Dalia Grybauskaitė laimėjo rinkimus
| | |

Dalia Grybauskaitė laimėjo rinkimus

Preliminariais duomenimis, prezidente jau pirmajame rinkimų ture išrinkta Europos komisarė Dalia Grybauskaitė. Susumavus rezultatus D.Grybauskaitė surinko 68,17 proc. balsų. Vos užsidarius rinkimų apylinkėms, kandidatės į prezidentus, Europos komisarės Dalios Grybauskaitės rinkimų štabe sostinės viešbutyje „Artis” pasirodęs jos kandidatūrą remiantis ministras pirmininkas, Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos vadovas Andrius Kubilius, pasak jo, “atvyko pasveikinti prezidentės”. Dieną kandidatė neslėpė vilčių, jog laimėti pavyks pirmajame rinkimų ture ir iki birželio 7-osios laukti neteks. Įdomus sutapimas – iš visų kandidatų štabų D. Grybauskaitės pasirinkta vieta yra geografiškai arčiausiai prezidentūros. Štabe jau pasiruošta vaišėms. Ministras pirmininkas A. Kubilius žurnalistams sakė neabejojąs, kad antro turo neprireiks. “Esu mokęsis fizikos ir matematikos,” – argumentavo premjeras, teigdamas, kad apie pergalę byloja plaukiantys rinkėjų aktyvumo duomenys. A. Kubilius sakė tiesiog pasveikinęs D. Grybauskaitę ir nieko neaptarinėjęs. Paklaustas, kuriuos iš ministrų yra pasiryžęs paaukoti, A. Kubilius sakė taip klausimo nekeliantis ir siūlė palaukti liepos mėnesio, kol naujoji prezidentė, anot jo, pradės eiti pareigas. D. Grybauskaitė 23.35 grįžo į rinkimų štabą, kuriame jos laukę rėmėjai prapliupo plojimais. D. Grybauskaitė į klausimą, ar jau laimėjo prezidento rinkimus, atsakė: “Manau, kad taip”.

D.Grybauskaitė – patyrusi kailių išdirbėja
| | |

D.Grybauskaitė – patyrusi kailių išdirbėja

Šiandien pranešusios žinią, jog kandidatuos Prezidento rinkimuose, Dalios Grybauskaitės biografija nuo 1996-ųjų ideali. Nuo tada ji nuosekliai laiptelis po laiptelio kilo karjeros laiptais. Nemalk.lt pasidomėjo kandidatės į Prezidentus ankstesne biografija. Ji skelbiama Europos komisijos oficialiame puslapyje. Net 7 metus Dalia Grybauskaitė išdirbinėjo kailiukus Leningrado “Rot-front” fabrike (nuotraukose šio fabriko naujausios kolekcijos modeliai). ”Rot-front” – seniausias Rusijoje kailių fabrikas, vienintelis mokantis apdoroti net jūros gyvūnų kailius. Ar “Rot-front” – tik kailių perdirbimo fabrikėlis, Nemalk.lt atsakyti negali. Tačiau pavadinimas itin daug bylojantis. “Rot – front” – tai tarptautinis proletarų gestas – pakelta dešinė ranka sugniaužtu kumščiu. Lietuvoje tokiu šūkiu į kovą prieš valdžią kviečia Algirdo Paleckio partija „Frontas“. Sutapimas, tačiau Dalia Grybauskaitė patvirtino, jog ji nusprendė kandidatuoti Prezidento rinkimuose būtent per sausio 16-osios protestą, virtusį riaušėmis prie Seimo rūmų. Vienas aktyviausių šio protesto dalyvių buvo A.Paleckis ir jo vadovaujama „Fronto“ partija.

Kas mūsų laukia – grybai ar Grybauskaitė?
| | |

Kas mūsų laukia – grybai ar Grybauskaitė?

Jei būtų Vyriausioji rinkimų komisija numaniusi, kad tiek dailiosios lyties atstovių sieks prezidento posto, būtų privalėjusi pirmąjį rinkimų turą skelbti kovo aštuntąją. Vis dėlto kadangi prezidento rinkimai yra ne koks soliariuminių misių šou, tai ir, preliminariais duomenimis, apklausose pirmaujančios lyties atstoves korektiškiau būtų vadinti ne dailiąja, o perspektyviąja arba didžiąja lytimi. Nes šįkart, akivaizdu, moterų vaidmuo bus jau nebe dekoracinis, o pagrindinis. Netgi herojinis. Galima sakyti, kad pagaliau išaušo tokia diena, kad rinkimai gali apsieiti visai be vyrų. Nieko čia keisto – statistika ne pirmus metus skelbia, kad moterys mūsų šalyje faktiškai tapo stipriąja lytimi: ilgiau gyvena, vairuoja troleibusus, vadovauja kariuomenei, patruliuoja gatvėse, prižiūri laiptines, kad nelandžiotų pašaliniai ir narkomanai. Moterys niekuo nebenusileidžia vyrams net keliuose. Iki poros promilių ant drąsos “įkalusi” savivaldos politikos uosčiusi moteriškytė gali su trenksmais išversti kokio trąšų oligarcho tvorą ir tujas. Taigi nuo šiol vyriškosios lyties kelių gaidžiai privalo įsikalti į galvas, kad gatvėse atsirado rimtos konkurentės – kelių vištelės. Tačiau šįkart susitelkime ties moteriškaisiais prezidento rinkimais. Dalios Grybauskaitės, sakysite, pristatinėti neverta. Ji jau apie save viską pasakė: ne lesbietė, ne kagėbistė, bet rinkimuose dalyvaus. Žinios, ar komisarė dalyvaus rinkimuose, užgniaužusi kvapą laukė visa Lietuva.

| | |

Dalia Grybauskaitė – užuolankų verpete

Nežinia baigėsi. Europos komisarė Dalia Grybauskaitė vakar pagaliau pranešė dalyvausianti Lietuvos Prezidento rinkimuose. “Supratau, kad esame visi pasiilgę tiesos ir atsakomybės už savo šalį. Norime visi gyventi be baimės, pasitikėdami savimi, vienas kitu ir rytojumi. Galiu ir noriu skirti savo patirtį, žinias bei gebėjimus tam, kad išguitume šešėlius iš moralės, politikos, ekonomikos ir sukurtume kitokią – piliečių Lietuvą, piliečių valstybę”, – savo motyvus paskelbė eurokomisarė. D.Grybauskaitės apsisprendimas bent jau kol kas leidžia manyti, kad per Prezidento rinkimus bus vienas ryškus lyderis, kuriam į kulną mėgins įkąsti daugybė keliomis galvomis menkesnių konkurentų, beveik neturinčių šansų laimėti. Bent jau tokį įspūdį galima susidaryti iš vakar skambėjusių komentarų, kuriuose buvo galima įžvelgti kitų kandidatų rezignaciją. D.Grybauskaitė vakar leido suprasti norinti būti nepriklausoma kandidatė, kurios rinkėjai nesietų su jokia partija, net su ją paremti besisiūlančiais liberalais ar konservatoriais, kurių patriarchas Vytautas Landsbergis, kiek pasvajojęs apie Prezidento regalijas, taip pat jau linksta paremti eurokomisarę. Ji viliasi, kad parašus surinks ir kitus organizacinius reikalus atliks savanoriai, o už finansinę paramą nereikės atsidėkoti jokiai verslo grupei. Kitaip tariant, D.Grybauskaitė Prezidento posto siekti nusprendė eidama dabartinio šalies vadovo Valdo Adamkaus pramintu keliu.

| | |

Aš už Prezidentę, bet…

Pozityviai nuteikė praėjusi savaitė, kuomet ilgametė populiariausia Lietuvos politikė Dalia Grybauskaitė (toliau – DG) nutarė, kad atėjo laikas sugrįžti į gimtinės politinę areną. Pirmieji žingsniai solidūs ir įdomūs, bet šiek tiek per daug masėms nukreiptos populistinės retorikos apie naujus vėjus, skersvėjus ir oligarchų medžioklę. Aišku, kandidatė yra teisi manydama, jog jos populiarumas žmonių tarpe yra sąlygotas visuomenės neigiamo požiurio į “valdžios vyrus” ir jų partijas. Manau, ji neteisi manydama, kad jos atsiribojimas nuo tų blogųjų “dėdžių” gali tęstis visą kelią iki pat Daukanto aikštės. Jei kandidatė siekia tapti nepriklausomybės įsikūnijimu visos rinkiminės kampanijos metu, tai jos komunikacinis pasirinkimas, tačiau realybė gali padiktuoti kitokias sąlygas. Jeigu būsima Prezidentė norės būti aktyvia politinio proceso dalyve, jai reikės ne tik burti konsensusą viešoje erdvėje, bet dažnai rinkti daugumą Seimo salėje. Gal būt nereikia per daug reikalauti, oficiali kampanija dar neprasidėjo, juolab DG pozicijų kontūrai tik pradeda ryškėti. Politikė pasisako už pragmatišką ir šalies interesų sąlygotą užsienio politiką, už telkiančią politinę kultūrą bei valdžią, atsakančią į visuomenės poreikius. Žinoma, tai tik kandidatės piršimosi dienos, tad tokio pobūdžio pasisakymai TV laidoje FORUMAS paliks klausimą, “tad kokia gi ta Dalia Grybauskaitė?”.

| | |

Kodėl Grybauskaitė?

Jums tokių klausimų nekylą? Man kyla….. Per diena sutinku krūvas žmonių, nuoširdžiai ketinančių už ją balsuot. Dar daugiau tokių reiškiasi mass media priemonėse. Visi ją remia, visi ja džiaugiasi, visi iš jos labai daug tikisi. KODĖL? Nesu joks panelės Grybauskaitės priešas (bėja tokį esu sutikęs tik vieną !), bet tikrai nesuvokiu jos fenomeno. Dažniausiai mano girdimas argumentas yra – “ji protinga“. Neabejotinai reikalinga savybė prezidentui, tačiau ar to užtenka ir svarbiausia, iš kur jie žino, kad ji protinga? Į tai man nieks negali atsakyt. Nors tikrai aktyviai domiuosi politika, niekad nesu girdėjęs jokios neaprėpiama išmintimi ir įžvalga trykštančios panelės Grybauskaitės kalbos. Daug kartų girdėjau gan griežtą pasakymą, kad esame šūduose iki ausų (kiba iki tol to nieks nežinojo). Dabar ji jau kalba, kad mus iš ten išves. Na bent iki juosmens. KAIP? Nieks negali atsakyt. Net ji pati (bent kol kas). Rečiau girdimas, bet vis dar pasitaikantis argumentas – “ji ne iš dabartinio, supuvusio politikos elito“. Tuomet, kaip ji galėjo tris metus išdirbt finansų ministre, kartu su AMB? Ir kodėl man žiūrint į ją visuomet fone, tarsi kokia aura, išryškėja ta stambi fizionomija….. Na gal čia mano problemos. Bet kodėl tada tas elitas taip draugiškai ją remia? Šią savybę mažai kas identifikuoja, bet man regis tai daro didel įtaką žmonių požiūriui. OK, aišku tai sveikintina savybė, bet……

| | |

Trumpi pastebėjimai apie kandidatę nr. 1

Tai įvyko. Pagrindinis šių metų prezidento rinkimų kampanijos tyzeris (anot Dansu.lt) išsirišo – Grybauskaitė eina. Jau pasipylė lavina prognozių, spėlionių ir analizių (man patiko Liutauro mintys), tad aš irgi keletu savo pamąstymų pasidalinsiu. Įdomiausias ir jau šiek tiek dirbtinis (kampanijai sumeistrautas) įvaizdžio elementas – pasiaukojančios šaliai patriotės aureolė. Netgi su tam tikru lyriniu prieskoniu, kuris šiaip jau Grybauskaitei iki šiol nebuvo būdingas. Tačiau su įvaizdžio ekspertais akivaizdžiai konsultuotasi, o pastarieji žino, kad be lyrinių nukrypimų ir emocijų rinkimų nelaimėsi (prisiminkit kaip kilo kietosios H.Clinton reitingai, kai ji apsiašarojo prieš TV kameras). Todėl, prognozuoju, kad mesianistinė komunikacijos linija bus stipri: ji paliko klestintį Briuselį, kad atpirktų mūsų nuodėmes. Visgi didžioji kampanijos intriga yra tie skeletai spintoje. Etatinis kandidatas Pilvelis, kuriam prezidento rinkimai turbūt yra savotiškas hobis, vienu tokiu jau pradėjo mosikuoti, gudriai merkdamas akį ir aiškindamas, kad pakalbės su Dalia ir ji persigalvos (gi katalikiškam krašte gyvenam, anot jo). Bet Pilvelis nesupranta, jog ne jis vienas čia toks gudrus. Aš net neabejoju, kad su Vakarietiška politine kultūra jau gerokai apsitrynusi Grybauskaitė, neblogai suvokia ir visus atviro rinkiminio proceso niuansus. Todėl atliko namų darbus ir su įvaizdžio konsultantais pakalbėjo apie viską.

| | |

Obamos fenomenas Grybauskaitės pavidalu

Tai kas vyko ir kažkuria prasme vis dar tebevyksta JAV, įgavo Obamamanijos pavadinimą. Visos visuomenės grupės įsitraukė į šį spektaklį, o Obamos garbinimo virusas išplito visame pasaulyje. Dabar jau nebelieka abejonių, kad didžiausią įtaką tam turėjo iki smulkmenų nušlifuota Baracko kalba, kurios turinyje nesunku atrasti geriausių visų laikų politinės scenos oratorių frazių (M.L.Kingo, W.Churchillo), bei tobula viešųjų ryšių sistema, formuota atsižvelgiant į geriausius komercinius analogus. Tačiau net ne tai yra svarbiausia. Pačia aktualiausia rinkiminės kampanijos tema tapo ekonominio collapse‘o grėsmė, o Obama, kalbėdamas PAPRASTAM piliečiui ilgainiui įdiegė mintį yes, we can. Deja, šis mesijas greičiausiai net nepriartės prie žadėto ekonominio stabilumo, ir šią nuojautą tik dar labiau sustiprina pastarųjų dienų pranešimai apie virtines bankrotų, beviltiškai atsakančių Obamai: no, we can’t. Lietuva nėra kitokia, mūsų ekonominė situacija tokia pat dramatiška, ir tokios pačios viltys yra siejamos su naujuoju šalies vadovu. Beveik neabejoju, jog išvysime net ir tam tikras Grybauskamanijos simbolius. Visgi, viltis, kad Dalia išspręs visas šiandien šalį kamuojančias problemas, nuo besitraukiančių investicijų ir finansų rinkos nelikvidumo iki neefektyvios mokesčių sistemos ir korupcijos, yra mažų mažiausia nepagrįsta. Kai kurios problemos tiesiog per daug globalios, kitoms ji neturės konstitucinių galių. Susižavėjimas Obama po truputį slūgsta.

| | |

Apie D.Grybauskaitę purvo bus. O kas jį pils?

