Skinhead`ai (skustagalviai) atsirado Didžiojoje Britanijoje 7 dešimtm. viduryje tarp darbininkų klasės jaunimo. Iš pradžių tai buvo tiesiog draugų būreliai, kartu praleisdavę laisvalaikį ir dalyvaudavę gatvės muštynėse. 8 dešimtm. veikiami skirtingų įtakų skinhead`ai suskilo į rasistus ir antirasistus. Nuo 9 dešimtm. judėjimas išplito po pasaulį, didžiausio populiarumo sulaukdamas JAV, Vokietijoje, o pastaruoju metu ir Rusijoje.

Įvaizdis

Pagrindinė skinhead`ų įvaizdžio detalė yra plika arba labai trumpai kirpta galva. Ši mada atsirado dėl to, kad gatvės muštynėse priešininkai negalėtų pešti plaukų. Ilgainiui judėjimui vis labiau krypstant į militarizmą, skusta galva pradėjo sietis ir su kariška disciplina. Kadangi skinhead`ai didžiuodavosi savo darbininkiška kilme, jie pradėjo rengtis panašiai kaip namie, akcentuodami garderobo paprastumą. Šiuo metu populiariausi tarp skustagalvių drabužiai yra sunkūs, dažnai kareiviški batai, siauri džinsai arba kamufliažinės kelnės ir tamsių spalvų striukės su nacionaline ar nacistine atributika (tarp rasistų). Taip pat skinhead`ai rasistai mėgsta keltišką simboliką, ypač keltišką kryžių.

Pasaulėžiūra

Iš pradžių tarp skinhead`ų judėjimo ir rasizmo nebuvo jokio ryšio. Dalis skinhead`ų buvo ne baltieji, didelę įtaką judėjimui turėjo išeiviai iš Jamaikos, kurių atliekamą muziką mėgo skinheadai 7 dešimtmetyje. Į dvi tarpusavyje dažnai konfliktuojančias sroves skustagalviai suskilo 8 dešimtm. viduryje.

1) Rasistai (dar vadinami boneheads). Šios pasaulėžiūros įsivyravimą tarp skinhead`ų nulėmė socialiniai pokyčiai Didžiojoje Britanijoje ir radikalios partijos Nacionalinio fronto įtaka. 8 dešimtm. Anglijoje smarkiai padaugėjo imigrantų iš Azijos, ypač Pakistano. Tai sukėlė neigiamą reakciją tarp darbininkų klasės atstovų. Nepasitenkinimą reiškė ir juodaodžiai skinhead`ai. Nacionalinis frontas pasinaudojo situacija. Skustagalviai tapo šios organizacijos gatvės smogikais, nes ir anksčiau pasižymėdavo agresyviu elgesiu.

Šiuo metu bonehead`ų pasaulėžiūra įvairiose šalyse ar net miestuose skiriasi priklausomai nuo vietinių sąlygų ir etninės sudėties. Dažnai remiamasi rasistine baltųjų filosofija White Power, teigiančia vienos rasės pranašumą. Dalis skinhead`ų laikosi ortodoksinės nacių ideologijos, kiti prijaučia įvairioms šovinizmo, nacionalizmo ir ksenofobijos samplaikoms.

Pvz.: Rusijoje skinhead`ai daugiausiai veikia prieš kaukaziečius, Vokietijoje – prieš turkus, JAV – prieš juodaodžius ir imigrantus iš Lotynų Amerikos.

Skinhead`ai rasistai kartais “flirtuoja” su religija, mėgindami jungti White Power ir krikščionybę. Pvz.: “Krikščionių arijų nacija” turi savo Bibliją ir teigia dirbanti Dievo darbą. Vis tik dauguma skinhead`ų nesieja savęs su jokia religija.

2) Antirasistai. Ši pakraipa daugiau artima tradiciniams 7 dešimtm. skinhead`ams. Didelę įtaką skustagalviams antirasistams turėjo pankai, iš kurių didele dalimi perimta muzika ir aprangos stilius. Antirasistai jau 8 dešimtm. pradėjo dalyvauti kairiųjų partijų veikloje, taip mėgindami ginti darbininkų interesus. Nuo pankų skinhead`us antirasistus skiria įvaizdis ir didesnis agresyvumas.

Įtakingiausia šios pakraipos organizacija yra 8 dešimtm. pabaigoje Niu Jorke įsikūrę “Skinhead`ai prieš rasinę nelygybę” (Skinheads against racial prejudice – SHARP) .

