Kad meilė neišblėstų: patarimai sutuoktiniams
Šeima yra labai svarbi ir svari visuomenės dalis, jos pamatas, kuris įtakoja mūsų sveikatą ir gerbūvį. Todėl labai svarbu branginti šeimas, stengtis, kad meilė neišblėstų…
Poros bendravimo, santuokos pradžioje paprastai netrūksta meilės, švelnumo, aistros ir intymumo, tačiau kai prasideda sunkumai, kurie anksčiau ar vėliau yra neišvengiami, malonios akimirkos užmirštamos, pasipila barniai ir kyla nesantaika. Ar pažinote savo šeimą?
Dažnai norėdami pašalinti įtampa, Jūs susitaikote, bet tik paviršutiniškai, stengdamiesi neliesti, neanalizuoti priežasčių, keliančių nesantaiką. Tačiau problemas būtina įvardinti, priimti ir išspręsti, kitaip anksčiau ar vėliau neišaiškinti nesklandumai vėl iškils ir laikui bėgant bus vis sunkiau juos nugalėti. Meilė, santarvė šeimoje nėra nei dovanojama, nei duodama. Jūs tai turite kurti patys.
Santuoka yra santykių sistema, kuri turėtų rasti pusiausvyrą tarp nuolatinių pasikeitimų ir ilgų sąstingio periodų. Nėra namų be dūmų – taip yra ir taip turi būti.
Stenkitės labiau pažinti savo asmenybę, savo troškimus, santuokinius lūkesčius ir prisiimkite asmeninę atsakomybę. Neverta jaustis aukomis, nelaimingais ir užsispyrus siekti pakeisti kitą. Tai neduos norimo rezultato. Tik pažinimas savęs padeda nereikalauti, neturėti pretenzijų kitam, bet jį priimti ir suprasti. Asmeninė laimė priklauso nuo paties žmogaus subrendimo, vidinių orientyrų ir daug mažiau – nuo jo mylimojo pastangų.
Nesitikėkite, kad Jūsų gyvenimo draugas bus idealus. Idealių žmonių nebūna. Nesitikėkite iš kito daugiau, nei jis iš tikrųjų gali duoti.
Mylėti reiškia daug ką išgyventi ir daug kuo rizikuoti, bet taip pat tai yra galimybė įgyti patyrimo, kad sugebėtum ieškoti ir surasti bet kurių tarpusavio problemų sprendimus. Vienas kito vengti, priekaištauti, trenkti durimis ir išeiti iš namų nėra protingiausias sprendimas. Tai nepadės išspręsti iškilusių klausimų, bet sukels gilaus nusivylimo ar nelaimės jausmą.
Atminkite, kad santuokinis ryšys yra įsipareigojimas kitam asmeniui. Kai bijoma įsipareigoti, santuoka tampa kliūtimi abipusei laisvei.
Tikėkite savo sutuoktiniu. Gerbkite jo pastangas tobulėti, padrąsinkite depresijos ar savęs nuvertinimo akimirkomis. Nepamirškite, kad kiekvienas individas, tame tarpe ir Jūsų sutuoktinis, yra unikalus, skiriasi nuo kitų. Kiekvienas turi savitą mąstymą, baimes, silpnybes. Vertinant vienas kito skirtumus ir gabumus, galima sukurti tokį gyvenimo stilių, kuris patenkintų abu ir leistų kiekvienam jų vystyti savo talentus, polinkius ir siekius.
Kalbėkitės tarpusavyje. Tyla arba pretenzijos niekada neišsprendė poros problemų. Kvaila tikėtis, kad partneris Jus supras be žodžių, o pastangos sutvirtinti savo pozicijas, įrodyti savo tiesas sustiprins Jūsų santykius. Kalbėtis reikia nuoširdžiai apie savo elgesį, savo pozicijas, savo lūkesčius.
Lytinis potraukis yra svarbus, bet niekada negali būti atsietas. Seksą turėtume įtraukti į gyvenimo visumą, suteikti jam prasmę vedybiniuose santykiuose. Jis turi tapti natūraliu ilgalaikės meilės ryšio tęsiniu.
Atminkite, kad žmogui būti vienam yra natūralu. Netikslinga siekti visada ir visur būti su sutuoktiniu kartu. Vertėtų pagalvoti apie savo asmeninį gyvenimą, savo pomėgius, prisiminti seniai matytus draugus.
Jūsų vaikai, nuolat stebėdami Jūsų tarpusavio santykius, išmoks arba darniai sutarti, išreikšti šiltus jausmus mylimam žmogui, dalintis rūpesčiais ir džiaugsmais, arba liks egocentriški, nesugebės mylėti ir gerbti. Jūs esate savo vaikų mokytojai, tad stenkitės būti tinkamu pavyzdžiu.
Lina Davidonienė
Visuomenės sveikatos ugdymo skyriaus psichologė
Evelina Norkevičienė
Visuomenės sveikatos ugdymo skyriaus sveikatos edukologė