Miškas yra ne tik medienos šaltinis, bet jis atlieka ir apsauginę, sanitarinę bei rekreacinę funkcijas. Miškas, be to, žmonėms teikia daugybę kitų naudingų produktų, tai – grybai, uogos, riešutai, vaistažolės, medus ir pan.

Lietuvos miškų dirvožemis labai įvairus, o tai sudaro gana palankias sąlygas miško gėrybėms augti, daugintis ir brandinti derlių. Orientaciniais statistikos duomenimis mūsų miškuose kasmet užauga ir subręsta apie 45 tūkst. tonų grybų, 32 tūkst. tonų – vaisių bei uogų, 2 tūkst. tonų – vaistažolių. Šių produktų bendra vertė, ypač pietryčių Lietuvoje, daugiau kaip du kartus viršija medienos vertę.

Todėl visai nenuostabu, kad prasidėjus šių gėrybių rinkimo sezonui, žmonės masiškai plūsta į miškus, dėl ko kyla nemažai problemų: padidėja miško gaisrų pavojus, naikinama miško paklotė ir grybiena, laužomi lazdynai, vaistažolių ir vaiskrūmių kerai. Ankstyvas dar neprinokusių spanguolių, bruknių ir riešutų rinkimas, mažina jų vertę.

Šiuo metu už miško gėrybių rinkimą mokėti nereikia, todėl mažai dėmesio skiriama ir jų rinkimo laiko, rinkimo būdų reglamentavimui, lankytojų elgesiui miške ir pan. Lankytojų šūkavimai ir kitoks jų keliamas triukšmas drumsčia miško ramybę, todėl gyvūnai su savo jaunikliais priversti bėgti į laukus, mažesnius miškelius. Miško lankytojų sudrausminimui būtų logiška įvesti privalomą rinkliavą (privalomus bilietus), kartu įteikiant ir atmintinę, nurodančią kada ir kaip rinkti miško gėrybes, kaip elgtis miške. Gautos lėšos galėtų būti panaudojamos miško priežiūrai, poilsiaviečių įrengimui ir t.t.

Views All Time
Views All Time
2461
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!