Tai įvyko. Pagrindinis šių metų prezidento rinkimų kampanijos tyzeris (anot Dansu.lt) išsirišo – Grybauskaitė eina. Jau pasipylė lavina prognozių, spėlionių ir analizių (man patiko Liutauro mintys), tad aš irgi keletu savo pamąstymų pasidalinsiu.

Pirmiausia šiandien įvykusi spaudos konferencija leidžia įžvelgti bent preliminarias Grybauskaitės pozicionavimo per rinkimus gaires. Pagrindinės emocinės žinutės, ant kurių bus „jojama”, rodos, ryškėja tokios:

1. Kompetencija (citata (via Delfi.lt) iš spaudos konferencijos: „Galiu ir noriu skirti savo patirtį, žinias bei gebėjimus“).

2. Teisinga kovotoja prieš supuvusią sistemą, teigiamų pokyčių katalizatorius (citata: „…kad išguitume šešėlius iš moralės, politikos, ekonomikos ir sukurtume kitokią piliečių Lietuvą, piliečių valstybę. <…> Matau, kad esame visi pasiilgę tiesos, skaidrumo ir atsakomybės už savo šalį.)

3. Asmeninė gerovė patriotiškai aukojama Lietuvos labui (citata: „Kaip profesionalė mačiau, kokia ekonominė ir politinė situacija klostosi šalyje. Taip pat pamačiau tam tikrų jėgų norą destabilizuoti padėtį. Manau, kad tiesiog suveikė mano pareigos supratimas. Kiekvienas žmogus tokioje situacijoje turi apsispręsti, ką jis gali duoti savo šaliai, kada jis turi grįžti ir kur gali būti naudingesnis konkrečiu metu“).

Pirmoji emocinė žinutė (kompetencija) yra natūralios kilmės, nes ji jau seniai tvyrojo ore, kai D.Grybauskaitė visur buvo pristatoma kaip profesinės sėkmės ir kompetencijos etalonas. Tinkamą pagrindą antrajam įvaizdžio atributui eurokomisarė sėkmingai susikūrė dėl savo kieto charakterio, negailestingai kritikuodama visus, ką tik matė reikalą. Vėlgi – natūrali, užsitarnauta reputacijos dalelė.

Įdomiausias ir jau šiek tiek dirbtinis (kampanijai sumeistrautas) įvaizdžio elementas – pasiaukojančios šaliai patriotės aureolė. Netgi su tam tikru lyriniu prieskoniu, kuris šiaip jau Grybauskaitei iki šiol nebuvo būdingas. Tačiau su įvaizdžio ekspertais akivaizdžiai konsultuotasi, o pastarieji žino, kad be lyrinių nukrypimų ir emocijų rinkimų nelaimėsi (prisiminkit kaip kilo kietosios H.Clinton reitingai, kai ji apsiašarojo prieš TV kameras). Todėl, prognozuoju, kad mesianistinė komunikacijos linija bus stipri: ji paliko klestintį Briuselį, kad atpirktų mūsų nuodėmes.

Visgi didžioji kampanijos intriga yra tie skeletai spintoje. Etatinis kandidatas Pilvelis, kuriam prezidento rinkimai turbūt yra savotiškas hobis, vienu tokiu jau pradėjo mosikuoti, gudriai merkdamas akį ir aiškindamas, kad pakalbės su Dalia ir ji persigalvos (gi katalikiškam krašte gyvenam, anot jo).

Bet Pilvelis nesupranta, jog ne jis vienas čia toks gudrus. Aš net neabejoju, kad su Vakarietiška politine kultūra jau gerokai apsitrynusi Grybauskaitė, neblogai suvokia ir visus atviro rinkiminio proceso niuansus. Todėl atliko namų darbus ir su įvaizdžio konsultantais pakalbėjo apie viską. Tai reiškia, kad katalikiškam kraštui jau irgi rasti tinkami, įtikinami atsakymai. Bus įdomu stebėti kokie.

Tiesa, jei dar neminėjau – aš balsuosiu už Dalią Grybauskaitę.

Views All Time
Views All Time
1787
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!