Trauktinė „Trejos devynerios“ yra vienas paslaptingiausių Lietuvoje gaminamų gėrimų. Kai kurie šaltiniai užsimena, kad yra ženklų, leidžiančių spėti, kad mūsų kraštuose ji gaminta jau viduramžiais. Galime juo didžiuotis, kaip airiai didžiuojasi viskiu.

Pavadinimas „Trejos devynerios“ turi kelias reikšmes.Senovės lietuviui toks terminas pirmiausia reiškė „labai daug“, mat anuomet pakakdavo susiskaičiuoti iki devynių, o toliau sakyta tiesiog „daug“. Triskart devyni yra dvidešimt septyni, mėnulio kalendoriaus mėnuo, protėvių apdainuotas dainose kaip trys ąžuolai su devyniomis šakomis.

Keletas įdomybių

Pats skaičiavimas trejetais, taip vadinamas „trijų ritmas“, būdingas mūsų protėviams, greičiausiai išplaukė iš pasaulio dalinimo į tris stichijas – vandenį, dangų ir žemę, arba, mitologiškai, į požemį, žemę ir dangų. ( Įdomumo dėlei: Amerikos indėnai skaičiavo ketvertais, mat, gyvendami prerijose, jie privalėjo gebėti orientuotis pagal keturias pasaulio šalis). Tokio pasaulio viduryje senovės lietuviai įsivaizdavo stovint Pasaulio medį, kurio šaknys atitiko požemių pasaulį, kamienas buvo žmonių gyvenama erdvė, o šakos, lapai ir vaisiai buvo danguje. Nekyla abejonių, kad „Trejų devynerių“ atsiradimas yra tiesiogiai susijęs su tokiu pagonišku pasaulio vaizdiniu, nes į jų sudėtį įeina visas tris mitologinio pasaulio sferas atitinkantys elementai – šaknys (požemis), žievė ir žolelės (žemė), lapai, žiedai ir vaisiai (dangus).

Stebina ir numerologinės „Trejų devynerių“ reikšmės. Skaičius „3“ simbolizuoja kūrybinę energiją, augimą ir atspindi trilypę pasaulio prigimtį – vanduo, žemė ir dangus; gimimas, gyvenimas ir mirtis; praeitis, dabartis ir ateitis. Yra Trejybė, trys norai, trys fėjos, trys broliai…

3+3, arba 3X3 yra 9 – triguba Trejybė, pilnatvė, visuma. Skandinavų legenda byloja, kad Odinas devynias naktis tūnojo Pasaulio medyje, kad įgautų išminties. „9“ yra ir paskutinis skaitmuo, nes su skaitmenimis nuo 0 iki 9 galime išreikšti bet kokį kitą skaičių.

Galime tęsti: 3X9=27 (tą patį gauname 3X3X3 ir 9+9+9), o numerologiškai 27 (2+7) vėl lygu 9 – užburtas uždaras ratas!

XIX a. pabaigoje „Trejas devynerias“ pradeda gaminti vaistinės, XXa. pradžioje trauktinė „Trejos devynerios“ pradėta gaminti „Stumbro“ gamykloje. 1929 metais receptūra buvo įtraukta į “Patentuotų vaistų, leistų gaminti Lietuvoje, sąrašą” kaip vaistas nuo daugybės ligų, ypač nuo skrandžio negalavimų.

Po II pasaulinio karo „Stumbro“ specialistai atkūrė autentišką „Trejų devynerių“ receptūrą ir, laikydamiesi ypatingų reikalavimų, gamina trauktinę iki šiol. Stumbro „Trejos devynerios“ tarptautinėje parodoje „Agrobalt 1997“ (Lietuva) yra apdovanota aukso medaliu, tarptautinėje parodoje „Riga Food 1999“ (Latvija) – sidabro medaliu, o 1997m. konkurse „Lietuvos Metų gaminys 1997“ – įvertinta aukso medaliu.

Views All Time
Views All Time
4424
Views Today
Views Today
2
Jūs jau balsavote!