Dukters žudikę “išgydė” įstatymai
Skandalingas Panevėžio apygardos teismo sprendimas patvirtino diagnozę: Lietuvos psichiatrija ir teisėsauga sunkiai serga
“Negali būti! – taip, anot Kęstučio Keršio, į žinią, kad jo buvusi žmona, prieš metus negyvai nukankinusi dvylikametę dukterį, dabar gydysis bendrojo režimo psichiatrijos ligoninėje, sureagavo šią nužudymo bylą tyręs Trakų apylinkės prokuroras Sergejus Milovas.
Po to, kai prieš metus R.Keršienė savo namuose žiauriai nužudė dukterį Eglę, Vilniaus apygardos teismas ją atleido nuo bausmės, skirdamas priverstinį gydymą Rokiškio psichiatrijos ligoninėje. Kad, nepraėjus nė metams, nusikaltimą įvykdžiusiai moteriai teismas palengvino gyvenimo sąlygas, ir pats K.Keršys patikėjo tik paskambinęs į Panevėžio apygardos teismą.
Po pokalbio su panevėžiečiais teisininkais jis neteko amo. Birželio 13-ąją teismas panaikino Reginai Keršienei priverčiamojo medicininio poveikio priemones: nutarė priverstinį gydymą griežtojo stebėjimo sąlygomis pakeisti į gydymą bendrojo režimo psichiatrijos ligoninėje pagal jos gyvenamąją vietą.
Bijo tragedijos tęsinio
“Regina mylėjo dukterį. Kodėl ji taip pasielgė? Varė piktas dvasias iš jos? O gal iš keršto man? Gal Eglytė norėjo išeiti iš mamos, o ji nenorėjo išleisti? Regina žinojo, kad įskaudinti mane gali tik pakenkdama dukteriai. Eglė – buvo jos įrankis valdyti mane. Ji gyva kerštu man”, – taip K.Keršys su “Ekstros” žurnaliste kalbėjosi pernai, praėjus kelioms dienoms po dvylikametės dukters nužudymo.
Praėjusių metų pavasarį Senųjų Trakų gyvenvietėje Regina Keršienė pasmaugė savo dukterį. Negyvą mergaitę rado jos tėvas, kai sunerimę kaimynai pranešė, jog kelias dienas nemato nei Reginos, nei Eglės. Pamėlusią dukterį vyras rado kambaryje, ant lovos čiužinio. Vėliau R.Keršienė pareigūnams teigė kelias naktis miegojusi su negyva dukterimi, nes laukė kol mergaitė prisikels iš mirusiųjų. Po sulaikymo R.Keršienė apgailestavo, kad policija jai viską sugadino: atsiskyrusi dukters siela vėl turėjo grįžti į kūną ir duktė būtų atgimusi.
Bijodamas, kad psichikos liga serganti motina nesugalvotų iškasti dukters kapo, mergaitės palaikus tėvas nutarė kremuoti.
Jau gydydamasi Rokiškio psichiatrijos ligoninėje R.Keršienė vis nerimo. Siuntė buvusiam sutuoktiniui laiškus, kuriais ragino “mylėti ir saugoti” savo naująją šeimą. Tikino, kad jųdviejų duktė Eglė dar prisikels.
Į tokius kliedesius K.Keršys stengdavosi nereaguoti, žinojo, kad ligonė griežtai saugoma. Tačiau dabar jis susirūpino dėl savo šeimos saugumo.
Įprastai Keršių namo durys būdavo atlapos – dabar namiškiai jas kaskart rakina. Antrąkart vedęs, su žmona Dalia auginantis trimečius dvynukus, K.Keršys bijo tragedijos tęsinio. Juk psichiatrų ir teismo sprendimu ligonė perkelta arčiau gyvenamosios, tai yra nusikaltimo vietos.
Tik buitinis nusikaltimas
Panevėžio apygardos teismo nutartyje rašoma: “Iš gydytojų psichiatrų komisijos išvados matyti, kad ligonė yra 2 grupės invalidė, ją apžiūrėjus ir įvertinus psichikos būseną nustatyta, kad R.Keršienė nusiskundimų nereiškia, jai yra diagnozuota somatinė liga – gimdos mioma, būtinas chirurginis gydymas. Psichikos būklės paūmėjimo priverstinio gydymosi laikotarpiu spec. tipo skyriuje nestebėta, šiuo metu aktyvios psichopatologijos nėra. Taigi, turint minty ir sunkią ligą, darytina išvada, jog ligonė nėra tiek pavojinga visuomenei, kad ir toliau reikėtų gydyti griežtojo stebėjimo sąlygomis”.
Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Petras Janulis, teisme prašęs tenkinti psichiatrų komisijos rekomendaciją keisti R.Keršienei gydymo ir stebėjimo režimą lengvesniu, atsakė į “Ekstros” klausimus.
– Manote, kad tik prieš metus žiauriai nužudžiusi dvylikametę dukterį po metų tokia moteris jau nebekelia pavojaus visuomenei? Ar neturėjote galimybių atidžiau pasidomėti R.Keršienės ligos istorija, kad teisme prieštarautumėte psichiatrų teikimui?