Santykiai su teisėsauga

Skinhead`ai rasistai visada turėjo daug problemų su policija. Daugiausia nusikaltimų įvykdoma prieš imigrantus ir rasines mažumas. Bene aktyviausiai šiuo atžvilgiu bonehead`ai veikė JAV ir Vokietijoje. JAV šis judėjimas išpopuliarėjo tik 9-o dešimtm. viduryje, bet nuo 1987 iki 2001 metų jo atstovai sugebėjo įvykdyti 43 žmogžudystes rasiniu ar etniniu pagrindu ir tūkstančius kitų nusikaltimų: vagysčių, užpuolimų, sumušimų ir sinagogų išniekinimų. Pvz.: organizacijos “Baltųjų arijų pasipriešinimas” (White aryan resistence – WAR vadovo Tom`o Metzger`io paraginti trys skinhead`ai 1988.11.12 nužudė emigrantą iš Etiopijos. 1992 m. organizacijos “Pasaulinė kūrėjo bažnyčia” narys nužudė afroamerikietį Persijos karo veteraną, o 1996 m. keli jos nariai skinhead`ai buvo suimti už afroamerikiečių užpuolimą Floridoje. Be to, puolami seksualinių mažumų atstovai./…/

Nuo pat judėjimo atsiradimo skinhead`ai buvo vietinių futbolo komandų sirgaliai, dažnai kovodavo su kitų komandų gerbėjais ir taip prisidėjo prie sirgalių chuliganizmo atsiradimo. Daug skustagalvių yra ir tarp Lietuvos futbolo gerbėjų.

Santykiai su kitais judėjimais

Skamba paradoksaliai, tačiau labiausiai skustagalviai nesutaria su kitais skustagalviais. Tiek Europoje, tiek JAV tarp bonehead`ų ir antirasistų nuolatos kyla susirėmimai. 1993 m. Kanadoje, Otavoje, per rasistinės pakraipos grupės RaHoWa koncertą įvyko muštynės su organizacijos Anti-Racist Action nariais. Budapešte, po to kai skinhead`ai sumušė vietinius čigonus ir kitų rasių asmenis, jiems teko susidurti su kita skinhead`ų grupe, laikančia save anarchistais. Įsiplieksti rimtam konfliktui sutrukdė policija. Antirasistai palaiko draugiškus ryšius su pankais, o rasistai – su dalimi nacionalistiškai nusiteikusių metalistų.

Skustagalviai Lietuvoje

Mūsų šalyje skustagalviai, tiksliau rasistinė jų dalis, pradėjo reikštis jau 1993 m., dažniausiai per futbolo rungtynes. Jų metu būdavo iškeliamos nacistinės vėliavos, pasigirsdavo šūkiai juden rauss. Ypač aktyvūs skinhead`ai būdavo per Vilniaus “Žalgirio” rungtynes su Vilniaus “Maccabi” klubu./…/. Antisemitinius šūkius buvo galima išgirsti ir Vilniaus “Lietuvos Ryto” krepšinio klubui žaidžiant su Jeruzalės “Hapoel” 2002 m. pavasarį.

1994-1995 m. išėjo pora skinhead`ų pogrindinio leidinio “Naujas kelias”, nukreipto prieš kitataučius, numerių. 1995-1997 m. Vilniuje buvo sumuštas japonų diplomatas su žmona (beje, kaip tik po futbolo rungtynių), korėjietis ir Kazachstano piliečiai./…/ Be to, nacistiniais šūkiais apipaišomos sienos, iškabinamos vėliavos su svastikomis.

Daugiausiai skinhead`ų yra Vilniuje (maždaug 50) ir Klaipėdoje (maþdaug 20). Metalistų koncertuose kartais pasirodo skinhead`ų grupė “Diktatūra”, jų pasitaiko ir tarp tokių renginių lankytojų. Dėl konfliktų su teisėsauga skinhead`ai laikosi slaptumo, tarkim, priėjimas prie internetinio “Diktatūros” puslapio yra ribojamas.

Skinhead`ų antirasistų veikla Lietuvoje kol kas nėra pastebima, nors gali būti, kad save taip įvardinančių asmenų yra pankų judėjime, nes vizualiai šiuo metu juos sunku atskirti.

pagal Arūno Abromaičio leidinį “Jaunimo kultūra” 2003, Vilnius

Views All Time
Views All Time
5452
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!