos“ platinamas ir kuriamas bankines technologijas, būtų galima įgyvendinti operatyvų duomenų apie gyvūną perdavimą naudojantis mobiliųjų įrenginių GPRS sąsaja. Bendrovė gamina įvairias plastikines, magnetines, mikroprocesorines korteles, tad jos specialistai gerai išmano šias technologijas ir jų taikymą.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *