2001-2004 metais, kai Dalia Grybauskaitė dirbo finansų ministre, viceministru dirbo Vitas Vasiliauskas. Nei vienas iš šių pareigūnų neprieštaravo, jog „VP Market“ būtų grąžinta nusikalstamo modelio metu įgyta teisė susigrąžinti 76 milijonus litų PVM.  Dėl to  stebėjosi tiek Seimo antikorupcijos komisija, tiek neįgaliųjų organizacijos bei visuomenė. 

Štai dvi citatos iš to meto laikraščių, kuriuose minimos vakar Vyriausioje rinkimų komisijoje apsilankiusių Dalios Grybauskaitės ir Vito Vasiliausko pavardės.

„Lietuvos ryto‘ žiniomis finansų ministrė Dalia Grybauskaitė tiesiogiai paskambino Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijos viršininkei Birutei Jurgelevičienei ir  nurodė, ką daryti ginče su „VP Market“. Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijos vadovybei ministrė tiesiai šviesiai pasakė, kokią sumą į aktą reikia įrašyti. Buvo nurodyta grąžinti 76 mln. litų“. ( „Lietuvos rytas“, 2002 08 26)

„Verslo tikslas yra pelnas, todėl visiškai suprantama, kad jo siekdami verslininkai nevengia pasainaudoti įstatymų spragomis“ – teigė finansų viceministras Vitas Vasiliauskas“ („Kauno diena“ 2002 08 08)

Plačiau apie „VP Market“ aferą

Tai viena garsiausių 2002-ųjų metų valstybės pinigų pasisavinimo istorija. Pagal tuo metu galiojusius įstatymus, įmonės, pirkdamos prekes iš neįgaliųjų statusą turinčių įmonių, turėjo teisę susigrąžinti PVM.  Tuo buvo siekiama padėti neįgaliųjų įmonėms, kad pirkti iš jų produkciją būtų patrauklu ir jos būtų konkurencingos rinkoje. Dauguma neįgaliųjų statusą turėjusių įmonių vertėsi namudiniais verslais – krepšių iš vytelių pynimu, keramikos darbelių gaminimu, servetėlių siuvimu ir pan.

Tuo metu „VP Market“ akcininkai pasitelkę savo žmonas ir gyvenimo drauges sumąstė neregėtą aferą. Pirmiausia visas „VP Market“ turtas buvo sutelktas vienoje bendrovėje „Optimali investicija“ (šiandien – „Vestodija“). Šios bendrovės įstatinis kapitalas buvo suformuotas iš bendrovių „Vilniaus Prekybos“ nekilnojamas turtas“ (vėliau„Oktonedas“, šiandien išregistruotas) ir „Turto vystymo įmonė“ (šiandien – išregistruota) turtinių įnašų. Tuo pat metu buvo įsteigta ir visuomeninė neįgaliųjų organizacija „Spindulio draugija“, kuriai vadovauti ėmėsi Eda Krasnadamskienė, „VP market“ vieno vadovų Žilvino Marcinkevičiaus gyvenimo draugė ir vaikų motina, kuri yra ir vieno iš „VP market“ pagrindinių akcininkų Nerijaus Numavičiaus sesuo.

Po mėnesio 2002 04 28 bendrovės „Optimali investicija“ akcijos buvo parduotos neįgaliųjų visuomeninei organizacijai „Spindulio draugija“.  Taip neįgalieji tapo nekilnojamojo turto bendrovės  „Optimali investicija“ šeimininkais ir  per kelis mėnesius pardavė visuose miestuose dabar jiems priklausiusias „Maxima“, „Media“ ir „Minima‘ parduotuves.  Visas parduotuves iš neįgaliųjų nusipirko vėl „VP Market“. Du pastatus šalia „Maxima bazės“ įsigijo Mercedes atstovybė Lietuvoje „Embesta“. 

Tai yra „VP Market‘ iš jiems priklausančių pastatų kaip turtinių įnašų suformavo bendrovę „Optimali investicija“, kurios akcijas pardavė neįgaliųjų įmonei „Spindulio draugija“, kuri pasidžiaugė turtu vos kelis mėnesius ir pardavė jį vėl „VP Market“.  (tikėtina, jog žodžius pardavė teisingiau būtų dėti į kabutes).

„VP Market“ ir „Embesta“, įsigijusios turtą iš neįgaliųjų valdomos bendrovės „Optimali investicija“, pagal įstatymus turėjo teisę reikalauti, jog joms būtų grąžintas PVM, nes jos neva palengvino neįgaliųjų konkurencingumą pirkdamos iš jų turtą. Vien „VP Market“ buvo priskaičiuota 103,612 grąžintino PVM.  Pastebėjus, jog kai kurie sandoriai apgaulingi ir sudaryti atbuline data, tiek mokesčių inspekcija, tiek pati „VP Market“ sutiko, jog grąžintina PVM suma būtų sumažinta iki 76 mln. litų.

2002 rugsėjo 9 dieną PVM lengvata buvo panaikinta. Iki to laiko spėta parduoti didžiąją dalį bendrovės „Optimali investicija“ turėto turto.

BELIEKA SPĖLIOTI,  KODĖL FINANSŲ MINISTERIJA PRITARĖ ŠIAM APGAULINGAM SANDORIUI, KAI ŠIANDIEN PASIRUOŠUSI „UŽSMAUGTI“ BET KURIĄ ĮMONĘ DĖL  1000 LITŲ SKOLOS BIUDŽETUI?

BELIEKA STEBĖTI, AR ŠIOJE RINKIMŲ Į PREZIDENTUS KOVOJE  DALIA GRYBAUSKAITĖ VEIKS KAIP NEPRIKLAUSOMA IR PRINCIPINGA  KANDIDATĖ, KAI MATYTI, JOG KONKREČIOSE SITUACIJOSE JI NEBUVO PRINCIPINGA IR NEAPGYNĖ VIEŠOJO INTERESO, NORS TAM TURĖJO VISUS SVERTUS.

„VP Market“ nebuvo pirmieji, prisidengę neįgaliaisiais pasinaudoję mokestinėmis įstatymų spragomis, todėl 2001 01 10 valstybinė mokesčių inspekcija išleido išaiškinimą, kad panašiais atvejais, Valstybinė mokesčių inspekcija tokius sandorius turi pripažinti niekiniais.

Tad kodėl, 2002-aisiais Dalia Grybauskaitė buvo tokia draugiška „VP Market“ ir pati derino milijonines sumas, kurios neteisėtai buvo grąžintos „VP Market“ iš Lietuvos biudžeto?

Views All Time
Views All Time
4770
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!