Vasario 8d, Mokytojų namuose Mediatekoje vyko diskusija “ACTA ir laisvi informacijos mainai”.

Diskusijoje dalyvavo žurnalistas G. Gasiulis, architektas J. Ingelevičius, Piratų Partijos judėjimo atstovas J. Mikalauskas, stop-acta.lt atstovė J. Naujokaitytė, intelektinės nuosavybės teisės specialistai advokatas dr. S. Drazdauskas ir teisininkė D. Adomavičiūtė, Kultūros ministerijos Autorių teisių skyriaus vyriausioji specialistė G. Berasnevičiūtė, Teisingumo ministro patarėjas Tomas Baranovas ir Užsienio reikalų ministerijos atstovė.

Gera iniciatyva, bet trūko konkrečių klausimų ir konkrečių atsakymų. Stop-acta.lt atstovė J. Naujokaitytė bandė užvesti ant kelio, bet dalyvių kalbos nukrypdavo apie autorines teises.

Intelektinės nuosavybės teisės specialistas advokatas dr. Stasys Drazdauskas ACTA sutarties sakė iki galo neperskaitęs, bet iš dalies palietė esmę sakydamas, jog ACTA sutartyje yra neaiškumų, o tokia griežta sutartis leis radikaliai atkirsti interneto segmentus. Kitaip tariant, kyla grėsmė informacijos sklaidos laisvei.

Kultūros ministerijos Autorių teisių skyriaus vyriausioji specialistė Gyta Berasnevičiūtė kalbėjo, jog Lietuvoje muzikantai badauja, nes žmonės nebeperka CD, todėl ji pasisakanti už ACTA. Apie kuriuos muzikantus kalbėjo, buvo neaišku. G. Berasnevičiūtės argumentas pasirodė gan neapgalvotas ir nepagrįstas faktais, juk ACTA sutartis skirta agresyviai ginti užsienio autorių ir kitos užsienio intelektinės nuosavybės teises Lietuvoje, o CD perkama mažiau, gali būti, ir dėl pačios laikmenos mažėjančio populiarumo.

Užsienio reikalų ministerijos atstovė pareiškė nepasitenkinimą, kad piliečiai patys ministerijos puslapyje neskaito informacijos apie būsimas sutartis ar įstatymus ir nepateikia ministerijai jokių komentarų! Juk mes – tauta – renkame atstovus tam, kad jie ir skaitytų sutartis ar įstatymus, ir tikrintų, ar viskas juose gerai ir ar jie tarnauja bendram žmonių labui, o ne gina privačius komercinius užsienio megakorporacijų interesus ir kelia grėsmę laisvai ir demokratiškai informacijos sklaidai.

Jeigu jau mes, piliečiai, susirūpinę susirinkome kalbėtis apie šią sutartį, vadinasi, kažkas negerai? Nemalonu išgirsti Užsienio reikalų ministerijos atstovės priekaištus piliečiams, kuriems ji dirba ir gindamasi puola, kaltina…

Teisingumo ministro patarėjas Tomas Baranovas yra susirūpinęs, kad tokia sutartis gali būti ydinga. Kažkas iš auditorijos paklausė: “Ką galėtų pajudinti valdžia šios sutarties stabdymo klausimu?” T. Baranovas labai teisingai pasakė, jog tai lemia piliečių aktyvumas. Jeigu piliečių aktyvumas didės ir šeštadienį susirinksime protestuoti V. Kudirkos aikštėje, būtent nuo mūsų gali labai daug kas priklausyti. (Priklausys, kaip toliau elgsis mūsų išrinkti valdininkai.) T.Baranovas replikavo Užsienio reikalų ministerijos atstovei, kad žadėtų  ministerijos popierių, susijusių su ACTA, teisingumo ministras iki šiol nėra gavęs.

Rumunijos premjeras Emilis Bocas pripažįsta nesuprantantis, kam šalis pasirašė ACTA, o Europos parlamento pranešėjas Kaderis Arifas atsistatydino atkreipdamas visuomenės dėmesį apie skaidrumo stoką. Po Lenkijos ACTA ratifikavimą stabdo ir Čekija. Penkios ES valstybės narės iki šiol nepasirašė ACTA  – Estija, Kipras, Nyderlandai, Slovakija ir Vokietija.

Naujų įstatymų leidyba ypač problemiška, kuomet valdininkai miglotai mato interneto reikšmę, kas yra tas internetas ir ką mums reiškia šis tinklas, leidžiantis laisvai reikšti nuomones ir jomis dalintis. (Pvz., apie valdininkų aplaidumą.) Interneto dėka atstumai išnyksta ir apie ACTA sutarties grėsmę mes sužinome žaibiškai, nors ir kiek vėlai. Facebook’e stopacta.lt grupėje
žaibiškai susibūrė 10 tūkstančių žmonių, žaibiškai organizuojamas protestas Vilniuje vasario 11 dieną, kaip ir kitose Europos valstybėse.

Galimybei visai žmonijai laisvai bendrauti  kyla grėsmė. Tad šį šeštadienį 12 valandą Vinco Kudirkos aikštėje susirinkime protestuoti! Visi, kurie neabejingi interneto ateičiai, domėkitės ir ateikite! Pasidarykime transparantus ir taikiai išreikškime savo nuomonę.

DOMĖKITĖS apie ACTA!

Views All Time
Views All Time
2012
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!