– Peržiūrėti R.Keršienės ligos istoriją neturėjau jokių galimybių. Nebent tai būtų koks nors ypatingas atvejis, ypatinga byla, tada – galbūt.
Čia – buitinis nusikaltimas. Na, žiaurus nusikaltimas – dukterį pasmaugė. Bet yra ir daugiau savo vaikus nužudžiusiųjų, šis atvejis neišskirtinis. O ar ilgai, ar trumpai ją gydė, sprendžia gydytojai, o mes jais tikime.
– Psichiatrų komisijos išvados jums atrodė įtikimos?
– Teikime buvo nurodyta, kad ligoninė režimo pažeidimų nedaro, agresijos personalo atžvilgiu nereiškia.
Be to, jai nustatyta gimdos mioma, kraujavimas, reikalinga operacija.
O ten (Rokiškyje, – red.) negali jos padaryti. Negi leisim, kad toje ligoninėje moteris numirtų.
– Ar, išoperavus miomą, Rokiškio psichiatrijos ligoninėje nėra sąlygų tęsti gydymą?
– Daktarai iš Rokiškio aiškino, jog jie neturi galimybių vežioti ligonius ir apsaugą užtikrinti. Lėšų trūkumas ar ko ten, nežinau.
“Ekstrai” prokuroras prisipažino suprantąs buvusį R.Keršienės vyrą: “Jis baiminasi dėl savo kitų dviejų vaikų. Jeigu jis būtų atvykęs prieš teismo posėdį, gal būčiau prašęs netenkinti psichiatrų teikimo. Bet dabar neturėjau jokio pagrindo to daryti.
– K.Keršio apie vyksiantį teismo posėdį niekas neinformavo.
– Mes niekam apie tai nepranešame.
“Toks įstatymas, jo laikomės”
Nutartį perkelti R.Keršienę gydyti arčiau jos gyvenamosios vietos teismas priėmė Panevėžio zonos vyriausiojo psichiatro Petro Aukštuolio teikimu.
Anot gydytojo, gimdos mioma R.Keršienei buvo diagnozuota onkologijos centre Vilniuje. “Išoperavus jos tolesnį gydymą gal ir galima tęsti psichiatrijos ligoninėje. Bet psichikos būklė pagerėjo, todėl privalėjome kreiptis į teismą dėl priverstinių medicinos priemonių persvarstymo”, – sakė P.Aukštuolis
– “Nepastebėta psichinės būklės paūmėjimo”, kaip teigiama psichiatrų išvadoje, – tai jau būklės pagerėjimas?
– Pagal Psichikos sveikatos įstatymą to užtenka.
– Ar nemanote, kad tokia įstatymo numatyta nuostata neatitinka realybės?
– Gal kai kuriais atvejais nereikėtų kreiptis į teismą. Būna tikrai sunkių ligonių, jų sveikata nepagerėjusi. Bet įstatymas reikalauja, mes privalome jo laikytis.
Medikų išvados – nekonkrečios
“Ekstrą” konsultavusiai Vilniaus universitetinės ligoninės akušerijos patologijos skyriaus vedėjai Danutei Lištvanienei medikų pateiktos išvados dėl ginekologinės R.Keršienės ligos pasirodė nekonkrečios.
“Diagnozuota gimdos mioma, būtinas chirurginis gydymas”, – iš tokio sakinio negalima daryti jokių išvadų, nes neaišku, kokia ligos stadija ir kaip skubiai reikalinga operacija. Operuoti būtina tik tuomet, kai ligonė gausiai kraujuoja ir jos gyvybei gresia pavojus. Tačiau išoperavus gydymą galima tęsti ir psichiatrijos ligoninėje, – teigė gydytoja. – Ar gali gimdos mioma būti priežastis psichikos ligonei keisti gydymo ir stebėjimo režimą – labai abejočiau”.
“Po mažiau nei metų, praleistų Rokiškio psichiatrijos ligoninėje, R.Keršienei dėl jos psichikos ligos buvo pripažintas antros grupės invalidumas. Taigi net medikai, skyrę invalidumą, pripažįsta, kad moteris nepasveiko ir tebėra pavojinga visuomenei.
To Panevėžio teisininkams neužteko, kad prieštarautų psichiatrų komisijos teikimui”, – stebėjosi “Ekstros” kalbinti Vilniaus apygardos prokuratūros darbuotojai.
P.S. Dar tik rengiant straipsnį apie šį ydingą psichiatrų, prokurorų, teisėjų ratą, kai ne pirmą kartą į laisvę paleidžiami pavojingi visuomenei psichikos ligoniai, nes prokuroras net nepasivargina pavartyti ligos istorijos, buvo sulaukta reakcijos. Redakcija sužinojo, kad Panevėžio apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Valdemaras Mociškis Apeliaciniam teismui apskundė Panevėžio apygardos teismo nutartį perkelti R.Keršienę iš Rokiškio sustiprintojo stebėjimo skyriaus į bendrojo režimo psichiatrijos ligoninę arčiau jos gyvenamosios vietos.