Kiek vandens reikia išgerti?

Vandens, kurio reikia žmogui, kiekis priklauso nuo jo amžiaus, svorio, fizinės būklės ir nuo oro temperatūros bei aktyvumo.

Maždaug prieš trisdešimt metų, 8-ajame dešimtmetyje, sportininkams buvo uždrausta vartoti vandenį per sporto užsiėmimus. Dabar kalbama apie tai, kiek tai buvo žalinga ir neteisinga siekiant sportinių rezultatų ir net sportininko savijautai. Dabar kalbama apie tai, kiek tai kenkė sportininkų rezultatams ir net savijautai. Kai eikvojama daug jėgų, sportininkas gali netekti iki 2 litrų vandens per valandą ir per 10 litrų per dieną.

Egzistuoja net mitas, esą negalima gerti vandens per dideles fizines apkrovas. Ši nesąmonė savo laiku padarė nemažai žalos: 1954 metais vienas geriausių pasaulio maratonininkų Džimas Petersas šliaužė keturiomis ir buvo išneštas neštuvais iš trasos dėl per didelės dehidracijos.

Straipsniai 1 reklama

Būtina kontroliuoti, kiek išgeriama vandens: iki fizinio krūvio, kad kūnas išlaikytų teisingą vandens balansą; per fizines apkrovas reikia gerti atitinkamais intervalais nelaukiant, kol pradės kankinti troškulys – kad būtų išvengta dehidracijos. Jei pajusite troškulį, vadinasi, pavėlavote, negalima to leisti. Po fizinio krūvio reikia gerti, kad iš organizmo pašalintumėte atliekas, atsiradusias dėl raumenų aktyvumo, ir kad normalizuotumėte širdies ritmą.

Vandenį gerti reikia vėsų, bet ne ledinį.

Kai bėgiojama rytais, paplūdimyje žaidžiamas tenisas arba tinklinis, reikia kontroliuoti vandens balansą organizme. Būtina gerti pakankamai vandens – sportininkams mėgėjams tai svarbiau nei profesionalams.

Būsimoms mamoms, tėčiams ir kitiems suinteresuotiems asmenims būtina žinoti, jog kūdikis, kurio organizmą nėštumo pradžioje sudaro 90 proc. vandens, 9 mėnesius gyvena gaubiamas skysčio. Tas skystis jam – pati saugiausia ir ramiausia erdvė. Jei jūsų asmeniniai maitinimosi poreikiai patenkinti, patenkintas ir kūdikis. Jei būsimoji mama geria nepakankamai skysčių, organizmas pats aprūpina vaisių vandeniu iš savo rezervų. Bet tada kepenys dirba padidintu režimu, ir būsimoji mama rizikuoja susirgti kepenų akmenlige arba šlapimtakių infekcija. Tad nėščiosioms verta žinoti, jog butelis gryno vandens – geriausias sąjungininkas.

Pagyvenusiems žmonėms vanduo irgi itin svarbus. Tame gyvenimo tarpsnyje raumenų masė sumažėja, o vandens proporcijos, sudarančios 75 proc. kūno nuo gimimo, pagyvenus sudaro 52 proc. pakinta ir šlapimo šalinimo sistema, dėl to prarandama daugiau vandens. Įrodyta, kad kuo senesnis žmogus, tuo mažiau jis jaučia troškulį.

Kai pagyvenę žmonės geria vandenį, jiems atrodo, kad troškulys numalšintas, nors organizmas dar reikalauja vandens. Susidaro tarsi užburtas ratas: nebejaučiant troškulio išdžiūsta burna, menkiau juntamas alkis, bet organizmui vis dar reikai vandens. Būtent todėl pagyvenę žmonės mažiau valgo.

Nepakankamas vandens vartojimas dažnai sukelia vidurių užkietėjimą. Kai organizmui trūksta vandens, greičiau senstama fiziškai ir intelektualiai. Smegenims vanduo būtinas, o pagyvenusiems žmonėms skysčio trūkumas gali pasireikšti kaip pamišimo priepuoliai, kuriuos galima painioti su galvos svaigimu griūnant – tokiu atveju ne išimtis ir kaulų lūžiai.

Kaip gerti, kad organizmas gerai pasisavintų vandenį? Valgydamas žmogus suvartoja 70 proc. viso įsisavinamo vandens. Bet ką ir kaip gerti, kai nevalgoma? Gerti net nejaučiant troškulio ir dar daugiau – ištroškus? Galbūt, bet gerti juk kur kas maloniau su pasimėgavimu.

Vandens temperatūra labai veikia malonumą, kurį jūs ketinate pajusti su kiekvienu gurkšniu, ir suvartojamo skysčio kiekį. Skaniausias 15-18 laipsnių vanduo.

Kaip gerti – visą stiklinę iš karto ar mažais gurkšneliais? Dideli gurkšniai troškulį slopina, bet nemalšina. Organizmas geriausiai pasisavina nedideliais gurkšneliais mažais intervalais geriamą vandenį. Idealiausias variantas – išgerti stiklinę vandens per dvi valandas, net jei nesijaučiate ištroškę.

Kada gerti? Bet kada. Gerai išgerti stiklinę vandens prieš pusryčius, jei įmanoma, kol neatsikėlėte iš lovos. Taip vanduo greičiausiai pasisavinamas ir puikiai „drenuoja” organizmą.

Prieš valgant reikėtų kaskart išgerti stiklinę vandens.

Valgydami gerkite, jei tik to nėra uždraudęs gydytojas. Vanduo, išgertas tarp dviejų patiekalų, neleis pamiršti jų skonio per visą vakarienę.

Labai sveika prieš miegą išgerti stiklinę vandens, nes tai neleidžia susidaryti didelei šlapimo koncentracijai, skatinančiai inkstų akmenų susidarymą.

Tags:

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

[ca-sidebar id="24091"]