Šeštadienio naktį, būdamas šešiasdešimt vienerių metų amžiaus, iš gyvenimo pasitraukė Džefas Raskinas, Apple „Makintošo“ projekto kūrėjas ir vienas iš svarbiausių vartotojų sąsajų specialiastų. Jis mirė nuo vėžio.

Džefas Raskinas

Raskinas dirbti į Apple atėjo 1978 metais ir tapo 31-uoju kompanijos darbuotoju. Jam buvo duota užduotis sukurti masinei rinkai skirtą nebrangų ir maksimaliai paprastą naudoti kompiuterį. 1979 metais pasirodė „Makintošo“ projektas, taip pavadintas Rastino mėgstamiausių obuolių veislės garbei. Beje, būtent Džefas Raskinas kaip trijų mygtukų Xerox pelių alternatyvą sukūrė pelę su vienu mygtuku – jomis ir buvo komplektuojami Apple kompiuteriai. 1982 metais dėl nesutarimų su Apple įkūrėju Stivenu Džobsu Raskinas buvo priverstas palikti kompaniją, o pirmasis „Makas“ rinkoje pasirodė po dviejų metų.

Antrojoje aštuoniasdešimtųjų pusėje Raskinas japonų Canon kompanijai sukūrė Canon Cat kompiuterį. Šis įrenginys pasižymėjo labai neįprasta sąsaja, tačiau dėl pačios Canon kompanijos vidinių korporacinių nesutarimų Canon Cat projektas keletui mėnesių buvo įšaldytas, ir jame panaudotos idėjos taip ir nebuvo toliau plėtojamos.

Nuo 1989 metų Džefas Raskinas dirbo nepriklausomu konsultantu. Tarp jo klientų buvo tokios žinomos kompanijos, kaip Xerox, IBM, Hewlett-Packard, Fujitsu, Ricoh ir daugelis kitų. 2000 metais „Makintošo“ projekto autorius išleido knygą „The Humane Interface“. Ši knyga pasitarnavo kaip pagrindas šimtams kompiuterinių kursų visame pasaulyje.

Iš esmės, Raskinas turėjo didžiulę įtaką šiuolaikinių kompiuterių sąsajų formavimui. Faktinis „Makų“ kūrėjas tapo šios informacinių technologijų krypties pradininku, ir jei Canon Cat panaudotos idėjos būtų plėtojamos toliau, kompiuterinės industrijos istorija galėjo nueiti visai kitu keliu. Pastaraisiais metais Raskinas norėjo realizuoti naujas savo idėjas – eksperimentinis, Archy pavadintas tekstų redaktorius jau buvo pasiekęs alfa versiją, o gruodį Raskino kompanija gavo 2 mln. JAV dolerių investicijų. Šiuo metu Archy projektui vadovauja Džefo Raskino sūnus – Aza Raskinas.

Džefas Raskinas mirė savo namuose, apsuptas giminių ir draugų. Iki jo eilinio gimtadienio buvo likusios tik dvi savaitės.

Views All Time
Views All Time
2572
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!