Kad jau eurokomisarė Dalia Grybauskaitė pareiškė sieksianti prezidento posto, o tai ne visiems patinka. Įdomu, kas bus pagrindiniai mėšlapiliai, kurie purkš visą juodumą. Turiu galvoje žiniasklaidą. Iškart pagalvojau, kad juodinant D.Grybauskaitę pirmuoju smuiku gros „Respublikos“ leidinių grupė. Mat jau turi favoritą – Seimo vedėją Arūną Valinską. Nesvarbu, kad leidėjo Vito Tomkaus palankumą buvęs šoumenas nusipirko už pinigus. Senoliai sakydavo, kad už santuoką iš meilės tvirtesnė ta, kuri paremta materialiais dalykais. Užtat dabar A.Valinskas yra tikras, kad turi spaudos tribūną. O gal net bendramintį – V.Tomkų. Šitam irgi galva buvo susisukusi nuo savimeilės, kai buvo sugalvojęs, kad yra vertas aukščiausio valstybės posto – prezidento. Toks tokį pažino. Vadinasi, galima tikėtis, kad „Respublikos“ kompanija ruošia kompromatus, o gal tiesiog fantazijas – ir visa tai liesis laisvai. Artimiausiu metu galima tikėtis bulvarinių „Vakaro žinių“ interviu su Vaidotu ir Aukse Žukais, kurie skelbiasi žiną, kokia D.Grybauskaitės seksualinė orientacija. Kol kas sunku suprasti, kokios strategijos ir taktikos laikysis „Lietuvos rytas“. Pagal logiką, ant D.Grybauskaitės turėtų varyti kaip ant premjero Andriaus Kubiliaus, konservatorių ir visos valdančiosios koalicijos. Kol kas lryto pozicija santūri. Gal todėl, kad nieko aiškaus dėl D.Grybauskaitės nėra pareiškę socdemai? Tik asmeniškumai: politikos monumentui Algirdui Brazauskui ji patinka, pypkoriui G.Kirkilui – nelabai.

Metų moters Dalios Grybauskaitės mitas: apie viską pagalvota!..
| | |

Metų moters Dalios Grybauskaitės mitas: apie viską pagalvota!..

„Deja, taip jau susiklostė, mieli kolegos, kad Dalia Grybauskaitė yra bene mįslingiausia asmenybė iš visos galimos pretendentų komandos, todėl man keistoka, kad jums bent iš profesinio smalsumo nerūpi, kaip tik baigusiai mokyklą devyniolikmetei Daliai pavyko tapti LTSR Valstybinės filharmonijos kadrų skyriaus inspektore? Kai kadrų skyriuose tuomet dirbdavo tik itin lojalūs okupacinei santvarkai ar atitinkamų struktūrų pateptieji. Ypač aplinkoje, susijusioje su menininkais, nesušukuojama inteligentija, mokančia kalbėti, net dainuoti ir groti ezopo stiliumi. Kas paskatino tokią gabią merginą išvažiuoti į Leningradą ir septynerius metus dirbti kailių gamykloje su labai įdomiu pavadinimu „Rot Front”? Kas ten buvo dirbama ir ar tik dirbama, nes grįžus į Lietuvą ji iškart tapo Lietuvos mokslo olimpo – Mokslų akademijos atsakingąja sekretore, įstojo į aukštąją partinę mokyklą? Ar teisingai suprantu Dalios Grybauskaitės skelbiamus biografijos faktus – kad ji dėstė aukštojoje partinėje mokykloje politinę ekonomiją – vieną atraminių komunizmo doktrinų net Sąjūdžio laikais, iki 1990 metų – tol, kol neuždarė šios, vienos baisiausių diktatūrų, mokyklos? Kieno iniciatyva žmogus su tokia biografija įsitvirtino net keliose nepriklausomos Lietuvos vyriausybėse, o vėliau, LDDP valdymo laikais, padarė svaiginamą karjerą – tapo nepaprastąja pasiuntine irįgaliota ministre – iš pradžių misijoje prie Europos Sąjungos, o vėliau JAV ambasadoje?..” – Dalius Stancikas.